"Sä kaunehin oot, kai tiedätkin sen, jos kussa kuljet suoa mä ajattelen". Eiköstä pojat olekin mahtavaa, kun meillä on "Rahaministereinä", tuo kuvankaunis Jutta. Kyllähän siinä Valtionvelkakin muuttuu saatavaksi, kyllä näin on marjat.
Ballaadi Jutta Urpilaiselle, Ukilta Pohjanmaalta. )))))))
Uudistunut-Ukki.
22170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Balladi ukille jombelta:
Sä homppeli oot, kai tiedätkin sen,
jos missä kuljet jombee aattelet
Jos vaikka vannoisit, et jomben olisit,
niin turhaan kait sen jombelle sanoisit.
Vain yhtä surra saan, ei meillä seiso kummallakaan,
Vaikka pieruvakoa me sorkitaan....
lehmää muistuttava nauta?
Oletko menettänyt lopunkin järkivähäsi??
Miten sinä voit noin raakasti "Rankata", meidän toiseksikauneinta Ministeriä, ensiksikaunein on tietenkin Maria Gustafson Righarsson, näin Ukin kieliopilla kirjoitettu nimi, eipä tainnut tulla oikein.
Mutta kun sinäkin olet nähnyt Jutan niissä kuuluisissa verkkosukissa, niin tuntuu tuo arvostelusi vähän "Poliittiselta peliltä", eikä niin vähäänkää. Kyllähän Jutta on noita Suomalaisia peruskauniita naisia, ei nyt mikään "Tähtikaunis", vaan Kukka kuitenkin, ja tätä tosiasiaa sinä Maalaisliittolainen et voi muuksi muuttaa, onhan ihmisillä sentään "Silmät päässä'än" kyllä näin on näreet.
polvissa roikkuva kyyttölehmän naama on sinusta kaunis, niin hyvä on.
Kauneus on näköjään katsojan persesilmässä sinun tapauksessasi.
Voi hitsi, että tuo Uudistunut-Ukki oaa pistää päivään vauhtia hilpeillä teksteillään. Varmaan nuo "perässähiihtäjät" kohta taas avaaat sanaisen arkkunsa.
Jutta Urpilainen on vaaleaverikkö ja tietysti eliittimedia on käyttänyt tätä blondiutta hyväksi ja tällä tavalla yrittänyt mitätöidä sitä miten napakka, yhteistyökykyinen ja asiansa nopeasti oppiva naispolitiikko hän on.
Talousviisamme ovat jopa sanoneet, että Jutta Urpilainen oppi nuo valtiovarainministerin tehtävät kahdessa kuukaudessa, kun Jyrki Kataiselta meni tähän oppimisprosessiin kaksi vuotta. Molemmat lähtivät tuohon hommaan opettajan perustietämyksillä.
Jyrki Katainen tarvitsi vielä aluksi porvarihallituksen ministereistä kaikista eniten avustajia. Jutta Upilaisen ei ole tarvinnut uhrata veronmaksajien rahoja näin suureen avustajakaartiin, hän on tullut toimeen vähemmällä porukalla. Jutta Upilaisella näyttää olevan tuo kielitaitokin sujuvaa luokkaa ja tämä on suuri plussa.
" Jutta Upilaisen ei ole tarvinnut uhrata veronmaksajien rahoja näin suureen avustajakaartiin,"
Käy huviksesi kurkkaamassa, kuinka paljon Velkakello näyttää sinun osuudeksesi.
Minun mielestäni tuo Paavo Väyrynen ei ole kaunis, on niin lyhyen läntäkin. Kerran seisoin hänen takanaan pankkiautomaatilla ja aivan kauhistuin, miten lyhyt hän on mieheksi. Siinä jonossa mietin sitä, että varmaan hänellä on heppi pitempi, koska niin lentoemäntien perän perään on ollut.
Kauhistuin myös sitä asiaa, että tuolta Juha Sipilältä on alkanut hiukset lähtemään, kaljua pilkotti. Kuinkahan nopeata tuo kaljuuntuminen sitten on, mietin myös sitä? Mietin myös sitä, että tuo kaljuuntuminen on ollut herkkä paikka kepulaismiespolitiikoille? Joskus aikanaan Paavo Lipponen joutui Eduskunnalta pyytämään anteeksi, kun oli ministerispuheissaan käyttänyt sanaa tuppee.
Tuppee oli Vanhasenkin mielessä, kun lautoja osti.
yhdistyy kaksi vaarallisinta ominaisuutta mitä poliitikolla
voi olla, nimittäin tyhmyys ja ahkeruus.
Ulkokullaista olemustakin enemmän ärsyttää hänen
tapansa tehdä kaikista asioista puoluepolitiikkaa
ja puhua " muunneltua totuutta ".
Hän on vielä niin nuori poliitikko, joten hän ei ole voinut itse keksiä muunneltua totuutta. Sehän otettiin käyttöön erään toisen puolueen toimesta, joten eiköhän se tapa ole siinä puolueessa keksittykin.
Jos niin on käynyt, että häneltäkin on päässyt suusta muunneltua totuutta eli maan tapaa, niin hän on mitä ilmeisimmin saanut tartunnan ollessaan jossain samassa tilassa kuin maan tavan harrastajat.
Hän on kuitenkin terve ja reipas tyttö, joten hän paranee nopeasti ja pääsee tartunnasta eroon. Niillä muilla tauti on krooninen.
Kiitos "Veljeni" (sanonta on Lestojen käyttämä nimitys uskonveljiastään) noista rehellisistä ja tuiki oikewista sanoistasi. Jutta ei ole vielä pääsyt "Reisussa rähjääntymään", kuten nuo vanhat politiikan konkarit, kuten tuo Väykky Pate on.
