Lynndee England

Lynndee Englandin (tämä Abu Ghraibin kidutuskuvista tuttu nainen) puolustukselta kiellettiin Cheneyn ja Rumsfeldin haastaminen oikeuteen todistajiksi, puolustuksen yrittäessä todistaa kidutuskäskyjen tulleen ylemmältä taholta. Miksiköhän?
5243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Luuletko sinä onneton että Cheney ja Rumsfield käskivät suoraan Lynndee-Englandia kohtelemaan huonosti vankejaan?

Floodauksesi alkaa todella kyllästyttää. Mikset "moraalisessa" raivossasi vaihteeksi hauku venäläisiä jotka kaikkien lähteiden mukaan kiduttavat ja murhaavat tsetseenejä vuodesta toiseen ilman selvityskomissioita ja oikeudenkäyntejä?

Äänestä
  • En luule. Vain idiootti uskoisi niin. Eihän Bushkaan ylipäällikkönä suoraan sotilaita komenna. Ihmettelen vain, että oikeus estää puolustusta hankkimasta todistajia.

    Janis Karpinski on asia erikseen, hän on sanonut että kaikki jäljet johtavat Pentagoniin ja Valkoiseen taloon.
    http://www.reuters.com/newsArticle.jhtml?type=worldNews&storyID=5856840

    Jätän sinulle venäläisten haukkumisen ilomielin, olethan nin hyvä siinä, vaikka et aina muistakaan sitä, että Venäjä on ollut kapitalistinen maa jo yli 10 vuotta. Ja jos "floodaus" kyllästyttää, ei ole pakko lukea kirjoituksiani.

    Äänestä

että moisia "käskyjä" ei koskaan annettu. tyttörukka on ollut sekaisin äitinsä kohdusta asti...

Äänestä

Lynndeen tapauksesta täytyisi poimia tärkeänä yksityiskohtana hänen sijoittumisensa USA:n "sosiaaliselle kartalle". On eittämätön totuus, että tälläkin hetkellä Irakissa touhuavista jenkkisotilaista suurin osa (lähes kaikki rivimiehet) ovat alimman sosiaaliryhmän väkeä, joiden ainoa mahdollisuus yliopistotasoiseen koulutukseen on armeija ja sitä kautta oman hengen riskeeraaminen näissä jenkkien vapaussodissa.
Hänenkin käyttäytymiseensä saattaisi joku viisas löytää perusteita tästä. Trailer park-elämä halveksittuna white trashin edustajana ei välttämättä ole paras lähtökohta ihmiselle.
On oltava henkisesti äärettömän lujaa tekoa, jollei moinen synnytä katkeruutta ja syvää turhautumista. Ja jostain syystä jotkut haluavat Suomenkiin samanlaisen yhteiskunnan.

Äänestä

Lynndeen tapauksesta täytyisi poimia tärkeänä yksityiskohtana hänen sijoittumisensa USA:n "sosiaaliselle kartalle". On eittämätön totuus, että tälläkin hetkellä Irakissa touhuavista jenkkisotilaista suurin osa (lähes kaikki rivimiehet) ovat alimman sosiaaliryhmän väkeä, joiden ainoa mahdollisuus yliopistotasoiseen koulutukseen on armeija ja sitä kautta oman hengen riskeeraaminen näissä jenkkien vapaussodissa. Hänenkin käyttäytymiseensä saattaisi joku viisas löytää perusteita tästä. Trailer park-elämä halveksittuna white trashin edustajana ei välttämättä ole paras lähtökohta ihmiselle. On oltava henkisesti äärettömän lujaa tekoa, jollei se synnytä katkeruutta ja syvää turhautumista. Ja jostain syystä jotkut haluavat Suomenkiin samanlaisen yhteiskunnan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Grustnij kirjoitti:

Lynndee Englandin (tämä Abu Ghraibin kidutuskuvista tuttu nainen) puolustukselta kiellettiin Cheneyn ja Rumsfeldin haastaminen oikeuteen todistajiksi, puolustuksen yrittäessä todistaa kidutuskäskyjen tulleen ylemmältä taholta. Miksiköhän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu