Halla-Aho ylivoimainen Perussuomalaisista

Nouseeko Halla-Aho puoluejohtajaksi?
2082
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Halla-aho todellakin torppasi Soinin, sai yli 6000 ääntä, Soinin jäädessä noin 5500 ääneen. Viime EU vaaleissa Soini tiesi, että jo silloin Halla-aho olisi saanut enemmän ääniä, siksi Soini turvautui perinteeseen selkäpuukkoon tunnetun häikäilemättömällä tavallaan. Uskaltaako tehdä saman taas seuraavissa EU vaaleissa, se jää nähtäväksi.

Soinia on mediassa viime kuukausinakin mainostettu ainakin tuhat kertaa enemmän kuin Halla-ahoa, silti Jussi päihitti kirkaasti soinin, joka jäi ääniharavatilastossa viidenneksi jopa vasureiden ja vihreän taakse.

Luulisi ainakin joitakin juoppoja ja laiskoja toimittajia hävettävän, kun he massiivisesta, jatkuvasta ja täydellisen kritiikittömästä vetoavusta huolimatta eivät saaneet nostettua Soinia edes Halla-ahon edelle?

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/10/1644870/vapaavuori-ja-arhinmaki-maan-aaniharavat

Äänestä
  • Muistithan huomioida kuntien asukasmäärän. Halla-aholla Helsingissä noin puolen miljoonan asukaspohja ja vastaavasti Timo Soinilla Espoossa asukasmäärä runsaat 200 000.
    Näin ollen Timo Soini äänimäärä (5533) oli suhteellisesti "arvokkaampi". Joka tapauksessa molemmat tekivättä hyvän vaalityön.

    Äänestä

  • Hyvää työtä ! kirjoitti:

    Muistithan huomioida kuntien asukasmäärän. Halla-aholla Helsingissä noin puolen miljoonan asukaspohja ja vastaavasti Timo Soinilla Espoossa asukasmäärä runsaat 200 000.
    Näin ollen Timo Soini äänimäärä (5533) oli suhteellisesti "arvokkaampi". Joka tapauksessa molemmat tekivättä hyvän vaalityön.

    No, jotain kertoo Soinin saaman äänimäärän pudotus neljän vuoden takaisista kuntavaaleista eli kyllä Soinin suosio on selkeästi laskussa. Kun otetaan huomioon persujen ääniosuuden kasvu edellisistä kuntavaaleista, Soinin äänimäärän olisi voinut olettaa pysyvän edes samoissa lukemissa.

    Äänestä

suomen sisulaiset voisivat perustaa oman puolueen.

rättipäät helvettiin suomesta.

Äänestä

Jospa Timppa vetelee taas "puolueen edun nimissä" Halla-ahoa puukolla selkään ja estää tämän EU vaaliehdokkuuden?

Äänestä

ei kai timo niin tyhmä ole.

tosin timo ajaa rooman kirkon agendaa ja halla-aho suomalaisten agendaa.

Äänestä

>Ääniharava
29.10.2012 08:06

Nouseeko Halla-Aho puoluejohtajaksi?

Äänestä

Kyllä minusta Halla-Aho ja Sampo Terho joista pitäisi tehdä seuraaviin EU vaaleihin pääehdokkaat. Ei enää mitään Soinia. Keskittykööt nyt puolueen nostamiseen..

Äänestä
  • Hienoa, että kommenteissa on huumoriakin! Soinin johdolla puolueella on edessä hajoaminen, sillä hän on käsittänyt johtamisen tarkoittavan toisaalta diktatuuria ja toisaalta piittaamattomuutta piirien ja paikallisosastojen ongelmista. Kun puoluesihteerinä on Soinin määräyksestä syväjäädytetty Sandvik ja työmiehenä maineeltaan kyseenalainen Putkonen, ei mikään tule muuttumaan ennen kuin on myöhäistä. Jusulan kökkömainonta hoitaakin sitten loput.

    Äänestä

Jos ns. Suomen Sisulaiset nousevat persujen johtoon, ns. Vennamolaiset ja Soinilaiset pötkivät pakoon.

Äänestä

Halla-aho - perussuomalaisten uusi äänikuningas. Soini on kukistettu tunkiolta. Jussi laulaa nyt tykimmin.

Äänestä
  • Soini jää puun ja kuoren väliin, kepun Sipilän ja Suomen Sisun Halla-ahon väliin.

    Äänestä

Huomasitko että Hkissä on vähän enemmän äänestäjiä kun Espoossa? Osaatko laskea suhteellisen äänimäärän?

Äänestä
  • viime vuoden eduskuntavaaleissa Soinin Uudeltamaalta saamista 43437 äänestä 11998 tuli Espoosta, kun taas nyt ääniä tuli 5533. Halla-aho taas sai viime vuonna Helsingistä 15074 ääntä ja nyt 6026. Molemmat täten romahtivat, mutta Halla-aho selvemmin.

    Äänestä

  • Sitä paitsi kirjoitti:

    viime vuoden eduskuntavaaleissa Soinin Uudeltamaalta saamista 43437 äänestä 11998 tuli Espoosta, kun taas nyt ääniä tuli 5533. Halla-aho taas sai viime vuonna Helsingistä 15074 ääntä ja nyt 6026. Molemmat täten romahtivat, mutta Halla-aho selvemmin.

    Näissä vaaleissa oli 12 prosenttiyksikköä alempi äänestysaktiivisuus kuin eduskuntavaaleissa, ja ehdokaslistat olivat Helsingissä viisi kertaa suuremmat kuin 2011.

    Äänestä

  • Sitä paitsi kirjoitti:

    viime vuoden eduskuntavaaleissa Soinin Uudeltamaalta saamista 43437 äänestä 11998 tuli Espoosta, kun taas nyt ääniä tuli 5533. Halla-aho taas sai viime vuonna Helsingistä 15074 ääntä ja nyt 6026. Molemmat täten romahtivat, mutta Halla-aho selvemmin.

    Halla-aho oli eduskuntavaaleissa maan 6. suosituin ehdokas, nyt hän oli 3. suosituin.

    Äänestä

  • Huomio kirjoitti:

    Halla-aho oli eduskuntavaaleissa maan 6. suosituin ehdokas, nyt hän oli 3. suosituin.

    Johtuisiko siitä, että kunnallisvaaleissa Helsingin vaalipiiri on ylivoimaisesti suurin?
    Halla-aho sai Helsingin äänistä 2,1% siinä missä Soini Espoon äänistä 4,8%.

    Äänestä

Missä persu - siellä romahdus ja maahan tömähdys

Äänestä

Tömähtikö? Kreikka varmaan kaatui.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ääniharava kirjoitti:

Nouseeko Halla-Aho puoluejohtajaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu