Halla-ahosta tuli Helsingin piirin todellinen vaalivoittaja

Yrittäjä Hesasta

Ykkösenä Kokoomuksen Jan Vapaavuori, kakkosena Vasemmiston Arhinmäki ja Halla-aho kolmantena. Kahdella ensimmäisellä ollut Helsinki täynnä maksullisia bannereita ja rahaa varmasti palanut paljon myös kampanjointiin.

Halla-ahon kampanjointiin tuskin mennyt mitään koska mitään erityistä ei ole ollut näkyvillä, ei maksullisia bannereita, ei kiertueita, ei lehti tai nettimainontaa.

Tulos tässä vaiheessa jo todistaa sen, mistä Helsinkiläiset veronmaksajat haluavat maksaa ja mistä ei. Vähiten väestöryhmästä jotka aloittivat lois asumisen 1990-luvun alussa, ryhmä jossa jo toinen sukupolvi jatkaa isiensä esimerkkiä ja jotka luulevat olevansa muita ylempänä sekä vuodesta toiseen käyttäytyvät kuin merirosvot, otetaan mutta ei makseta. Röyhkeydellä ei näköjään ole rajaa kun kyseessä joukko afrikan sarvesta saapuneita.

Ja joku vielä kysyy miksi Halla-aho sai näin paljon ääniä.

9

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Tulos tässä vaiheessa jo todistaa sen, mistä Helsinkiläiset veronmaksajat haluavat maksaa ja mistä ei."

      Väität siis, että ne vajaat yksi prosenttia helsinkiläisistä, jotka äänestivät Halla-ahoa, on yhtä kuin "helsinkiläiset veronmaksajat"? Aika rohkea (ja hieman valheellinen) väite. Halla-ahoa äänesti allee 6000 ihmistä, helsnkiläisiä on yli 600 000.

      • TimppaTT

        Ja KOKOOMUSTA äänesti joka kymmenes Suomalainen, mutta Katainenkin pystyy ihan hyvin mainitsemaan, että "Suomen KANSA haluaa diiba-daaba ..." Eli: Tuntuu nämä "hieman valheelliset" väitteet olevan politiikassa ennemmin sääntö, luon poikkeus? Vai väitätkö ettei 9/10-osaa Suomalaisista kuulu kansaan ollenkaan?


      • Landetuhnu

        Mikähän mahtaa olla äänioikeutettujen määrä? Vai äänestävätkö vaippaikäiset siellä kehä 3:sen sisäpuolella? Melkoinen sisäsiittola koko stadi.


      • TimppaTT
        Landetuhnu kirjoitti:

        Mikähän mahtaa olla äänioikeutettujen määrä? Vai äänestävätkö vaippaikäiset siellä kehä 3:sen sisäpuolella? Melkoinen sisäsiittola koko stadi.

        Äänioikeutettuja on koko maassa n. 4 402 000, joista n. 2 500 000 suostui äänestämään. Joten RESERVIÄ jäi! :/


      • TimppaTT
        Landetuhnu kirjoitti:

        Mikähän mahtaa olla äänioikeutettujen määrä? Vai äänestävätkö vaippaikäiset siellä kehä 3:sen sisäpuolella? Melkoinen sisäsiittola koko stadi.

        Tästä näkee valitut hyvin!
        http://192.49.229.35/K2012/s/tulos/lasktila.html

        Valitettavasti ei tunnu kyllä IHAN heti löytyvän saittia josta näkisi näppärästi yksittäisten KUNTIEN äänioikeutettujen määrät! :/
        Mutta näkeehän tuostakin nyt sentään kaikkien ehdokkaien saamat äänet, joten: olkoon!


      • herää patrik

        En tiennytkään että alaikäiset ja "ei äänestäneet" lasketaan äänestäneiden joukkoon.

        Äänestäneitä oli helsingin vaalipiirissä 283 604

        Halla-aho sai 6026 ääntä

        tulos: 2,124% äänistä.

        Ehdokkaita oli 1063 KPL

        Ja heistä 1063:sta oli Halla-aho sijoitus 3.

        Päivällä varmasti selviää mikä on Halla-ahon % osuus 85:stä valtuustoon päässeistä.


    • suvistenkauhu

      Suvikset taas täällä kohta kakkimassa pöksyyn ja sanomassa ettei Halla-aho edusta yhtään ketään tai mitään, tai korkeintaan ala-arvoisia ja halveksittavia kakkosluokan kansalaisia eli Perussuomalaisia.

      ÄÄNIHARAVA SE NYT KUITENKIN OLI HELSINGISSÄ!

      • lkhlkhsa555

        Niin ja eniten ääniä saanut Perussuomalainen.

        Moskeijoissa/rukoushuoneissa Somalit ympäri PK-seutua viettävät kenties hiljaista hetkeä huomenna.. loppuuko meiltä ilmainen raha joku päivä? emmekö enää rikastukaan tekemällä lisää lapsia? joutuuko muuttamaan pois uudesta 5h sauna kaupungin asunnosta maaseudulle, joutuuko joku meistä joskus ehkäpä töihin?

        Mitä enemmän JHA saa ääniä tulevaisuudessa, sitä paremmin tai voisiko sanoa vähemmän huonosti Hesalaisilla tulee jatkossa menemään. Rahallisesti sekä henkisesti.

        Pitääkö joidenkin tosiaan tehdä tutustumismatka Ruotsin lähiöihin ennen kuin asian tajuaa.


      • Suomen hyväksi

        Onneksi Halla-ahon kannattajat osaavat äänestää häntä ilman suurempia mainoksiakin. Teoistaan mies tunnetaan. Helsingin ehdokkaiden kirkkaaseen kärkipäähän Jussi Halla-aho sijoittui myös tällä kertaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      53
      1717
    2. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      325
      1511
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      102
      1466
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1185
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      22
      1183
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      70
      1156
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1127
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      79
      1081
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      183
      968
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      896
    Aihe