Eihän se tiedä edes perustermistöä.
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194773775268/artikkeli/ yksityistaminen ja ulkoistaminen on sama asia urpilainen joutui huutomyrskyn keskelle.html
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194773775268/artikkeli/ yksityistaminen ja ulkoistaminen on sama asia urpilainen joutui huutomyrskyn keskelle.html
Vastaukset 19
Vanhimmat
Urpilainen joutui huutomyrskyn keskelle sanottuaan, että yksityistäminen ja ulkoistaminen on sama asia.
Tiedätkö Sinä, mikä ero on ulkoistamisella ja yksityistämisellä?
Kun kunta järjestää itse sosiaali- ja terveyspalvelut kunnallisina palveluina kuntalaisten parhaaksi - edullisesti se on kunnallista palvelua.
Kun kunta ei järjestä sote-palveluja, vaan ostaa ne yksityiseltä firmalta esim. Terveystalosta, sen on kunnallisten palvelujen ulkoistamista yksityiselle firmalle
Siinähän on erittäin suuri ero, että mikä on sitä yksityitämistä ja mikä ulkoistamista - vai mitä! Monet "ulkoistajakunnat" ovatkin nyt konkurssikypsiä, niin kalliiksi on tullut yksityistäminen.
Tuota otsikkoasi mukaillen, Urpo voisi yhtä hyvin huutaa "Hei me ulostetaan!".
Urpohan päästää paskaa reippaasti molemmista päistään ja naureskelee kun suomalainen kansalainen vahingossa liukastuu siihen.
Hän on hieman kuten Mao Zedong. Maohan kehuskeli tietävänsä asioiden olevan hyvin, koska hän "Syö paljon ja paskantaa paljon."
olet pölö
Kun kunta ostaa palveluja yksityiseltä palveluntarjoajalta, se on ulkoistamista. Kunta vastaa ko. palveluista eli hallinnoi/valvoo niitä.
Yksityistäminen tarkoittaisi sitä, että palvelut tuottaisi yksityinen palveluntarjoaja suoraan ihmisille ilman kunnan valvontaa. Tätä ei kukaan eikä mikään ole ajamassa, ei se olisi lainsäädännön mukaan edes mahdollista. Kunnille kuuluu monia lakisääteisiä tehtäviä, perusterveydenhuollon järjestäminen on niistä yksi.
Julkinen sektori ei pysty tarjoamaan kaikkia tarvittavia palveluja, joten kunnat ostavat niitä kuntalaisille yksityiseltä sektorilta, mikä siis on ulkoistamista.
JEP JEP hankitaan palvelut vaikka Mehiläisestä. Mehiläinen laskuttaa laboratoriotutkimuspaketista jopa yli kuusinkertaisen hinnan jukisella sektorilla toimivaan laboratorioyhtiöön verrattuna, käy ilmi Iltalehden tekemästä hintavertailusta
Iltalehti vertasi v 2011 Terveystalon sekä Pirkanmaan sairaanhoitopiirin kuntayhtymän Fimlab Laboratoriot Oy:n hintoja:
- Mehiläisellä näytteenottopaketti (neljä tutkimusta) maksoi 146,30 €
- Terveystalossa sama paketti 126,55 euroa
- Pirkanmaan kuntayhtymä Fimlab Laboratoriot 22,50.
Kun Suomessa ulkoistetaan sote-palveluja se tapahtuu siten, että pieniä yrityksiä perustetaan terveys- ja hoiva-aloille. Kun ne alkavat toimia ja kunnat ovat siirtäneet palvelujaan yksityisille jopa oman kunnan yrityksille sovittujen palvelujen mukaisesti, tilanne muuttuu hyvin pian. Ala keskittyy nopeasti, sillä bisnesmiehet näkevät siinä rahantekotilaisuuden väestön vanhetessa ja sairastaessa vanhoina yhä enemmän. Kilpailutuksessa "pienuus" on este eikä etu.
Mehiläinenon Ambean tytäryhtiö. Ambea kuuluneen monikansalliseen Tritoniin. Fortumin entinen johtaja Lilius johtaneet nykyään koko "kööriä".
Ambean hoivayrityksessä Caremassa kuoli Ruotsissa vanhus nälkään. Ison hoivayhtiön Careman policy = voiton maksimointi - ei vanhusten hyvä hoiva tai hengissäpito.
Monikansalliset konsernit siirtävät voittojaan eri maissa, siten että veroja ei tarvitse maksaa ja/tai siirtävät voittoja verottajan ulottumattomiin veroparatiiseihin.
