Vuoden 2012 kuntavaalit on nyt käyty tunnetuin tuloksin.
Nukkuvien puolueen suuruus oli melkoinen ja kielteinen uutinen. Myös PS:n putoaminen neljänneksi Keskustan taakse on huomioitava asia. On myös todettava, että Itsenäisyyspuolue ei saanut yhtään ehdokasta läpi.
Mitä tämä merkitsee Suomen Laillisuuspuolueelle?
Näen asian niin, että v. 2015 eduskuntavaaleissa on ratkaisevinta se, kuka saa passiiviset ja turhautuneet äänestäjät liikkeelle ja vielä äänestämään omaa puoluetta. Tässä on SLP:n mahdollisuus, mutta se vaatii paljon työtä seuraavien 2½ vuoden aikana.
Perussuomalaisten jytkyn sulaminen on toinen seikka, mikä voi sataa SLP:n laariin eli Persuihin pettyneet kansalaiset voivat hyvinkin äänestää SLP:ta, kun saavat tietoa puolueesta.
Mitä tulee Itsenäisyyspuolueeseen, niin näyttää siltä, kuten jo arvelin toukokuussa 2011 jättäessäni puolueen, että jostain syystä IPU ei vain lyö itseään läpi Suomen politiikassa. En usko, että se onnistuu vuoden 2015 vaaleissakaan.
Joten uskon, että SLP:lle on tilausta v. 2015 eduskuntavaaleissa ainoana todellisena vaihtoehtona nykymenolle.
Sitten käytännön tietoa. Olen ihmetellyt, kun Patentti- ja rekisterihallituksesta ei ole kuulunut mitään. Niinpä päätin soittaa sinne 29.10.2012. Sain tietää, että PRH:sta on paperit lähteneet 22.5.2012 Oikeusministeriöön lausuntoa varten. No, soitin Oikeusministeriöön ja sain tietää, että papereille ei ole tehty mitään näiden kuntavaalien vaatimien töiden takia.
Siellä ovat SLP:n paperit maanneet jonkun virkamiehen pöydällä jo yli viisi kuukautta yksinkertaista lausuntoa odottaen, mutta mitään ei ole tapahtunut kuntavaalien takia. No, nyt kun kuntavaalit ovat ohi, kanssani puhunut Arto Jääskeläinen lupasi, että nyt aletaan tehdä rästitöitä, kuten hän sanoi.
Toivotaan nyt sitten, että tekevät rästityöt nopeasti, niin että paperimme palautuvat taas Patentti- ja rekisterihallitukseen, jotta siellä voitaisiin tehdä päätös, hyväksytäänkö Suomen Laillisuuspuolue rekisteröidyksi yhdistykseksi. Kun saamme sen tiedon, voimme alkaa kerätä 5000 kannattajakorttia, jolloin homma pääsee kunnolla alkuun.
Jouko Piho
Suomen Laillisuuspuolueen puheenjohtaja
http://www.suomen-laillisuuspuolue.fi
Byrokratian hitautta ja tähtäyksiä jo v. 2015 eduskuntavaaleihin
2
<50
Vastaukset
- Putkinäkö on haitaksi
"Näen asian niin, että v. 2015 eduskuntavaaleissa on ratkaisevinta se, kuka saa passiiviset ja turhautuneet äänestäjät liikkeelle ja vielä äänestämään omaa puoluetta."
Saman ovat nähneet kaikki puolueet kaikissa vaaleissa koko itsenäisyytemme ajan. Seuraavissa vaaleissa menestyy se, joka alkaa nähdä jotain muutakin ja toimia näkynsä mukaan. - pihoooo
Hei!
En ymmärrä, miksi kannattajakortteja voitaisiin kerätä 31.12.2014 saakka. Kannattajakorteissahan ei saisi olla yhtä vuotta vanhempia. (allekirjoituksen päivämäärästä). Siis allekirjoitus ei "ole voimassa" kalenterivuoden loppuun. Esim. 10.1.2013 allekirjoitus vanhenee 10.1.2014, eikä 2014 vuoden aikana. Asia ei ole tulkinnanvarainen.
Joku selitys tuolle täytyy olla. Valaise asiaa, jos sinulla suinkin riittää aikaa.
Tarkistin asian puoluelaista 2§ ja 3§, enkä edelleenkään ymmärtänyt asiaa.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1969/19690010
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.745019Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.163403Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j242700Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581760- 471576
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441346- 941342
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2331221Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.711025IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra54912