Jokerit kuvittelee pelottelutaktiikalla voittavansa.
Se on nähty jo kauan eikä se toimi, ei etenkään nykyaikana jolloin helpommin ajaudutaan jäähyboxiin.
Se ei toimi.
Myös olen havaitsevani Jokereiden pelaavan liikaa pystysuuntaan.
Jokerit voi tosin voittaa mestaruuden tai Pronssia esim koska heillä on niin huikea kokoonpano, mm Filppula ja Karlsson sekä Ruutu(silloin tosi tärkeä kun ymmärtää pysyä pois boxista ettei ota liikaa tyhmiä jäähyjä).
Valmennus toimii osittain mutta enemmän menee MOLLISSA.
Mm täydellinen esimerkki tämä Ben Amorin käskytys.
Jokerit organisaatio ja lopullinen naula arkkuun=Ben Amor
3
122
Vastaukset
- lääkitys....
Jaahas, vai että sellaista tänään.....
Esim voisin nähdä Bluesin, Kärppien tai Kalpan kiekottelevan jokerien ja Hifkien pudotuspeleissä kun nää Hesan "pellet" uskoo erilaiseen, vanhanaikaiseen lätkään mut tosin Hesalaisten etuna on huikea kokoonpano.
Heikommalla materiaalilla nää tiimit ois pahnan pohjalla.
Toki jääkiekko ei ole niin yksiselitteinen peli.
Eli se välillä riippuu vastustajasta millaisella taktiikalla pitää pelata heitä vastaan.
Esim jos tulee korkealta prässäävä joukkue niin se lyödään helpoiten nopeilla hyökkäyksillä siten että pakki avaa nopean syötön kauempana, vastustajan selän takana olevalle hyökkääjälle koska tätä prässäävää joukkuetta vastaan ei ehkä kannata pelata hitailla lähdöillä koska vastustaja on laittanu sellaisen ansan ja eritoten jos kiekkokontrollitiimillä ei oo tarpeeksi taitoa niin se on riskialtista pelata sillä tyylillä prässijoukkuetta vastaan.
Suomi on usein Jalosen aikana lyönyt Venäjän koska meidän kiekkokontrollipelitavan takia mut esim Ruotsia ja Kanukkeja vastaan ollu ongelmia koska ollaan pelattu heitä vastaan kiekkokontrollilla mikä ei ole välttämättä paras taktiikka prässijoukkueita vastaan, jotka pelaa ns pystysuuntaan mut esim Ruotsi osaa käyttää myös kiekkokontrollitaktiikkaa samaan aikaan kun prässää korkealta.
Lääkitys on jokseenkin kohdillaan.
Mitä nyt joskus tulee multa hieman vihaisia kommentteja, mut harvemmin nykyään. (=mut on mentävä muuten kiekkokontrollilla.....hitaat lähdöt ei kannata kaikkia vastustajia vastaan välttämättä.
välillä hyvä keep it simple myös....
oon oppinu vuoden aikana enemmän jääkiekosta... se ei oo pelekkää kiekkokontrolliakaan vaikka usein höpötän siitä väsymiseen saakka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 961619
- 741424
- 501347
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041238- 541233
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p9965- 36827
- 60761
- 49754
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41735