Taas luki iltalehdessä että vaimonsa murhannut sai 9 vuoden rangaistuksen ja juolahtikin tästä mieleen että miten on mahdollista että raha-asiansa syystä tai toisesta söösinyt rangaistaan vähintään 2 vuoden tuomiolla??? vaikka maksat velkasi niin luottotiedot ovat pois sen tietyn ajan kumminkin.Velkajärjestely on yleensä 3 vuotta mutta toisilla 5 vuotta,ja saattaa jatkua senkin jälkeen.Eikö tämä nyt ole jotenkin ristiriitaista? Kyllä minun mielestä murha on kuitenkin murha ja siitä pitäisi rangaista ehkä vähän ankarammalla kädellä.
Velkaongelmaisen rangaistus?
minä vaan
1155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mikä ihmeen velkaongelmaisen rangaistus? Ei ylivelkaantumisesta kenellekään vankilatuomioita ole langetettu. Se että maksamattomia velkoja peritään, ei ole mikään rangaistus. Se että velkoja järjestelään, ei ole rangaistus sekään, vaan itse asiassa armahdus.
Mitä yrität viestilläsi ajaa takaa? Sitäkö, että velkojen laiminlyönnistä pitäisi tulla helppoa ja velkojien luottotappiomääriä tulisi lisätä?