Minun mielestäni vedenpitävä sääntö nro1:
Ammattilainen voittaa aina amatöörin 3-5 sijaa per lähtö.
Ajatelkaapa hevosenomistajat, mikä rahasumma se on vuositasolla TOTO65-5 ja 4 tasoissa lähdöissä.
Jos hevonen juoksee 20 lähtöä per vuosi. Se tekee ka. -350,- euroa tappiota per lähtö, jos hevonen ei ole laukkuri ja on edes keskitasoa tai vähän sitä parempi.
Eli 20 lähtöä x keskimäärin 350 euroa per lähtö ja vielä miinus ammattilaisen nettolisäkulu, niin se tekee 6300 euroa voittoa joka vuosi. Minulle se ainakin on iso raha!
Ravigurumme Kari Lähdekorpikin on jo puuttunut tähän asiaan kengäruljanssinsa ohessa ja ihmetteli Ravisuora-lähetyksessä: "Miksi ammattilaisia ei käytetä hevosten rattailla, joka lähdössä täysi-määräisesti eli miksi amatöörit ajavat ammattilaisia vastaan Suomessa?"
Ihmettelen minäkin samaa!!
Eihän Ranskan ympäriajoonkaan tavallinen sunnuntaipyöräilijä lähde, vaikka olisi kuinka huippukilpapyörä alla?
Ammattilaiskuski vai Amatöörikuski?
Hevos-Henri
0
122
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait222997- 392587
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381453- 841340
- 631241
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40989Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124883- 32806
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi27645Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan59611