Väykkyhän on ehdottomasti sutkein ja kieroin politiikko koko Suomen pliittisen historian aikoihin. Oppinsa hän sai itseltään Urho kalevi Kekkoselta, senhän me kaikki tiedämme ja muistamme.
Muistan vielä elävästi, kun Paavo jo nuorena Ministerinä, palveli ja palvoi Kekkosta kuin jotakin Yli-Ihmistä. No kekkonen tietenkin vastalahjaksi otti aina Paavon hallituksiinsa koostuipa nuo Hallitukset puolueesta kuin puolueesta. Paavo sopi aina näihin kekkosen "Koaliittioihin".
Paavo kulki Kekkosen perässä kuin Stiibetin-Panieli, nuoolen Urhoa mennen tullen, kyllähän me vanhemmat kansalaiset tuon hyvin muistamme. Nyt on tietenkin väärin puhua, tuosta menneestä suuruudesta siis Paavo Väyrysestä, nyt on Paavon aika suomen politiikassa auttamattomasti ohi.
Kepussa on nyt kaksi samantason politiikkoa, on Väyrynen ja Sipilä, Sipilä tosin yrittää rehellisyydellä päästä politiikan "Kermaan", johon Kermaan Väyrynen yritti kaikkia vippaskonstia käyttäen, mutta ei enää kuitenkaan onnistunut. Paavo vain unohti, että kekkosen aika Suomen politiikassa on auttamattomasti ohi, kyllä näin on näreet.?
Joo mutta kyllä ukki nuolee jomppeaan kuin lassie.
Ruskea vana valuu vain hampaattomasta leipälävestä, kun kääkkä lutkuttaa. Ja tämä on taivaan tosi.
Sitä minä vaan tuli ihmettelemään, miksi Urpilainen ei koskaan pidä lupauksiaan. Vaailen jälkeen hän jo lupaillut kuntien pakkoliitoksia.
vahinko;
" ympärillä olisi vain tyhjyyttä ja yksinäisyyttä ja ainoa side maailmaan ja oikeaan elämään vain kepupalsta "
totuus omasta elämästä.
Onhan urpilaisella omakin laulu
http://www.youtube.com/watch?v=oCErml3vbFo
demarien uusi kansan pettämislaulu !
Demarit toimivat just, niinkuin tuossa virressä sanotaan.
Veihän demariihmiskaappaja Turunenkin orvon lapsen omaisuuden ennen ihmiskaappaustaan.
Tuo Virsi kuvaa mitä aidoimmin demareiden käytännön politikointia.
Ensiksikin, haluan kiittää, sinua ystäväni joka taltioit tämän virren 440-ntä vanhasta virsikirjasta. Rankaviita esittää tämän virren juuri kuten sen pitää esittääkkin. Minä olen muuten tehnyt monelle meidänkylän Lestalle kysymyksen, miksi virsi poistettiin uudesta virsikirjasta.
Virsihän on niin totuudenmukainen, ewttä sitä kuunnellessa paatuneinkin sydän väkisinkin sulaa. Pitänee vielä kysyä, mitä mieltä uusi Kepun puheenjohtaja on tuosta virren poistamisesta uudesta virsikirjasta.
Kiitos vielä oikein "Kädestä pitäen", sinulle palstalainen, kuka sitten lienetkin, virsi on ehdottomasti minun "Lempivirteni", juuri sen totuudenmukaisuuden tähden. kaunis kiitos, vielä kerran "Linkittäjälle", luulempa, että meitä samanmielisiä on muitakin tällä kepupalstalla, JumalapARATKOON.???
Vielä sinulta "Juttavani", haluan kysyä, miten näet tämän virren Kansan pettämislvirtenä, sitä minä en vaan ymmärrä, voitko selittää.??????????
jAA............. KUVANKAUNIS .................. !!
Kaksoisleukahan sillä jo heiluu ja perä kasvaa kuin selkullaan Engbergillä konsanaan. Kokkolasta nääs!
Voi, voi sinua Huh, Huh, Huijaata, e9ikö sinunmielestyäsi ihminen voi olla kaunis vaikka onkin vähän ylipainoinen. Tietänet varmaankin, että Jutta joutuu painimaan ylipainonsa takia, onhan kaikki valtakunnan herkut hänelle tarjolla.
pienetkin "Kissanristiäiset", joihin Jutta on kutsuttu kunniavieraaksi on täynää kaikenmaailman herkkuja, syystä, että Jutta muistaisi heitäkin yrittäjäparkoja valtion lainoilla.
Että niissä vastaanotoilla vuotaa Manna ja hunaja, näinhän se menee. Minä ainakin muistan Jutan niistä "Verkkosukistaan" silloin Jutalla ei ollut montakaan kiloa ylipainoa, nyt sensijaan jutta on entistäänkin "Pulskempi". kyllä näin on marjat.??
Mitenkäs sulle kelpaa sitten tämä Sirkka-Liisa Anttila? Kyllä siinä naisessa heiluu etupuoli ja takapuoli ja kyllähän tuo peräkin on XXXXXL kokoa. Ministerisnainen hänkin ja hyllyvää jokapuolella ja oleme joutuneet häntäkin sietämään asioidemme hoitajana.
Tuo Mauri Pekkarinenkin on saanut satikutia, noista ministerin ryntäistä.
että ukin urpilaiselle pilluilut pysyvät pinnalla.
Näinonnännitjumalaparatkoon!