sellainen maailman meno alkoi nyt hämmästyttämään kummastuttamaan, että mikseihän suomalaiset osaa keittää kahvia?
ostavat kaupasta raakoja poroja ja sitten niitäkin annostelevat liian vähän.
nuo kahvimitat on nimittäin ajalta, jolloin kupit oli tuplasti pienempiä. silloin kahvia juotiin pikkukupista sormi pystyssä kuin mitkäkin hinttarit.
kaupasta ei juuri saa edes kunnon kahvia, paitsi lidlistä ja sieltäkään ei sitten pannujauhatuksena. yleensä hyllyssä on kymmenen metriä eri laatuja ja kaikki raa'aksi jätettyjä. tummapaahtoa on sitten ehkä yhtä merkkiä pannukahvina.
ostavat kaupasta raakoja poroja ja sitten niitäkin annostelevat liian vähän.
nuo kahvimitat on nimittäin ajalta, jolloin kupit oli tuplasti pienempiä. silloin kahvia juotiin pikkukupista sormi pystyssä kuin mitkäkin hinttarit.
kaupasta ei juuri saa edes kunnon kahvia, paitsi lidlistä ja sieltäkään ei sitten pannujauhatuksena. yleensä hyllyssä on kymmenen metriä eri laatuja ja kaikki raa'aksi jätettyjä. tummapaahtoa on sitten ehkä yhtä merkkiä pannukahvina.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Olet niitä harvoja, jolla on kummallinen kahviperversio. Normaalit suomalaiset pitävät kunnon kahvista.
Näin näkyy olevan.Pannukahvi on historiaa ja sitä juodaan kun katsotaan 30-luvun Suomifilmejä.
pannukahvi on tulossa takaisin. ainakin valikoima on taas paranemaan päin.
eikä ihme, onhan se aivan eri makuista kuin suodatinlitkut.
ja myös kustannuttehokkaampaa. aamulla kun laittaa uuniin tulet, tulee siinä samalla kahvi täysin ilmaiseksi.
kahvinkeitin on valtava tehosyöppä, se nappaa 0,6..1 kW sähköä.
"normaalit suomalaiset" näyttävät juovan raakaa litkua. ei siinä mitään, pidän itsekin teestä. mutta silloin kun teetä haluan, keitän teetä. en mitään kahvin ja teen välimuotoa.
Niin hetkellisesti, mutta monella on tietokone auki koko päivän ja kWh- mittari juoksee.Myös kannettavat on ladattava, eikä sekään ilmaista ole.
pieni ero. läppäri nappaa 0.03 kW ja kahvinkeitin 0.9 kW.
30 kertainen ero siis.
ja jos joku laite kuluttaa sähköä, minusta se ei ole mikään peruste sitä tuhlata vielä lisää toisella laitteella. toki puolestani saat pitää auton lämppäriä ulkorappusilla lämmittämässä ulkoilmaa, jos siltä tuntuu :)
Meikäläisellä nyt sattuu olemaan tässä kämpässä hella ja se oli siis jo kun kämpän hankin. Eikä sillä nyt oikein muuta tee kuin keittää kahvia. Net jos on hella niin kahvinkeitin on ihan turha juttu. Ei tee kahvinkeitosta yhtään helpompaa. Sähkönkulutuksesta en tiedä. Voip' tuo hella viedä enemmänkin, mutta lämpiää samalla kämppäkin vähän näin talvella. Ei mee harakoille ainakaan.
Olin juuri vastaamassa toisaalle, että pannukahvi on syytä keittää puuhellan päällä. Se vaan on niin ja perinne. Ja voihan siinä tirvauttaa ponuakin valumaan.
Tuohon pikkurilli pystyssä versioon voisi lykätä uudemman hölmöilyn.Oorttelin kokoisesta mukista tv-ohjelmassa juovat niin***tanan trendikästä leikkivät pitävät sitä mukiaan pärstänsä edessä höpöttäessään asioita.Välillä siirretään toiseen käteen, mutta siinä edessä se pysyy.Piiloonko ne haluaa kuin strutsi?
Nykykahvit mahtaa olla semmosia jatkettuja litkuja joita myös heti sodan jälkeen ryystettiin, oliko sikuria vain mitä jota ensin käristivät ja sitten sumpiksi keittivät. Nyt kun d-vitamiinipetos on selvitetty voisivat perata kahvit, onko puhtaita jauhoja pussissa vaiko ei.
Äitimuori oli tiukka kahveen suhteen. Raakoja pööniä osteli ja itte paahto niitä uunissa rännärillä sopivaan väriin, jauho ja keitti sitten oikeaa kahvia.
>>onko puhtaita jauhoja pussissa vaiko ei.>>
niin, kun katsoo mitä paskaa suomalaisille myydään, niin ei tuokaa yllättäisi.
suomalainen syö ja juo mitä tahansa jos se on halpaa. ja vaikka se ei olisikaan.
Suurempaa valikoimaa ja tummempia paahtoja vaikka täältä: caffi.fi crema.fi freshcoffee.fi
kiitos! löytyyhän sitä siis kunnollistakin kun tietää mistä hakee.
"Caffé Paskà 1 kg - papu"
tuo nyt jää ehkä kuitenkin ostamatta :)
Nettikauppa.
http://www.freshcoffee.fi/tuotteet.html
http://www.freshcoffee.fi/tuotteet.html?id=uusimmat
Porvoon paahtimo
http://www.porvoonpaahtimo.fi/kahvit.htm
Mokkamestarit
http://www.mokkamestarit.fi/
Caffé Paskà 1 kg - papu
Nicola Pasqale ei arvannut mitä meni tekemään kun hän antoi vientituotteelleen nimen Paskà. Suomessa Caffè Paskà on herättänyt hilpeyttä. Kahvi on kuitenkin, nimestään huolimatta, oikein ilmeikäs. Reilusti kofeiinia sisältävä 100% robustakahvi yllättää monella tavalla myönteisesti! Ärjyn espresson ystävälle tämä aito napolilainen on oikea valinta.
http://www.crema.fi/fi/products/intenso/caffe-paska.html