Oliko äänestystä, kuten oli eduskuntavaalikeskustelussa?
Vai eikö uskallettu pitää, koska Soini olisi ollut ylivoimainen?
Vai eikö uskallettu pitää, koska Soini olisi ollut ylivoimainen?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 69
Vanhimmat
Kysymyksen esitti Maikkari ja kysymykseen jätti vastaamatta...Maikkari. Huh huh, melkoinen sekasikiö tämä MTV3. Kuka siis pärjäsi parhaiten?
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/10/1642131/kuka-parjasi-kuntatentissa-parhaiten-mtv3-uutisten-vaaliasiantuntija-vastaa
Obama voitti. Jos äänestät Romneyta olet idiootti.
Suomessa sama paska politiikassa vuodesta toiseen. Uusi puolue saisi nousta, mutta samoja idiootteja äänestetään. Ja Soini on joillekin kuin Jumala!
Lyhyestä virsi kaunis...
Vaikka ei se Obamakaan mikään huippuloistava ole.
jospa soini onkin jumala mitäs jesse sihen sanoo?
Sanasta miestä, sarvesta härkää, kunnasta viis.
Luulin että maailman kuivin juttu on saharan hiekka keskipäivällä mutta sitten katsoin mtv3:n "väittelyn".
Siis noista puheista ei selvinnyt mitään. Sitäpaitsi tällaisena aikana jolloin äänestäjät eivät näytä rankaisevan takinkääntäjiä mitenkään niin on aivan sama mitä noissa paneeleissa puoluejohtajat "lupaavat".
Aivan vastuutonta touhua.
Huonosti hoidettu "keskustelu".Saakelinmoinen meteli, ei mitään järjestystä.Ruotsalaisten omistama kanava taisi tehdä tuon tahallaan.
Miksi Kataisen mainos pyöri MTV,n mainostauolla?
No, rahalla saa.
Ruotsalainen kustannusyhtiö Bonnier omistaa MTV Oy:n!
Koira on ystävä, jonka voi ostaa rahalla.
Riskit täytyy ottaa, sanoi Pikku-Kalle kirjoittaessaan taululle välitunnilla, että iso on. Mainos kannattaa, ei se ole väärin.
Myös näennäisen EU-arvostuksen. Mutta kenen rahalla?
Missä tahansa kyselyssä kun kansalaisilta kysytään että mitkä ovat 5 tärkeintä asiaa tulevissa kuntavaaleissa. Joka ikisessä tällaisessa kyselyssä EU-velkakriisi on päässyt 5 tärkeimmän asian joukkoon, kansalaisten mielestä.
Silti ko. EU-velkakriisistä ei saisi muka puhua lainkaan kuntavaalien vaalitenttien järjestäjien mielestä.
Koko 2 h keskusteluaika pitäisi lässyttää SoTe-uudistuksesta, ja tuleeko se suunnitelma nyt tällä viikolla vai vasta ensi viikolla. Silti varsinainen SoTe-toteuttaminen aloitetaan vasta vuonna 2015, liki kolmen vuoden päästä. Välissä ehtii olla jo uudet Eduskuntavaalitkin.
EU-asioissa sen sijaan ollaan tekemässä *suuria ja peruuttamattomia* linjauksia seiraavan 4..5 kk aikana. Suomi saatetaan sopimuksilla sitouttaa ikuiseksi Etelä-Euroopan tukirahojen maksajaksi, ja tämä veroraha on poissa Suomen Kuntien sote-uudistuksista ja vanhusten hoidoista.
Se että Soini edes väkisin saa tuotua EU-asioita kuntavaalikeskusteluunkin mukaan, niin sen vuoksi annan pisteeni Soinille Soini voitti tämän vaaliväittelyn.
Näinhän se menee että veroeuroja valuu ihan jonnekin mualle kun meidän kuntien YLLÄPITOON,siis ihan kaikialle mualle että suorastaan ikävä tulee kuntalaisia.
Soinin ajatukset ovat autentteja ja ne reaalisoituu aikanaan, mutta ehdottomasti suomalaista työ-ja yrityselämää edusti parhaiten Jyrki Katainen.Kuntaorjat ja sen menettämistä pelkäävien kommunistinen linja on asia erikseen, jota en halua edes kommentoida.
Kuntajärjestelmä romahtaa vaalien jälkeen.
Soini oli ylivoimainen.
Todellakin oli!! Kaikki muut kiusaavat soinia täysin aiheettomilla jutuilla!! voisi kutsua jopa aikuisten kiusaamiseksi tuota! perussuomalaisilla vain oikeat aatteet ja muut niitä pelkäävät. GO! TIMO SOINI!!!
Kuka sitä paskanjauhamista jaksaa seurata. Se on aivan yksi lysti mitä nyt valehtelevat. Se mitä kunnissa tehdään on sitten eri juttu.
Orjalauma oottaa lunastajaansa tekemättä mitään omalle tulevaisuudelleen.
Soini on paska SUOMALAISUUS!!!!!111 ISÄNMAAN PUOLESTA !!!!11RUOKAA!!!!1 SINIVALKOINEN PASKA RASISTI!!1111 SOTAA!!!! inhottava toi paska suomalaisuuden kuva ulkomaillakin inhotaan suomea saatana!!!!!1
... Ja me Suomessa inhoamme ulkomaita! :) ole hyvä
PS: Ota Hota!
Sinä se vasta läjä oletkin, ja voit mennä sinne mistä olet tullutkin sillä sinun omassa kotimaassasi isänmaallisuus toteutetaan varmaan sisällissodalla.
Juu niinhän täällä valitettavasti tehtiin täälläkin! :/
Sellasta se itsenäisyys vähän tuppaa olemaan! :s
Ja emmoo mistään tullu ku tässähän moon ollu kokoaja?!?
Olet Pelle ja ajatuksesi ovat omiasi. Menepä Australian rajalle ja yllätyt. Et mene lomallekaan ilman tarkkaa taloutta ja suunnitelmaa. Suomi on maailman vapain ja hyväksikäytetyin muuttomaa. Hyvä Soini.
Suomea ei hyväksytty YK:n turvallisuusneuvostoonkaan - eikös sekin jo kerro ettei meitä noteerata maailmalla miksikään.
Kyllä apu kelpaa (sekä suoraa että epäsuoraa tukea) kriisimaille. Meidän on huolehdittava siitä että meillä on päättäjiä, joilla on riittävästi selkärankaa puuttua epäkohtiin myös kotimaassa.
Perussuomalaiset keräävät ääniä kunnioitettavan määrän ja monessa kunnassa rupeaa kaikumaan järjenääni päätöksiä tehdessä.
- - - - - - - - - - -
"Tämä on hölmöläisten hommaa - kohta on housuissa enemmän paikkoja kuin alkuperäistä kangasta"
EU-asiat ei kuulu kunnallisvaaleihin.Hienoa ,että toimittajat panivat öykkäri Soinin kuriin.Se joka puhuu asian vierestä on moukka.
Keskustelun parhaat olivat Urpilainen ja Katainen.Siinä on meillä vastuulliset henkilöt.Urpilaiseen ja Kataiseen voi koko Suomi voi luottaa.
Kuuleppas kuntalaisilta ne EU pelastusrahat kerätään veroina että silleen.
Soni voitti. Vaatimus saada vanhuksille edes samat oikeudet kuin lehmälle oli paras.
Ei siellä mitään sonia edes ollut mukana, vai sonniako tarkoitit kun lehmistä juttelet.
Sinä ja sinun porukkasi elätte jossain muualla kun
Suomessa. Ja Soini elää ainoana politikkona eilisessä keskustelussa tiukasti jalat maassa Suomen
maaperällä. PISTE !
No pitäähän siel ny SONNI olla jos suel lehmiäkin oli?!?tylsäähän niillä lehmillä muuten!
Merta edemmäs kalaan menevät joutuvat maksamaan kalliisti vielä näiden eu-hullujen mukana. Soini on pitkällä aikavälillä Suomen viisain ja rohkein ajattelija.
Navetassakin on paremmat olot, kuin Urpilaisen kunnissa.
Jutan veli taita olla siellä.
Moniko teistä on ollut mukana politiikassa? ?
Menkää itse johtamaan ja päättämään kansan asoista.
Itse en pystyisi moiseen!!
Ja sitten tätäkäin ihmettelen et raamatun mukaaan esivaltaa ja hallitusta pitäisi kunnioittaa niin täälä vaan haukutaan!!
Sietäisitte hävete
Ongelma on juuri se, että johtamassa on sellaisia joista ei siihen ole.
Ongelma on se, että siellä päättämässä ovat olleet väärät edustajat. Hyvä Veli järjestöjen etu ja oma etu on ollut kuntalaisten edun edellä. Ongelman voisi ratkaista äänestämällä muita kuin vallassa olleita jo kykynsä vuosikymmeniä näyttäneitä joo joo miehiä ja naisia. Kysymys on nyt siitä Suomalaisten rohkeudesta äänestää muutoksen puolesta.
Ongelma on se, että sinne ei pääse, koska päätöksen tekijät omistavat median.
On todella vaarallista, että osaamattomat henkilöt ovat päättämässä ja johtamassa.
Maassamme olevat ministerit ovat suurimmaksi osaksi pelkkiä pellejä. Kansanedustajista puolet on pelkkää roskaväkeä.
Oikeassa olet. Täysijärkisiä poliitikkoja näen vain kaksi eduskunnassa merkkihenkilöistä. He ovat Soini karskissa rehellisyydessään ja Katainen vastuullisessa ymmärryksessään.
Kristiööisdemokraatit pyrkivät politiikkaan, vaikka työ kirkoissa ja heidän kekkeripaikoillaan on tyhjää täynnä. Suutari pysyköön lestissään,näin Raamattu sanoo, mutta he eivät olekaan suutareita, eivätkä raamatun tarkoittamia uskovia.
Siis perussuomalaiset.
Media olet Sinä. käytä sitä.Emme vielä elä Arhinmäen ja Urpilaisen kommunismissa. Sananvapauden puolesta rohkeasti kohti kokoomusta ja perussuomalaisia. Nyt on aikasi.
Soini voisi imeskellä perseitä ja olla suositumpi kuin onkaan. Häntä ohjaavat kuitenkin reaaliteetit, jotka pelastaisivat Suomen.
PERSUT KOITTI MUT TOISET VOITTI!
SOINI VOITTI, kokkare kopsahti kataiseen.
Niin tekee ja siitä vain voittamaan äänestämällä. Suomi muuttuu. Uskallatko katsoa tulosta.
Jos siellä olis ollu joku sellainen, joka olisi sanonut, että orjatyöt lopetettava, niin voitto olis luultavasti mennyt hänelle. Kenenkään ei pidä orjatyötä hyväksyä.
ORJAJÄRJESTELMÄT SUOMESSA ALAS!
Ja arvaappas kenen neronleimaus se ORJAtyö sitren oli?!? :) no KENENKÄS MUUN kun iki-ihanien viherhippiäistemme fiksu keino lopettaa nurmikontallaaminen pakottamalla heidät alle nälkäpalkalla TÖIHIN!! :) ...tu JOKANEN 10 v sisään Vihreit äänästäny pitäs karkottaa MAASTA! :/
Orjajärjestelmä on Urpilaisen käsialaa. Kerran kuntaan töihin. Niin sinne jäät, muuta ei tule eikä ole. Riskit ovat olemattomat ja luovuus nolla. Ei tulosta, vaan orjuutta.
Tarkoittaa kuntien lakkauttamista, ne ovatkin tosi huonosti johdettuja. Hieno idea, kaikki kunnat alas ja Suomi uuteen nousuun. Ölemme tottuneet tähän mätäpaiseeseen. Postit on muiden käsissä. Finnair on menossa hyvään suuntaan. Miksei kunnat?
Ajamme alas tämän suomalaisen kommunismin viimeisen pesäkkeen, perinteisen kuntaorganisaation kyvyttömine ja riskittömine työtehtävineen. Se on ainoa tie vastuulliseen kuntaelämään. Näin käy tai Suomi kaatuu. Linnakkeet ovat vahvat, mutta nyt ne natisevat liitoksissaan. Ja pelko on hirveä.
Miten niin väärä poruhka???
Jen mä itsekkään tykkää siitä mitä tuolla eu:ssa päätetään..
Esim.minun kummitädiltä ja mieheltä loppu maatilan pito kun se oli liian pieni eu:n kriteereihin!!
En minäkään tykkää että sinne nyt syydetään rahaa mutta nyt ei ole eu-vaalit vaan kunnallisvaalit.
Haloo.
Itse olen aina äänestänyr kokoomusta vaikka olen umpiköyhä!!
