Tutkija Sami Borg totesi kunnallisvaalien jälkeen eilen maanantaina, mitenkä Perussuomalaisia vastaan on toisten puolueitten toimesta kampanjoitu kaiken aikaa jo puolentoista vuoden ajan. Taustana moiselle operoinnille on toissakevään eduskuntavaalien tulos ja Perussuomalaisten nousu maan kolmanneksi isoimmaksi puolueeksi.
Tavallinen kadunmies ei ole meinannut pysyä mukana televisiota katsellessaan nyt vaalien jälkeen tapahtunutta sukkelaa kantojen kääntelyä seuratessaan. Hallituspuolueitten taholla todettiin heti kunnallisvaalituloksen saamisen jälkeen, että mikään ei ole muuttunut sitten eduskuntavaalien ja hallitus jatkaa niin kuin ennenkin. Niitä lausuntoja ennen toimittaja oli viitannut hallituspuolueitten kärsimään tappioon neljän vuoden takaisiin kunnallisvaaleihin verrattuna. Yleispolitiikassa kunnallisvaalit siis eivät muuttaneet mitään hallituspuolueitten vakaan näkemyksen mukaan.
Kun television haastateltavana oli eilen neljän suurimman puolueen edustajat, niin sekä Kokoomuksen että SDP:n edustajat ilmoittivat, että näitten kunnallisvaalien jälkeen on palattu kolmen suuren puolueen järjestelmään ja se tarkoittaa samalla sitä, että Keskusta on suurin ja merkittävin oppositiopuolue. Näin ollen kunnallisvaalit siisi olisivatkin vaikuttaneet ratkaisevasti myös eduskunnan työskentelyyn ja yleiseen politiikkaan kahden johtavan hallituspuolueen näkemyksen mukaan.
Toisaalta hallituspuolueitten taholla siis kielletään kunnallisvaalien yleispoliittinen merkitys ja heti perään korostetaan kunnallisvaalien yleispoliittista merkitystä ratkaisevaksi eli olisi muka palattu kolmen suuren puolueen asetelmaan. Ulkopuolinen tarkkailija voi pitää hallituspuolueitten käyttäytymistä tuuliviirimäisenä väkkäräkäyttäytymisenä.
Sami Borgin toteamukseen liittyen on pelkistettävissä tilannetta niin, että Perussuomalaiset ovat puolueena nostattaneet pitkiin aikoihin ennenkokemattoman pelkoreaktion "vanhojen puolueitten" taholla. Jos tuota Sami Borgin esillenostamaa kampanjointia verrattaisiin muuhun elävän elämän karuun todellisuuteen, niin kaukana ei ole vertailumielessä vaikkapa koulu- ja työpaikkakiusaamisen tilanne, mikä tuomitaan jyrkästi yleisen mielipiteenkin voimalla. Poliittisen toiminnan saralla väitetään kuitenkin asiaan kuuluvan kovan suhtautumisen kestämisen vaatimus eli kriteerien väitetään olevan toisenlaisia kuin tavanomaisessa elämässä. Siis mikä tahansa riepottelu olisi asiaankuuluvaa normaalia poliittista kulttuuria.
Kokonaiskuvaan sisältyy myös toisenlaisia julkisuudessa todettuja kannanottoja. Tämän vuoden alussa presidentin vaalien kampanjoimisen aikaan kuultiin ja nähtiin Pekka Haaviston kampanjapäällikkö Riikka Kämpin lausunto, jonka mukaan Perussuomalaiset ovat saaneet äänestäjien kannatuksen ja puolueeseen on syytä suhtautua asiallisesti niin kuin muihinkin puolueisiin. Toisena julkisuudessa noteerattuna lausuntona on mainittava entisen vihreitten kansanedustajan ja nykyisen elokuvasäätiön toimitusjohtaja Irina Krohnin toteamus. Hän kertoi televisiossa, mitenkä Perussuomalaisista on toisten suomalaisten puolueitten toimesta levitetty ulkomailla tahallisesti virheellistä ja leimaavaa "tietoa", jonka mukaan Perussuomalaiset olisivat äärioikeistolainen vihapuolue.
Ymmärtäääkseni kokonaiskuva nyt kunnallisvaalien jälkeen on se, että Perussuomalaiset ovat puolueena vakiinnuttamassa asemaansa merkittävänä puolueena ja poliittisena voimatekijänä. Niin on sekä eduskuntatasolla kuin nyt myös paikallisella kuntatasolla. On ymmärrettävää, että tämä tilanne kismittää ja myös pelottaa "vanhoja puolueita" ja tässä tilanteessa ne helposti alentuvat reagoimaan epäasiallisesti, jonkamoista reagointia ei kuitenkaan tarvitse pitää hyväksyttävänä eikä hyvän käyttäytymisen mukaisena. Lopuksi haluan mainita, että itse henkilökohtaisesti en lukeudu perussuomalaiseen järjestöväkeen.
Sami Borg totesi: Perussuomalaisia vastaan kampanjoitu
0
50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs541658- 131403
- 1741366
- 761294
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli2921257- 171185
Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä61938Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti98935Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää33913- 347825