Mehiläisen johto otti viime vuonna 16,5 miljoonan palkat ja palkkiot - kenen kustannuksella. No sairaiden tietysti. Verorahoista maksettiin osa kela-korvauksina. On niin kokoomuslaista, että sote-pavelut saadaan yksityiselle sektorille. Meillä suomalaisilla veronmaksajilla ei ole muka resursseja järjestää sote-palveluita, joten annetaan yksityisen sektorin riistää sairaita ja vanhuksia ja tuetaan sitä riistoa verorahoista, kela-korvauksina
Voi hyvät sylvit, älkääpä selitelkö, kun ette tiedä mitään, missään ei ole sanottu näiden kahden asian termejä ja niiden tarkoitusta, Urpi oli oikeassa ulkoistaminen ja yksityistäminen on sama asia ja se huutomyrsky 3;sella voi johtua myös suosiosta.
Kun yksityinen, usein kokoomus- firma kaappaa kunnalta palvelut, siinä tapahtuu ulkoistaminen siis kunnalta pois, sitten tämä yksityinen firma alkaa myydä palvelujaan kalliilla hinnalla takaisin kunnalle.
Tämä tapa on jo huomattu tappiolliseksi ja on monet kunnat vienyt rappion tielle, muttä sehän taitaa ollakin oikeiston tarkoitus, ettei kuntia ole olemassakaan?
.
Kyllä sosialidemokraatti ja etenkin vastahankaUrpilainen tietää oikein hyvin ulkoistamisen. Nimittäin "erään ryhmän" terveyspalvelut ovat ainakin turvattu laadukkaalla osaamisella. Nimittäin maahanmuuttovirasto ostaa turvapaikanhakijoiden ja muiden vastaanottokeskusten palvelujen piirissä olevien maahanmuuttajien terveyspalvelut jatkossa yksityisiltä palveluntuottajilta.
Kyllä tuo on jo sellaisen luokan "vaalimainos", että ihmettelen, jos vasureita vielä joku äänestää.
Tollo löytyy..
Wikipedia: "Haastattelussaan 2008 Jyrki Katainen arveli Suomen tarvitsevan vuoteen 2025 mennessä 1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa, mikäli työvoimapula pyrittäisiin ratkaisemaan ainoastaan korvaavalla työvoimalla. Katainen kertoi hallituksen ryhtyneen toimiin tulijoiden houkuttelemiseksi ja kertoi osaajia haluttavan etenkin Intiasta ja Kiinasta. Lakimuutoksen myötä EU:n ulkopuolisten kansalaisten Suomeen jääminen mahdollistuu suoraan valmistumisen jälkeen eikä tarvitse ensin palata kotimaahan. Kataisen kommentit herättivät kiinnostusta myös Intiassa."
Kokoomus ajaa maahanmuuttajia Suomeen työvoimareserviksi, vaikka työttömiä suomalaisia tulee jatkuvasti lisää. Ruotsalaisen kansanpuolueen Arstrid Thorvals järjesti kolmen kohdan kotouttamisohjelman mukaan erikoispalvelut maahanmuuttajille. Maahanmuuttajille opetettiin ainoastaan ruotsinkieltä ruotsinkielisissä kunnissa.
Viime hallitusneuvotteluissa vuoti salainen paperi julkisuuteen. Kokoomus vaati, että viranomaiset eivät saa tarkastaa palkkauksen olevan tes:n mukainen.
Kokoomuksen mukaan Suomessa toimivat ulkomaiset työnantajat eivät tarvitse rekisteröityä.
Kokoomuksen mukaan kaikilla Suomessa asuvilla ei tarvitse olla samoja velvollisuuksia verotuksen suhteen.
Kokoomus halusi poistaa hallitusneuvotteluissa kohdan, jonka mukaan tiukennettaisiin suhtautumista veroparatiiseiksi katsottuihin maihin.
(Harmaan talouden alatyöryhmä/25.5.2011)
Suomessa harmaa talous on kasvanut, joten verotulot vähenevät.
Verokertymä vähenee myös sen vuoksi, että yritykset siirtävät tuotantonsa halpatyövoiman maihin, kuten Nokia. Otettuaan Suomesta sitä ennen kaikki mahdolliset verotuet ja suorat yritystuet. Nokia on ollut yksi suurimpia tukien saajia. Yritysten saamat suorat tuet ovat yli 3000 miljoonaa vuodessa ja verotuet noin 2000 miljoonaa.
Yritykset maksavat vähemmän veroja kuin mitä saavat tukia
Yhteisöt maksoivat v. 2010 veroja ja veronluonteisia maksuja 4.726 miljoonaa.
Luonnolliset henkilöt maksoivat veroja ja veronluonteisia maksuja 25.337 miljoonaa, joista palkansaajat 17.795 miljoonaa. Eläkeläiset maksoivat veroja 3.611 miljoonaa ja maatilataloudenharjoittajat maksoivat vähemmn kuin puolet eläkeläisten maksamista veroista ei 1.404 miljoonaa
Maatalousyrittäjät saavat vuosittain suunnilleen saman verran maataloustukia ja veroetuja kuin yritykset. Se on ollut sitä kokoomus-keupu-hallitusten "sulle-mulle-ei muille" politiikkaa.
Tällä palstalla parjataan demareita kaikesta mahdollisesta jopa maahanmuutto-politiikasta. Kokoomus ja kepu ovat hoitaneet häikäilemättä omien intessiryhmiensä ja vaalirahoittajiensa etuja yhteiskunnan jopa kokonaisedun vastaisesti. Demarit ovat olleet hallituksissa kok-kepu hallitusten jälkiä korjaamassa eli elvyttämässä. Sitä ennen kokoomus ja kepu ovat siirtäneet suuren osan verokertymästä omilleen.
Ei varmasti Katainen ole 1,8 miljoonasta maahanmuuttajasta puhunut. Taitaa olla sama porukka kirjoittanut, joka estää epämielyttävien totuuksien kirjoittamisen demarien palstalle.
Esimerkiksi Wikipediaan on mahdotonta laittaa Halosen ammattinimikkeeksi hänen itsensä ja SAK:n 80-luvulla käyttämä ay-juristi. Nyt siellä on jotain sosiaalihöttöä tilalla.
Urpilainen pitäisikin ulkoistaa ensimmäisenä. Toisena pitäisi ulkoistaa Guzeniinan tehtävät jollekin sellaiselle henkilölle, joka oikeasti osaa hoitaa niitä hommia.
On todella vaarallista, että noin osaamaton henkilö on päättämässä asioita.
Hei demariministereiden parjaajat. Mitä peruspalveluministeri Maria Guzenina-Richardson on mielestänne tehnyt väärin, mitä hommaa ei ole osannut mielestänne hoitaa? Perusteluja kaivataan, pelkkä parjaus osoittaa tietämättömyyttä ja ilkeää mieltä ei muuta
Politiikkaa ja yhteiskunnallisten asioiden hoitoa ei pidä henkilöistää. Pitää arvioida työn tuloksia. Helppoa ei demariministereiden toiminta ole oikeistoenemmistöisessä hallituksessa. Yhteiskunnallista kehitystä, oikeudenmukaisuuden ja verotuksellisen tasa-arvoisuuden edistämistä jarruttavat nykyisessä hallituksessa kokoomus, ja tukijansa RKP, kristilliset sekä myös vihreät. SDP:n ja vasemmistoliitto tekevät parhaansa oikeudenmukaisuuden ja tasa-arvoisen yhteiskunnallisen kehityksen puolesta.
Yhteiskuntatietoinen on vähän tiedottomassa tilassa.
"Valtio ottaa ensi vuonna seitsemän miljardia euroa uutta lainaa paikkaamaan alijäämäistä budjettia. Hallituksen tänään eduskunnalle antama valtion talousarvioesitys kasvattaa valtion velan 96 miljardiin euroon."
Kun tähän vasemmistosoppaan lisätään maahanmuuttoviraston ilmoitus siitä, että maahanmuuttajien terveyspalvelut ostetaan yksityiseltä palveluntuottajalta, niin ei tässä pöljyydessä enää yhteiskuntatietoisuus auta.
Etkö ole lukenut lainkaan Hesaria etkä Suomen Kuvalehteä etkä iltapäivälehtiä. Niissä on selvästi tuotu esiin, kuin Guzenina on sekoillut eikä ole lainkaan tiennyt mitä on tekemässä tai tehnyt tai sopinut.
Näin se menee, kun ei vaadita mitään koulutusta. Ilmeisesti asut jossain umpiossa ja suljet silmät ja korvat kaikilta tosiasioilta. Ymmärrän sen vuoksi hyvin miksi olet demari.
Joo, joo, kaikki lehdet ja muukin Media uutisineen, varsinkin IL ovat keskusta-oikeistolaisten omistuksessa ja Ylenkin valtakunnalliset uutiset joiden pitäisi olla puolueettomia ovat suuna päänä haukkumassa demareita, kaikki näyttää nyt olevan niiden syytä, sekin kun Katainen munaa pahasti on demujen vika, eikä mikään heidän ehdotuksistaan mene läpi kokoomuksen ja myrkky- Risikon tahdon.
Juu, niin minustakin Katainen on vaarallinen tyyppi!!!!!!
Joo Tukiainen voi varmaan ottaa halvalla Urpilaisen tehtävät hoitaakseen ja olisi yhtä päteväkin ja Ikekin tykkäis: Vois jopa loikata demareihin!!