Suomalainen saattaa laskea leikkiä ihonväristä mutta mustanaama saattaa tappaa samasta syystä.
Nämä (aina) mustanaamaiset rasistit tappavat omissa maissaan ihmisiä rodun ja uskonnon takia. Ängettyään väkisin esim. Suomeen nämä (aina) mustanaamaiset tappaja rasistit haukkuvat Suomalaisia rasisteiksi, ja joku hömppä vielä menee ja uskoo...
Nämä (aina) mustanaamaiset rasistit tappavat omissa maissaan ihmisiä rodun ja uskonnon takia. Ängettyään väkisin esim. Suomeen nämä (aina) mustanaamaiset tappaja rasistit haukkuvat Suomalaisia rasisteiksi, ja joku hömppä vielä menee ja uskoo...
Vastaukset 11
Vanhimmat
lakataan elättämästä niitä paskoja, täällä jo mölyävät jauhetaan bioenergiaksi, tuleehan sian paskastakin energiaa..Miksei muka afrikan paskasta.
Perustuslaki
Perustuslaki on kaiken lainsäädännön ja julkisen vallan käytön kulmakivi. Se sisältää säännökset valtion järjestysmuodosta, ylimpien valtioelinten suhteista ja yksilön perusoikeuksista.
Mikä perustuslaki on?
Perustuslaki on kaiken lainsäädännön ja julkisen vallan käytön kulmakivi. Se sisältää säännökset valtion järjestysmuodosta, ylimpien valtioelinten suhteista ja yksilön perusoikeuksista. Mikään muu laki ei saa olla ristiriidassa perustuslain kanssa.
Perustuslaki tuli voimaan 1. maaliskuuta 2000. Sen pohjana on neljä vanhaa perustuslakia: hallitusmuoto ja valtiopäiväjärjestys sekä kaksi ministerivastuuta koskevaa perustuslakia. Ne säädettiin itsenäisyyden alkuvuosina. Eduskunta on muuttanut perustuslakeja vuosien varrella, mutta valtiosäännön pääpiirteet ovat pysyneet samoina. Mykyistäkin perustuslakia on tarkistettu sen voimaantulon jälkeen.
Perustuslaissa toistuu vanhan hallitusmuodon pääperiaate: valtiovalta Suomessa kuuluu kansalle, jota edustaa valtiopäiville kokoontunut eduskunta.
Perustuslain mukaan valtiovalta kuuluu kansalle. Kansanvaltaan sisältyy yksilön oikeus vaikuttaa yhteisten päätösten tekemiseen. PERUSTUSLAISSA ON TURVATTU YKSILÖN PERUSOIKEUDET.
Perustuslaki korostaa Suomen poliittisen järjestelmän parlamentaarisia piirteitä ja eduskunnan asemaa ylimpänä valtioelimenä. Valtioneuvoston on nautittava eduskunnan luottamusta. Tasavallan presidentti tekee päätöksensä valtioneuvoston valmistelusta ja ratkaisuehdotuksesta.
Eduskunta valitsee pääministerin, jonka presidentti nimittää. Muut ministerit presidentti nimittää pääministerin esityksen mukaisesti.
Tasavallan presidentti johtaa Suomen ulkopolitiikkaa yhteistoiminnassa valtioneuvoston kanssa. Presidentin toiminta myös ulkopolitiikassa perustuu valtioneuvoston valmisteluun ja myötävaikutukseen.
Perustuslain mukaan Suomi osallistuu kansainväliseen yhteistyöhön rauhan ja ihmisoikeuksien turvaamiseksi.
Suomi on Euroopan unionin jäsen.
x
x
Tuomioistuimet ovat riippumattomia
Perustuslain mukaan tuomiovaltaa käyttävät riippumattomat tuomioistuimet. Tasavallan presidentti nimittää tuomarit.
Ensimmäinen oikeusaste on käräjäoikeus, sen päätöksestä voi valittaa hovioikeuteen. Ylintä tuomiovaltaa riita- ja rikosasioissa käyttää korkein oikeus.
Hallintoasioita käsitellään hallinto-oikeudessa ja korkeimmassa hallinto-oikeudessa. Lisäksi on valtakunnanoikeus ja eräitä erityistuomioistuimia.
x
x
Viranomaisten on noudatettava lakia
Valtioneuvoston oikeuskansleri ja eduskunnan oikeusasiamies valvovat presidenttiä, hallitusta ja tuomioistuimia sekä valtion ja kuntien toiminnan lainmukaisuutta. Molemmat seuraavat myös perusoikeuksien ja ihmisoikeuksien toteutumista.
x
x
x
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
x
x
x
12 §
Sananvapaus ja julkisuus
Jokaisella on sananvapaus. Sananvapauteen sisältyy oikeus ilmaista, julkistaa ja vastaanottaa tietoja, mielipiteitä ja muita viestejä kenenkään ennakolta estämättä. Tarkempia säännöksiä sananvapauden käyttämisestä annetaan lailla. Lailla voidaan säätää kuvaohjelmia koskevia lasten suojelemiseksi välttämättömiä rajoituksia.
Viranomaisen hallussa olevat asiakirjat ja muut tallenteet ovat julkisia, jollei niiden julkisuutta ole välttämättömien syiden vuoksi lailla erikseen rajoitettu. Jokaisella on oikeus saada tieto julkisesta asiakirjasta ja tallenteesta.
x
x
x
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2004/20040021
6 §
Syrjinnän kielto
Ketään ei saa syrjiä iän, etnisen tai kansallisen alkuperän, kansalaisuuden, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden, sukupuolisen suuntautumisen tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella. Sukupuoleen perustuvasta syrjinnän kiellosta säädetään naisten ja miesten välisestä tasa-arvosta annetussa laissa (609/1986).
Syrjinnällä tarkoitetaan:
1) sitä, että jotakuta kohdellaan epäsuotuisammin kuin jotakuta muuta kohdellaan, on kohdeltu tai kohdeltaisiin vertailukelpoisessa tilanteessa (välitön syrjintä);
2) sitä, että näennäisesti puolueeton säännös, peruste tai käytäntö saattaa jonkun erityisen epäedulliseen asemaan muihin vertailun kohteena oleviin nähden, paitsi jos säännöksellä, perusteella tai käytännöllä on hyväksyttävä tavoite ja tavoitteen saavuttamiseksi käytetyt keinot ovat asianmukaisia ja tarpeellisia (välillinen syrjintä);
3) henkilön tai ihmisryhmän arvon ja koskemattomuuden tarkoituksellista tai tosiasiallista loukkaamista siten, että luodaan uhkaava, vihamielinen, halventava, nöyryyttävä tai hyökkäävä ilmapiiri (häirintä);
4) ohjetta tai käskyä syrjiä.
x
x
x
Moveri on syyllistynyt täällä mm kohtaan kolme.
BB Elina olis herkkujen herkku, jos sillä olis isommat tissit.
Moverin tittelin muuttaminen luotsiksi osui todella nappiin. - Tyyppihän on tehnyt kaikkensa ohjatakseen keskustelut ja keskustelijat kiville/kivikauteen. Seriffihän on oikeuden toteuttaja, josta Moveri ei tajunnut hittojakaan.
Haukutaan siis takaisin kaikkia vääränvärisiä, niin kaikki on paremmin, eivätkä pahat rasistit voita.
joo
ammutaan/räjäytetään maan tasalle kaikki muslimien moskeijjat/minareetit.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f7/Egypt.Aswan.Mosque.02.jpg/250px-Egypt.Aswan.Mosque.02.jpg
.
Muslimit ovat niin vaarallisia että ne joudutaan ennemmin tai myöhemmin väkipakolla poistamaan euroopasta. Siinä tulee ruumiita mutta vaihtoehtoja ei ole. Räjäytelkööt toisiaan kotimaissaan aivan rauhassa, tosin niinhän ne tekevät nykyisinkin.
Mustaanrotuun ja ählyi-hin verrattuna valkoihoinen on pyhäkoululainen ja mallikansalainen.
Kaikilla on nykyisin mahdollisuus saada tietoa mitä porukkaa nämä mustat ja äh-lyt ovat: täysiä petoja, tappavat toisiaankin rasistisista tai uskonnollisista syistä.
olen aina sanonut että...
nееkеrit ovat heikkolahjaisia ja väkivaltaisia. Mutta kaikki on sensuroitu.
Ne pedot ohjelmoi ja aivopesee meitä oikeita ihmisiä jatkuvasti.
Kuitenkin uskon, että...
tulee vielä päivä, jolloin Suomen Perustuslain häpäisijät, kuten luotsi Mover, tapetaan torilla, joko kivittämällä tai poltetaan elävältä, tai ammutaan rynnäkkökiväärillä luoti päähän.
Siis Taleban ottaa vallan Suomessa ja jostain syystä tappaa Moverin?
ENNN TIEDÄ