Millaisia kokemuksia teillä on Handelsbankenista? Kannattaako siirtyä sen asiakkaaksi? Nordean palvelu on tyly jopa ylimielinen ja asuntolainatarjous on pienempi kuin Handelsissa. Toki täytyy laskea kaikki plussat ja miinukset. Onko kenelläkään huonoja kokemuksia Handelsista? Millaisia? Nordeasta minulla on useita.
Handelsbanken?
minä
82010
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ollaan oltu asiakkaina nyt 13 vuotta ja parikin eri asuntolainaa on Handelsbankenista otettu. Nyt on kyllä kaikki jo maksettu.
Mitään negatiivista ei ole vastaan tullut. Asiointi on kätevää ja verkkopankki toimii hyvin. Plussaa on maksuttomat nettipalvelut, tosin taitaisi olla muuallakin kun on jo noita säästöjäkin kertynyt.
Aktiaakin voi harkita.
Lähdin Sammosta sen muutaman vuoden takaisen atk-sekoilun takia, kun en viikkokausiiin päässyt kirjautumaan nettipankkiin. Handelsbankenin valitsin ilman sen kummempaa tietoa, kun sillä sattui olemaan konttori ihan työpaikkani vieressä. Todella tyytyväinen olen ollut, hyvä ja asiallinen palvelu. Tarvisemani remppalainan sain kohtuuhintaan ja ilman mitään kitinöitä tai odottelua. Konttorissakin voi asioida ilman jonotuksia. Ihan vilpittömästi voin suositella.
Kiitoksia vastauksistanne. On hyvin todennäköistä, että lähden Nordeasta.
Mistään muualta en ole saanut niin törkeää asiakaspalvelua kuin Handelsbankenilta. Jos olet fiksu kierrät kaukaa tämän pankin. Kannattaa katsoa muuten lehdistä kuten tässä mitä tästä Handelsbankista puhutaan
lehtileike:
Niinalle lähes 70 000 euron aiheeton lasku - Handelsbanken myöntää järjestelmävirheen: ”Tullut kymmeniä yhteydenottoja”
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/201807162201077409
Huonoja+kokemuksia!+Taitaa+olla+firmassa+jotain+likvideetti+ongelmaa+kun+ei+myöntäneet+aktiivirahoitusta+kaupassa.+Kyllähän+sen+ymmärtäisi+jos+olisi+luottotiedot+huonossa+jamassa,+työtön+tms.+Rahoituksen+osuus+oli+alle+<10%+vuosituloista.+Sanoisin,+että+aika+kintsasta+bisnestä+pyörittää+pankiksi.
Hei olemme koostamassa TV-ohjelmaa Handelsbankenin epäasiallisen asiakaspalvelun uhreista pohjoismaiseen levitykseen. Onko seuraavat sinulle tuttua asioidessasi Handelsbankenin kanssa: moukkamainen käytös, asiakkaan halveksunta, kallis hinnoittelu, epämääräiset varojen (tuhansia euroja) katoamiset pankkitililtä, epämääräiset aiheettomat laskut, pankkikorttisi ei toimi aina, asiakaspalvelu vastaa jäykästi.
Oletko joutunut tekemisiin myös tämän Handelsbankenin surullisen kuuluisan Pasilan pankkivirkailijan kanssa, oletko joutunut hänen syrjinnän uhriksi, kerro kokemukseksi "sylkikö" hän suorastaan silmillesi. Tiedämme jo että hän tekee niin, haastattelimme jo muutamaa erästä hänen uhria.
https://www.handelsbanken.fi/tron/fipu/info/contents/v1/image/65-70072?variantId=300
Kyseisen TV-ohjelman toimitamme myös ennen julkaisua kaikille Handelbankenin osakkeenomistajille sekä johdolle kaikissa pohjoismaissa
Mikä tahansa pankki on hyvä kun osaat itse hoitaa asiasi jämptisti ja olet itse ongelmiesi takana etkä sivullinen / sotke ulkopuolisia asioihisi.
Ai nordea ylimielinen. Paska se on! Se ei edes myönnä virheitään ja tunnista asiakkaan riskiä ennenkuin asiakas on kusessa ja asiakkaan ympäristö paskana.
Mä kehotan kuitenkin aina jokaista katsomaan peiliin ja miettimään omaa toimintaa ja sitä jos kuitenkin tekisi asiat toisin. Uusi pankki ei ota asiakkaaksi asiakasta joka on sotkenut asiat ja koettaa korjausta toisen pankin kautta. Ei se HB ole sen kummempi kuin nykyinenkään. Uudessa pankissa asiat saatetaan sanoa suoremin, ja se lause on varmasti : " korjaa tilannettasi ennenkuin vaihdat pankkia. Me emme tunne sinua, niin emme myöskään voi auttaa ongelmissasi."
Terveisin asiakas jolla oli vähän aikaa toinen tili edesmenneessaä KOP pankissa ja tutaa saanut Nordeasta vaikken ole ollut sen asiakas. Olen ollut pientä pätkää lukuunottamatta erään toisen pankin asiakas.