Hei
Jos joku sais jotenkin tästä selvitettyä mikä kukka minulla on: Se on amppelissa, tummanpunaiset torvimaiset kukat terävät lehdenkärjet ihan sisus keltaista n. 1cm kukat sisällä, varsi ohutta jämäkkää, lehdet pyöreähköt kiiltävät.
Lahjaksi saatu kesällä.
Apua joku "kukka"??? nimi hukassa.
5
187
Vastaukset
- Arvuuttelua...
Oisko soihtuköynnös?
- mummeli
Kun Googletin ei ole, hieno tuokin, mutta minun kukat n.5 linjakas torvaiminen -n. 60mm.
- toinen mummu
Voisko se olla suukkosuu, Hypocyrta glabra ?
https://www.google.fi/search?q=Hypocyrta glabra&hl=fi&client=firefox-a&hs=ubH&rls=org.mozilla:fi:official&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Y-KOUOJehPThBPXZgcAM&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1600&bih=776
Tosin soihtuköynnöksiäkin on montaa erilaista. Saatko tänne kuvaa kukastasi, ois helpompaa tunnistaa ?!- mummeli
Hei "toinen mummu"Kukka on "Maljaköynös" kaunis kuin mikä. Nyt yritän sitä saada talvehtimaan sisällä!
- kiva kun löytyi
Kiva, tuo ei tullut mieleen, vaikka itselläkin on se ollut . Minulla se oli talven vähän viileämmällä ikkunalla, kuistilla ja säilyi hyvin.
Mukavaa syksyn jatkoa !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017553
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1055553- 835037
- 1394426
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113150- 492823
- 522759
- 612387
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102344Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561956