Ja monet kaveritkin sitä ihmettelee.
Mä en en nää että kukaan muu puolea pystyisi tekemään tästä maasta elinvoimasen.
Mutta vaikka demarit tai keskusta on ollut välillä johdossa niin en ole koskaan haukkunut ketään kuka siellä on tekemässä tärkeitä päätöksiä.
Olen ajattellut että yäähän olsi konkurssissa jos menisin itse johtamaan.
En ymmärrä anarkiaa mitä täällä luotsaatte.
Se on kansalaistottelemuutta.
Olet siis osasyyllinen tilasi kuolemaan. Ei täällä anarkiaa luotsata, vaan valtaa kansalle takaisin pankkiireilta. Kokoomus ei edusta kansaa, vaan osakkeita. Mitään ei tapahdu länsimaissa, ellei osakkeen omistajat sitä tahdo.
No tässäpäs sulle tätä ELINVOIMASUUTTA sitten, idiootti!!
Toivottavasti osaat ees tulkita noit käppyröitä, ja tehdä oikeet johtopäätökset? :/
http://tilastokeskus.fi/til/jali/2011/jali_2011_2012-09-28_tie_001_fi.html
Höpö höpö, taidat olla Arhinmäen ja Urpilaisen narutuksessa. Kokoomus on terve suomalainen työnteon yrittämisen, riskien ottamisen ja vastuun puolue. Kuntaorjuuteen ajautuneet ovat nyt ahdingossa, heidän tulisi osata ottaa vastuu vaatimusten sijaan. Epävarmaa on kaikilla. Eikö sitä saisi olla kunnassa.
Kunnan työntekijöitä pitää kohdata samat uhat kuin kirvesmiestä, maanviljelijää, sairaanhoitajaa ja tsupparia. Kun työ loppuu on tasa-arvoa, että se ei ole eriarvoinen ja parempi yksistään kunnan työntekijälle tai viranhaltijalle.
Kommunistit, missä tasa-arvonne on?
Minusta on tärkeämpää se , että voittaa vaalit.Kun se,että soittaa suutaan isolla äänellä jossaki laumassa.
Ei suulain aina ole viisain,uskokaa pois,näin se on.
Soini soittaa suutaan ja juopot rähjää.
Soinin testamentti tulee näkyviin sunnuntaina. Ei kaunopuheiset huijarit tuhoa Suomea. Soini on suomalaisista suomalaisin. Karski ja oikea viikinki, joka ei valehtele, vaan sanoo suoraan. Sunnuntaina Suomi muuttuu emä jytkyn myötä. Kaikki mukaan. Ei paha, jos Jyrkin poppootakin muistetaan.
Kataisen ylimielisyys kostautuu, otaksun.
http://www.youtube.com/watch?v=yK-ZoHnaLlo&feature=related
Länsimaissa ei ole demokratiaa.
MINÄ!
Katainen ilmoitti että yleiset linjat terveyspalvelujen muutoksista on jo tiedossa.. mutta eipä viitsinyt mainita yhtään. Eli kansa täytyy pitää pimennossa ennen vaaleja.
Kataisella on hyviäkin pointteja mut se rikkaiden suosiminen suututtaa.
Soini oli vahva, samoin kuin Sipilä ja Arhinmäki.
Kyllä vastaus tulee sunnuntaina. Suomen kommunistit ovat ajaneet yrityselämän kaaokseen Suomessa. Kokoomus ja Perussuomalaiset ovat kaksi ainoata puoluetta rhellisyydessä. Arhinmäki ja Urpilainen ovat huijareita kommunismin periytyvine kansalle ahdinkoa luovine tasa-arvoineen. Tasaista kateutta ja kaunaa kaikkea elämää kohtaan. Sairas aate ihmiskunnalle.
Naurettavin poliitikko on monimiljonääri Sipilä, joka ajankulukseen siirtyi poliittiseen maailmaan harrastamaan.Olisi vaikka moukarinheittoa alkanut harrastaa päätoimisesti, eikä tuoda hulluja hallintomallejaan sotkemaan suomalaista elämää. Nettimies ei ole oikealla paikalla. Keskusta menee hurjaa kyytiä alas tämän mogulin myötä.
Yrjö Hakanen voitti, kaikki muut hävisivät!