Mitä te olette mieltä noista "hyväntekeväisyys" järjestöistä??? Lainausmerkeissä koska minun mielestäni he eivät sitä ole mitä antavat ymmärtää. Käsittääkseni hyväntekeväisyys on HYVÄNTEKEVÄISYYTTÄ ilman että saa siitä rahaa. Itse olen sitä tekemässä ja en ota mitään kuluihini edes! Sellainen on minusta hyväntekeväisyyttä, että sä autat oikeasti ilman vasta palveluksia ja maksuja. Teet siis sitä apua ihan sydämellä ja omasta vapaasta tahdostasi. Minä olen perehtynyt noihin järjestöihin ja heidän toimintaansa... Ja tullut siihen tulokseen että ROSVOUSTA koko touhu. Enemmän rahaa menee heidän palkkoihinsa kuin mitä lahjoitetaan kohteisiin. He eivät saisi käyttää sanaa hyväntekeväisyys sillä sitä se ei suinkaan ole vaan oman edun tavoittelua. Olenko ainoa joka näin ajattelee??? Olisin kiitollinen jos saisin asiallisia vastauksia :) tämä on asia mitä pitäisi viedä eteenpäin ja saada ihmisten tietoon että raha minkä entavat noille "hyväntekeväisyysjärjestöille" ei tosiaan mene sinne minne luulisi.
"Hyväntekeväisyys" ja hyväntekeväisyys
4
428
Vastaukset
- Huijatuksi tullut
No joo, itse en anna juuri millekään avustusjärjestölle rahaa, kun minua on huijattu näissä keräyksissä muutaman kerran. Jos kerääjille menee suurin osa lahjoituksista ja varsinaiseen avustuskohteeseen ei riitä juuri mitään, ei se ole oikein. Taikka kaikki kerätyt varat menevät vain kerääjille.
Muutamia tuttaviani on ollut ja on parhaillaan kehitysmaissa avustuskohteissa töissä. Ei sekään ole oikein, että monet ovat vapaaehtoisesti töissä ja paikalliset sössivät koko homman taikka korruptio vie kaikki kerätyt rahat. Hiljan katsoin televisiosta Fem-kanavalta dokumentin Valoa pimeään afrikkaan, jossa Tsekki oli lahjoittanut aurinkopanelisähköt ja työpajan Tansanialaiseen kylään, työpaja oli varastettu tyhjäksi ja aurinkopanelit oli rikottu toimimattomiksi, lisää olisi pitänyt saada vielä ilmaiseksi sähköä, kun tsekkiläiset korjaajat tulivat paikalle. Oli mielenkiintoinen dokumentti!
Täältä Suomesta vietiin Afrikkaan takavuosina mm. tiekarhuja, jotka sitten ruostuivat käyttämättöminä viidakon laidalla, ainoastaan renkaista oli tehty sandaaleita paikallisena työnä, siinä kaikki hyöty mitä niillä tiekarhuilla saatiin aikaan siellä. Lahjoitetut kalastusalukset ruostuivat rannalla jne. Olen niin samaa mieltä kanssanne noista keräyksistä. Aina silloin tällöin on juttuja noista lukenut. Minua ärsyttää muutenkin tuo ainainen rahankerjääminen ja aina afrikan maihin. Onhan sitä asiantuntijatkin tulleet siihen tulokseen, että sinne on rahaa kannettu vuosikymmeniä ja turhaan, sama jatkuu.
Jostain luin että ei siellä niin huonosti asiat ole, näytetään vaan vetoavia kuvia surkeudesta. Ja usein ne jotka on siellä olleet kertoo mitä ovat oppineet heilta, kuinka pienistä asioista ne on onnellisia ja ym elämän ihanuuksia.
En halua antaa sellaisiin keräyksiin rahaa josta suurin osa menee näitten erilaisten johtajien suuriin palkkoihin. SPR on tämän tästä jostain rahasotkuista esillä.
Suomi jakaa rahaa ulkomaille ja maahanmuuttajille mielettömät määrät. Eipä kiinnosta omat vähäosaiset.
Harkimo on mukana jossain kampanjasa suomalaisten nuorten syrjäytymisen ehkäisemiseksi. Toivottavasti ne menee suomalaisille eikä näille maahanmuuttajille, ne saa kyllä rahaa ihan riittävästi muutenkin.
Kyllä ymmärrän ihmisten hädän afrikassa ja muualla, mutta avun pitää olla sellaista että he voivat auttaa itse itseään, eikä odottaa käsi ojossa aina vaan lisää. Ensimmäiseksi pitää panostaa ehkäisyyn, sivistykseen ja koulutukseen miten siellä pärjää ja hyödyntää kaikkea mitä siellä on. Sitähän joku paikallinenkin avustaja toivoi, koulutusta ja opastusta.
Mitä se auttaa jos viedään jotain jyviä että pysyy muutaman päivän taas hengissä. En itsekään sellaista elämää haluaisi.
Mutta kai tuo sama jatkuu sen takia että niin moni välikäsi hyötyy ja rikastuu tästä touhusta, viis toisten surkeudesta.- bögäle
Plöts plöts
- ehkäisyä afrikkaan!
Niin kauan kuin siellä (Afrikassa) on vallalla sairas raamatunlause "lisääntykää ja täyttäkää maa" kaikki menee entistä enemmän p.erseelleen ja pahempaan suuntaan. Katsoin juuri dokkaria televisiosta, ja tuo yllämainittu lause tuntuu olevan suosittu siellä, ja elämän ydin. Onko meitä jo 7 miljardia...? Joskus loppu tulee, ja se ei tule olemaan kaunista katseltavaa. Ihminen on harvinaisen tyhmä olento!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt333184Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441589Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö19991Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32979- 59943
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22938Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37850Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36813Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173803- 48719