Erittäin osaava ja hommansa tietävä ministeri. Ei ihme jos gallupit näyttää hyvältä.
Guzenina asiallinen ja rauhallinen
Hyvä valinta
1183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Täytyy sanoa, että harvoin näkee noin asioista pihalla olevaan ministeriä. Valehtelee vielä koulutuksensa.
Papereista lukemiseen ei paljoa taitoja tarvitse. Koko viikon ovat hallituksessa tuota paperinivaskaa hänelle muut kirjoitelleet.
Vaali-iltana se nän jälleen näkee, kuinka paljon vielä noita demujen valheisiin uskovia maassamme mahtaa olla.
Toki siinä on mukana muutama prosentti, itse niitä päävalehtelijoita, yhtenä itse kyvyttömin ministeri Guzeniina.
Kaikenlaisia sitä ministereiksi valitaanki demareissa.
No on otettu demujen parhaat voimat.
Gustafsonnikin on ulkona täysin ihmisten normalista arkielämästä, kuten demuissa yleensä asianlaita tuppaa olemaan.
Veit jalat suustani.Noin joutavaa porukkaa saa todella etsiä,etkä löydä sittenkään.Ei kait tän maan hallinta ole noitten hanskassa.Ei vittu tasan ole,taataan se.
Helppo olla rauhallinen kun tietää asiansa.
Täysin eri mieltä. Hän osaa esiintyä, muttei osaa asiaansa.
Saa käsityksen, ettei Guzenina-Richardsonilla ei ole hanskassa tämä terveys- ja sosiaaliudistuksen projekti ja sen koordinointi. Miten noilla eväillä pärjäisikään. Ei hänellä ei ole käytännön kokemusta isoista projekteista ja niiden johtamisesta.
Vaikka olisi sata asiantuntijavirkamiestä ja muuta asiantuntijaa ympärillään, ne eivät korvaa omaa osaamista ja taitoja eikä tietoja. Näkee selvästi, että hän on PIHALLA:
Eilen eduskunnan kyselitunnilla Maria Guzenina-Richardson selvitti kansanedustajille tätä sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistamista ja sen aikataulua. Tämä historiallisen suuri uudistus etenee niin, kuin hallituksessa on sovittu, vaikka kepulaiset yrittävät hämmentää sitä sekametelisoppaansa ja olla ymmärtämättä, mistä tässä on kysymys.
Tietysti näin kuntavaalien alla on hyvä olla ymmärtämättä, koska Suomessa on paljon selllaisia ihmisiä, jotka eivät seuraa poltiikkaa ja he ovat helppoa kölin alta vedettävää. Siksipä nuo kepulaiset yrittävät noilla välikysymyksillä saada itseään esille, mutta kepulaiset menkää itseenne - liian vakavassa asiassa.
Kepulaisilla oli kahdeksan vuotta aikaa hoitaa nämä asiat, mutta eihän niistä ollut ei edes hännän nostajaksi ja kurkaaajaksi hännän alle. Nyt on sitten tulipalokiire kuumenneen läskitakapuolen alla ja tällä hallituksella pitäisi heidän mielestä olla rapiassa vuodessa tämä asia paketissa. Kovin nuo kepulaiset pomppivat istuimeltaan eilen tuolla eduskunnassa välikysymyskeskustelun yhteydessä.
Todella peruspalveluministeri pärjäsi noiden kepulaisten kiirastulessa. Eihän noilla kepulaisilla ollut mitään uutta, vaan vanhojen kysymyksien toistoa? Tekevät näitä välikysymyksiä vain sen takia, että saavat vaalinäkyvyyttä. Katsotaan vaan, vaalien jälkeen kepulaisilta loppuu noiden välikysymyksien tekeminen. Eli pelataan likaista peliä kepulaisittain ja vakavilla asioilla?
Ovatko demarit noin epätoivoisia? Guzenina tekee arvokasta vaalityötä opposition hyväksi.
Valeministeri, vale-evira, valevitamiini, valehoitaja, valesote.
Olipa muuten erikoinen välikysymyskeskustelu. Demarit keskustelivat kepun ehdotuksesta. Tekikö hallitus välikysymyksen oppositiolle?
Vaalien jälkeen saanemme tietää miksi Guzeninan pakotettiin jarruttamaaan sotelain käsittelyä.
Eikä menetä malttia kuten eräs toisen puolueen yliarvostettu johtaja.
Miellyttävää on ollut myös olla mukana vaalitilaisuuksissa, joissa tuo Maria Guzenina-Richardson on jalkautunut kansan keskuuteen kiireistään huolimatta.
Ei ole epäilystäkään, hän osaa asiansa, kuuntelee oikeasti ja häneltä saa vastauksen askarruttaviin kysymyksiin. Nyt ei ole kysymys vaalihuijauksesta, Maria Guzenina-Richardson on ottanut nämä sosiaali- ja terveyspuolen asiat oikesti hoidettavaksi ja niin, että niistä uudistuslaista tavallisen ihmisen kannalta hyviä lakeja ilman porsaanreikiä.
Siksipä ei ole ollut epälystäkään, että hänen ehdokasnumeroa ei olisi tuohon äänestyslappuun kirjoittanut. Oikein tuntui siltä, että juuri tuon numeron ansiosta ehkä vastaisuudessa pääsenkin Espoossa lääkärille silloin, kun kipu ajaa minut sinne.