Sain sukulaiseltani tilisiirtona 5000e opiskelujen tukemiseen mutta verovapaa lahjarahan määrä on 3999e kolmelta vuodelta. Sukulaiseni ei luultavasti muistanut lahjaveron rajaa.
Jos palautan sukulaiselleni nettipankin kautta 1001e, tulkitseeko pankki että lahjarahan määrä on nyt verovapaa 3999e eikä tee ilmoitusta verottajalle? Vai pitääkö minun ottaa yhteyttä verottajaan ja selvittää asia.
Jos palautan sukulaiselleni nettipankin kautta 1001e, tulkitseeko pankki että lahjarahan määrä on nyt verovapaa 3999e eikä tee ilmoitusta verottajalle? Vai pitääkö minun ottaa yhteyttä verottajaan ja selvittää asia.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tee sukulaisesi kanssa lahjakirja jossa hän antaa sinulle 3999 euron suuruisen lahjan ja 1001 euroa lyhytaikaista lainaa jonka maksat sitten heti tililtäsi pois, sukulaisesti voi sitten antaa sen tonnin sinulle sileinä seteleinä....
Sukulaisen antama opintojen tukemiseen annettu rahalahja on verovapaata tuloa tuloverosta 19.444 euroon asti, ja oletan ettei sitä lahjana käsitellä. Onko jollakin parempaa tietoa?
Ai niin, se lähdetieto tuohon ekaan on TVL 82§
Ei pankki ole kiinnostunut tuollaisista siirroista, eihän se tiedä mitä varten rahaa on siirretty. Jos et itse verottajalle ilmoita, niin mistään se ei saa tietää.
Mikä on sukulaisuussuhteenne, sen mukaan veron määrä on n. 170e tai 300e. ei siis kauhean paljon.
Tai sitten pyydä, että teette lahjakirjan 3999e summalle ja loppu on lainaa. (näin joku tuossa jo neuvoikin).
Samoin kuka tahansa saa maksaa sinun elinkustannuksiasi, voit vaikka pyytää, että saat rahana tuon 3999e ja lopulla summalla sukulaisesi maksa laskujasi.
Esim vuokran, netin, kännykkälaskun, ostaa sinulle vaikkapa lahjakortin ruokakauppaan (k-tai s-ketjun yleisen lahjakortin).
Mutta kiva sukulainen sinulla, toivottavasti muistit kiittää lämpimästi! :)