Inhottaa kun jotkut puolitutut lähestyy ihan kaverimielessä ja pyytää jonnekin kahville tms. En koskaan tiedä mitä niille pitäisi puhua, mutta oon ihan otettu että ne on sen verran kiinnostuneet mun surkeasta persoonasta että ne edes kysyy. Mutta tietenkin samalla pelkään että karkoitan ne, koska en osaa puhua mitään järkevää.
Tulen jotenkin helpommin toimeen sellaisten moottoriturpien kanssa, jotka johdattaa keskustelua, ja itse voi kommentoida sillon kun siltä tuntuu. (Tämän takia viihdynkin paremmin hieman isommassa porukassa jossa voin olla hiljaa ja vain kuunnella toisten juttelua.) Mutta sitten jos se toinen on vähänkään moottoriturpaa hiljaisempi, ahdistaa kun pitäisi osata pitää yllä vastavuoroista keskustelua. Kiusallinen hiljaisuus seuraa toistaan.
Onko täällä kellään mitään ideoita, miten saada sanoja suusta helpommin ja siinä "stressissä" keksiä mitään puheenaiheita? Oikeasti haluaisin näiden kiusallisten tilanteiden takia vaan olla tapaamatta ihmisiä, mutten halua olla törkeä toista kohtaan ja kieltäytyä, kun mitään oikeaa hyvää syytä ei ole. Lisäksi pelkään (oonko lukenut liikaa jotain yksinäisyys-palstaa), että juuri tämä ihminen on todella yksinäinen ja yrittää saada minua ainoaksi kaverikseen, ja tavallaan on siten minun "tehtäväni" pelastaa hänet yksinäisyydeltä. (Hankala selittää.)
Mistä jutella ja miten?
Hiljain3n
1
287
Vastaukset 1
- vastaus tämäkin
Yleensä puhutaan säästä jos ei tiedä mistä toinen on kiinnostunut. Siitä sitten voi edetä johonkin toiseen yleiseen aiheeseen ja kokeilla mikä voisi kiinnostaa molempia. Vastuu puheenaiheiden keksimisestä on molemmilla, eli ei kannata murehtia liikaa omaa rooliaan. Jos ei mitään yhteisiä aiheita löydy niin ei siinä oikein ystävyyttäkään synny.
Kahville voi mennä, mutta ketään ei kannata lähteä pelastamaan ellei viihdy hänen seurassaan. Tosin oli se kaunis ajatus :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää62763Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa25720- 153717
Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä27698Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.98692Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93667Kerro minulle totuus
Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒193626- 22582
- 61562
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa40539Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks34508- 39445
- 57435
- 70423
Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.9419Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25417sinulle....
Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.74402- 53399
On kyllä tosi surullista
jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais68397- 40397