Törkeää suosimista

Vaasassa alkaa kaksikielinen juristikoulutus. Suomenkielisillä on pääsykoerajana 45 pistettä ja samassa kokeessa ruotsinkielisillä 35 pistettä.
13158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ruotsinkielistä kiintiötä periustellaan ruotsinkielisten juristien tarpeella kaksikielisyyden säilyttämiseksi. Harva ruotsinkielinen juristi kuitenkaan hakeutuu valtionhallinnon tai kaksikielisen kunnan palvelukseen, vaan yksityiseltä puolelta löytyy kiinnostavampia ja paremmin palkattujakin tehtäviä.

Hyväksyttyjen listat ovat julkisia. Kannattaisi joskus katsoa ketkä ovat päässeet ruotsinkielisessä kiintiössä opiskelemaan esim. 15 vuotta sitten ja tarkistaa lakimiesmatrikkelin avulla, millaisissa tehtävissä he nykjyisin ovat. Lakimiestuttavani valittavat, että ruotsinkielisiä tuomareita ei ole käytettävissä silloin kun tarvittaisiin. Vastuu ruotsin kielen säilymisestä viranomaiskielenä ja tuomioistuimissa on tietysti ruotsinkielisillä itsellään.

Äänestä

Aloituksessa on pieni virhe. Opiskelijoita otetaan vuosittain 24, joista 12 suomenkielistä ja 12 ruotsin kieltä taitavaa opiskelijaa. ei tarvitse olla ruotsinkielinen. Tämä vinkkini ruotsinkieltä taitaville, joita heitäkin löytyy. On suomenkielisiä opiskellut juristiksi Tukholmassakin, ei kielen oppiminen kaikille ole ongelma. Tiedän eräästä tuttavastani.

Äänestä

Jos tuo 45-35 pistettä on totta, niin silloin puhumme skandaalista.

Äänestä
  • "Skandaali" on vain sinun korviesi välissä, sillä et edes ymmärrä laskea mukaan maan kaikkia muita oikiksia, joissa opiskellaan vain suomeksi ja jonne on helpompi päästä kuin Helsingin oikikseen.

    Äänestä

  • Otan jalat alleni ja pakenen Afrikkaan

    Äänestä

HYVÄKSYTTYJEN MÄÄRÄT JA PISTERAJAT 2012 (lähde: helsinki.fi/oikeustiede)

Vaasa
Suomenkieltä taitavien valintakoe, 65 yhteispistettä,
ruotsinkieltä taitavien valintakoe 69 yhteispistettä.

Helsinki
Suomen kieltä taitavien valintakoe, 72 yhteispistettä
Ruotsinkieltä taitavien valintakkoe, 83 yhteispistettä

Äänestä
  • Tuosta puuttuvat kaikki ne oikeustieteelliset tiedekunnat jotka antavat opetusta vain suomeksi ja joihin on helpompi päästä kuin Helsingin oikikseen, jossa on ruotsinkielinen linja. Jos lasketaan ruotsinkielisen linjan aloituspaikkojen osuus Suomen kaikkien oikisten aloituspaikoista, huomataan että ruotsinkielisten aloituspaikkojen osuus maan kaikista aloituspaikoista on vähäisempi kuin ruotsinkielisistä lukioista valmistuneiden osuus maan kaikista uusista ylioppilaista. Ruotsinkieliset aloituspaikat ovat siis koko maan mittakaavassa ALIedustettuja, eivät suinkaan yliedustettuja.

    Äänestä

  • zprt kirjoitti:

    Tuosta puuttuvat kaikki ne oikeustieteelliset tiedekunnat jotka antavat opetusta vain suomeksi ja joihin on helpompi päästä kuin Helsingin oikikseen, jossa on ruotsinkielinen linja. Jos lasketaan ruotsinkielisen linjan aloituspaikkojen osuus Suomen kaikkien oikisten aloituspaikoista, huomataan että ruotsinkielisten aloituspaikkojen osuus maan kaikista aloituspaikoista on vähäisempi kuin ruotsinkielisistä lukioista valmistuneiden osuus maan kaikista uusista ylioppilaista. Ruotsinkieliset aloituspaikat ovat siis koko maan mittakaavassa ALIedustettuja, eivät suinkaan yliedustettuja.

    Puhut tietoisesti väärästä asiasta. Kyse oli alemmasta pisterajasta, ei koulutuspaikkojen määrästä. Nettisveko vääristele aina.

    Äänestä

  • Väärä pointti! kirjoitti:

    Puhut tietoisesti väärästä asiasta. Kyse oli alemmasta pisterajasta, ei koulutuspaikkojen määrästä. Nettisveko vääristele aina.

    Lue se viesti uudestaan. Niihin oikiksiin joissa EI ole ruotsinkielistä opetusta on helpompi päästä kuin Helsingin oikikseen, jossa ruotsinkielinen linja sijaitsee. Ei pitäisi olla kovin monimutkaista ymmärtää.

    Äänestä

  • xtre kirjoitti:

    Lue se viesti uudestaan. Niihin oikiksiin joissa EI ole ruotsinkielistä opetusta on helpompi päästä kuin Helsingin oikikseen, jossa ruotsinkielinen linja sijaitsee. Ei pitäisi olla kovin monimutkaista ymmärtää.

    Vaasan juristikoulutuksiin haetaan Helsingin kiintiössä. Vaasassa ei ole omaa oikeustieteellistä tiedekuntaa vaan siellä järjestetty mahdollisuus suorittaa alempi (!) oikeustutkinto on HY:n hajautettua koulutusta. Kandiopintoja varten on tultava Helsinkiin.

    Tietääkseni sama koskee sekä suomen- että ruotsinkielistä koulutusta mutta niin on ainakin ruotsinkielisillä.

    Äänestä

  • ankdam kirjoitti:

    Vaasan juristikoulutuksiin haetaan Helsingin kiintiössä. Vaasassa ei ole omaa oikeustieteellistä tiedekuntaa vaan siellä järjestetty mahdollisuus suorittaa alempi (!) oikeustutkinto on HY:n hajautettua koulutusta. Kandiopintoja varten on tultava Helsinkiin.

    Tietääkseni sama koskee sekä suomen- että ruotsinkielistä koulutusta mutta niin on ainakin ruotsinkielisillä.

    "Kandiopintoja varten on tultava Helsinkiin. "
    Mitä ihmeen kandiopintoja oikiksessa nykyään on?

    Vaasassa suoritetaan nykyään koko oikeusnotaarin tutkinto, ja vasta OTM-tutkintoa tullaan suorittamaan Helsinkiin. Kuulemma siitäkin voi yksittäisiä kursseja suorittaa Vaasassa.

    Äänestä

Nyt sinä fennoveikko vääristelet itse tietoisesti. Tuossa ylempänä on yliopiston sivuilta taulukko. Revi siitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suositaan kirjoitti:

Vaasassa alkaa kaksikielinen juristikoulutus. Suomenkielisillä on pääsykoerajana 45 pistettä ja samassa kokeessa ruotsinkielisillä 35 pistettä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu