Sukulaisuussuhde

Olen kuullut että jehovantodistajat olisivat sukua adventismille sillä jehovalaisuutta ei olisi syntynyt ilman adventismia.
Molemmat harrastavat Amerikasta ohjattua raamatuntutkiskeluakin samantapaiset vihkoset käsissä.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Voi sinua vanhan jauhaja.

Äänestä
  • Ei ole. Jehovat syntyi sunnuntaita viettävistä adventisteista. Ei mitään tekemistä meidän sapattia viettävien adventistien kanssa.

    Äänestä

Hei

Olen molempien liikkeiden opit tutkinut hyvin ja niillä ei ole mitään yhteistä.

Jenkeissä on syntynyt 1800 luvulla paljon herätystä joista on kasvanut kokonaisia kirkkoja monia muitakin vaikuttaa meilläkin.

Syy oli selvä; -Amerikka oli ainoa uskontovapaa maa pallonpuoliskolla. Uskonpuhdistajia oli Englannissa ja Amerikassa useita ja Luther joka oli katolinen munkki koko elämänsä Euroopassa.

Ihmiset pakenivat inkvisiota/ polttorovioita joissa kokonaisia perheitä poltettiin elävältä rangaistuksena jos omisti Raamatun ja oli vääräoppinen eli ei sen ajan pappien johdossa.

Minusta loogista että herätystä uskonvainojen aikaan syntyi em. syistä juuri Amerikassa. Kirjapaino oli keksitty ja Raamattu oli pian kansalla 1300 vuoden pimeyden jälkeen ja kansa otti vastaan Raamatun. Aina kun joku löysi jotakin uutta, syntyi kuulijoita ympärille ja monenlaisia kirkkoja on asian vuoksi suomessakin tänään. Paljon enemmän muita kuin jehovantodistajat ja adventtiliike.

Adventtiliikkeellä ja Jehovantodistajien opilla ei ole olemassa ainokaistakaan samaa oppia.
Minkä tahansa opin laitat eteeni niin kerron heti mikä ero niissä on.
Olen molemmat opit elämäni varrella tutkinut.

Luterilaisuuden ja mormonikirkonkin samalla tavalla hyvin. Olen tutkinut nekin elämäni varrella.

Toinen puoli jumalanpalveluksesta on raamatuntutkistelu johon saa jokainen ottaa osaa. Eikö se ole hyvä asia ? Haluatko seurata jotakin kaavamaista muotoa vuodesta toiseen mieluimmin ?
Toinen puoli menee muussa ohjelmassa, rukouksessa, musiikissa, saarna, yms ja mitä kukin keksii ohjelmaan ja osaa.

Kirjapaino voi olla yhtä hyvin vaikka laihialla. Joku voisi sanoa jossakin sitten että kun laihialaisia ja laihilata johdetaan. Adventikirkolla on hyvin matala organisaatio, ei ole olemassa selkeää "johtopaikkaa", korkein elin voi pitää kokouksensa vaikka Härmässä jos siihen on rationaalisia syitä.

Kaikilla on mikä ryhmänä/ organisaationa toimii olemassa hallitus, lautakunta, johtokunta, yms ja yksi lysti missä kokoustaa. Kirjapaino voi olla vaikka Jurvan kunnassakin yhtä hyvin missä painetaan vihkosia. Kyllä maailmassa lehtiä painetaan.

yst. jari

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tule joukkoomme kirjoitti:

Olen kuullut että jehovantodistajat olisivat sukua adventismille sillä jehovalaisuutta ei olisi syntynyt ilman adventismia.
Molemmat harrastavat Amerikasta ohjattua raamatuntutkiskeluakin samantapaiset vihkoset käsissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu