Uuden Legatum Prosperity -vertailun mukaan Suomi on maailman 7. vaurain maa.
Vertailussa huomioidaan useita osatekijöitä, kuten talous, terveys, turvallisuus ja koulutus.
Maailman vauraimmat maat ovat Norja, Tanska ja Ruotsi. Suomen edelle yltävät myös Australia, Uusi-Seelanti ja Kanada.
Suomen vahvuuksia ovat yrittäjyys ja turvallisuus, joissa molemmilla Suomi on maailman 3. paras maa. Talouden heikot näkymät verottivat Suomen asemaa eniten.
Merkillepantavaa on, että Suomen sijoitus on euromaista paras. Esimerkiksi Saksan sijoitus on vasta 14:s, ja Kreikka yltää sijalle 49.
Vertailussa huomioidaan useita osatekijöitä, kuten talous, terveys, turvallisuus ja koulutus.
Maailman vauraimmat maat ovat Norja, Tanska ja Ruotsi. Suomen edelle yltävät myös Australia, Uusi-Seelanti ja Kanada.
Suomen vahvuuksia ovat yrittäjyys ja turvallisuus, joissa molemmilla Suomi on maailman 3. paras maa. Talouden heikot näkymät verottivat Suomen asemaa eniten.
Merkillepantavaa on, että Suomen sijoitus on euromaista paras. Esimerkiksi Saksan sijoitus on vasta 14:s, ja Kreikka yltää sijalle 49.
Vastaukset 50
Vanhimmat
>>Merkillepantavaa on, että Suomen sijoitus on euromaista paras. Esimerkiksi Saksan sijoitus on vasta 14:s, >>
Hyvä että voitettiin taas tämäkin yksi uusi tutkimuskisa.
Se osoittaa kiistatta että Saksa on suurissa taloudellisissa vaikeuksissa Euroopassa.
Mutta Suomi sen sijaan pärjää nyt ja tulevaisuudessakin maailmanmarkkinoilla erinomaisesti.
Suomi putoo koko ajan tolla listalla.
no OHHOH?!? Suomella on 100 mrd VELKAA, ja me ollaan 7 RIKKAIN?!?
Joo! Toi varmisti asian! Maailma on tuhoon tuomittu! :/
Miten velkainen valtio voi olla samaan aikaan rikkaimpia..??! Mistä himskatista niitä kaikenmaailman listoja oikein tulee ? Suuruudenhullua huuhaata lienee koko kilpajuoksu 'maailman parhaiden joukossa'.
kaikki on kovin suhteellista.
Onko 100 miljardia paljon vai vähän, se on kovin suhteellista.
Lista maista jotka EIVÄT ole velkaisia, paljon paljon lyhyempi
kuin velkaiset maat
Kyllä tässä super-tehokkaassa modernissa hype-maailmassa KAIKKI on mahdollista!! Onhan USAkin tituleerattu AINA maailman "johtavaksi talousmaaksi" ... Ja syykin selviää kun kaivaa Jenkkilän velkakellon esiin!
Täs on jossain vaiheessa tapahtunu ilmeisesti Einsteinin ennusta aikavääristymä, ja toi jannuha meinas, et materia=voima, ja kun maasta tulee ihan voimaton (eli: nou mani!) niin sen materiakin muuttuu anti-materiaks, eli: nykyään fysiikan lakien mukaan SE on rikkain, jolla on ENITEN velka merkkistä rahaa! (=materia)
Hmmm ... onkohan Kreikka jo maailman TOISIKS vaurain maa heti USAn jälkeen?
ennenkuin tukehdut siellä tohon sun paatokseen, kannattaa muistaa
että tuossa tutkimuksessa talouson vain yksi tekijä, niinkuin ihmisen elämässä muutenkin.
Vaurautta ja hyvinvointia tuo mm. koulutus ja turvallisuus.
Puhtaus ja yhteiskunnan tasapaino, muutkin seikat.
Velka tai ylipäänstä talous on vain yksi mittari
Kaitpa se tarkoittaa sit niitä kunkin maan rikkaimpien rahallisia omaisuuksia. Eli listoilla tarkkaillaan ilm niitä joilla on eniten sponsoroida (mutta että sponsoria mihin noin tarkalleenottaen) taloudellisesti, muutenhan tuollaisilla ranking-listoilla ei pal juur mitään tekisi.
Olen erittäin erittäin pahoillani, kun väärinymmärsin sanan "vauraus"! :)
Kuinkas vauraasti sä muuten pärjäsit koulussa?
Entäs onko sulla vauras hyvinvointi?
Ja asut vauraalla asuinalueella, jossa ei tapahdu rikoksia?
Vaurastelitko ittes viimeks saunassa putipuhtaaks?
Ja juu Suomen yhteiskunnan tasapaino vasta VAURAS onkin! :/
diiba-daaba
TmppaTT, onko aamulla unohtunut ottaa masenuslääke?
aidosti rikkaat ja sit semmoset joita on helppo höynäyttää kuvittelemaan itseään rikkaiksi että niiltä saadaan loputkin rahat pois. Suomi kuuluu jälkimmäisiin.
Pillerithän kaiken parantaa... kenties jo vähän kulunutta tuo pillerien tyrkyttäminen?..
Se oon vaurautta. Koko kansalle riittää mielialalääkeitä.
jätit ovelasti tärkeän osan pois:
>>"henkilökohtaisen vapauden" mittarilla, missä Suomi on vasta sijalla 19.>>
http://www.talouselama.fi/uutiset/uusi vertailu suomi on maailman 7 vaurain maa/a2153214
kyllä isoveli tietää, mikä sinulle on hyväksi!
Orjatöillä täällä paukutellaan henkseleitä - hymy korvissa!
Hyvinvointivaltio? Eikä edes tunnusteta orjatyötä olevankaan korkeimmissa viroissa ainakaan.
http://www.youtube.com/watch?v=WIms5eS5sHk
Korjausta; korkeimmat päättäjät eivät siis tunnusta orjatyön olemassa oloa. Hyvä kun tuo Rajamäki otti asian esiin, mutta paljonpa hän sille mahtaa... Toisaalta pitäisi huomata, että suomalaisen kantaväestön piirissäkin sitä esiintyy valtavasti. Tietenkin maahanmuuttajia on otettu tuotakin varten, näin siksi, koska heitä sijoitetaan myös suomalaisten tapaan työpaikkoihin harjoittelemaan. En sitä sanoisi, etteikö kielitaidottomalle ole eduksi työskennellä ja huomaamattaan oppia kieli, mutta sen jälkeen kun jo on kielitaitotesti suoritettu arvosanoin 3-4, niin ei ole enää perustetta orjatyölle.
Työttömyysprosentti on pidettävä alhaisena temppytyöllistämisen keinoin, että voidaan esittää euroopalle olevamme maksukykyisiä.
Rajamäki on ollut paras demari jo vuosia. otti tärkeän aiheen esille ja oikean maalitaulunkin.
Harmaa talous, orjatyömarkkinat ovat velloneet suomessa joa kauan ja niiden estäminen on ollut tehotonta !
Tänäänkin tuli taas oltua 7,5 tuntia orjana. On se niin mukavaa ja vaurasta tämä nykymeno kun töistäkään ei enää palkkaa saa... Taas huomenna oiken hymyssä suin menen tekemään toisille töitä tietäen etten saa siitä istelleni kuin kivut ja säryt vaarantaen samalla terveyteni.
Eipäs listaneet itsemurhien määrää. 1400 vuodessa on näin pieneen käpykylään kova lukema.
Varallisuus on helpo nostaa ylös. Asuntojen ja tontien keinotekoinen nosto ja taas ollaan kärjessä.
Lisäksi hämäys. Kun Jutta & Jyrki juoksee rahamassit levällään niin tulee mielikuva että ompa pätäkkää pikku valtiossa.
Tilastontekijöitä on helppo retkuttaa. Kreikkakin peti monta vuotta väärillä lukemilla.
Kansainvälisessä vertailussa itsemurhakuolleisuus on meillä erityisen suuri miesten keskuudessa
Suuri se on nuorilla, alle 35-vuotialla miehillä.
Kuitenkin myös naisten itsemurhakuolleisuus on suurta länsieurooppalaista tasoa.
Itsemurhakuolleisuutemme sijoittuu Länsi- ja Pohjois-Euroopan melko suuren ja toisaalta Baltian maiden ja itäisen Euroopan erittäin suuren kuolleisuuden välimaastoon.
Meiltä puuttuu ikääntyneen väestön poikkeuksellisen suuri itsemurhakuolleisuus, mutta meille on ominaista kaikkia muita Euroopan maita suurempi nuorten aikuisten itsemurhakuolleisuus.
Miksi emme osaa edes tästä iloita?
Heti nousee esiin näitä ihme urputtajia ja valittajia,
"ei varmaan oo näin" , "tää on huijausta" jne.
Fakta vaan on että meillä on moni asia ihan tai erittäin hyvin!
kannattaisi vähän matkailla tai tutkia millaista meininkiä
muualla on niin saisitte jotain vertailukohtaa.
LOPETTAKAA TOI JATKUVA VALITUS KAIKESTA
Millä vituralla matkaat kun kaikki raha menee elämiseen? Yber porhot lätkyttelee leukojaan köyhille "Mikä on työ ei kiinnosta ja olette loisia." ja oma suhteellisuudentaju on ollut kun kultalusikka suussa.
Vauraita ollaan joo: nuo tutkimukset ovat mitä ovat. Menemme aina vain huonompaan suuntaan, vaikka olisimmekin jolain kriteerillä 7:äs.
Se tarkoittaa että kaikkialla maailmalla on asiat huonosti.
http://velkakello.fi/
Ei väliä katsooko ikkunasta sisään tai ulos, niin ei voi sanoa muuta kuin että hyvin pyyhkii ja se on paljolti mun omaa aikaansaannosta. Kiitos opiskelujen ja opintotuilla kituuttamisen.
Niin on hieno maa että ihan itku tulee silmään. No ei oikeesti.
Rikkaille tämä maa on ihan helmi elää, mutta köyhälle ihan hanurista. Kapina kytee ja korruptio jyllää.
Köyhyys on suhteellista. Jos olet köyhä verrattuna minuun, niin se on oman ahkeruuteni ansiota. Silloin, kun minä olin köyhä (opiskellessani), olit sinä rikas rahassa mitattuna, vaikka olisit ollut työtön. Silti minä olin rikas, sosiaalisesti. Työtön on köyhä sekä rahallisesti että sosiaalisesti. Siksi kannattaa mennä opiskelemaan ja olla köyhä yhdessä vain rahallisesti.
Jee meillä on paljon rikkaita jotka eivät maksa edes veroja Suomeen. Palkat nostetaan verottomina osinkoina tai boonuksina. Nyt olisi rikkaiden aika joustaa ja maksaa veroja enemmän niin saataisiin Suomi ylös lamasta.
Pomot saavat tokuttomia erorahojakin.
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/54749-100-000-eu-tassuun-suomalaispomon-eroraha-arsyttaa-virossa
Älä nyt lässytä tota puniikki skeidaa!
Rikkaat kyllä maksavat erittäin paljon veroja jo nyt.
Pääomatuloista maksetaan jo lähes 30% veroa jokatapauksessa.
millin pääomatuloista on 300.000 veroja.
Kuinka monta tavallista heppua tarvitaan kasaamaan 300k verot?
Nalle Walroos tienaa 10 miljoonaa vuodessa ja maksaa 31% veroa.
Laske siitä
Wahlroosilta ja kaltaisiltaan voitaisi verottaa 50% tai ylikin.
täyttä valetta että maksais.
Ai maksaa vai?
"Sammon ja Nordean hallituksen puheenjohtaja Björn Wahlroos maksoi 9,3 miljoonan euron tuloista veroa 2,6 miljoonaa eli 29 prosenttia vuonna 2011.
Koneen toimitusjohtaja Matti Alahuhta oli hövelimpi valtion kirstulle. Hän maksoi 4,2 miljoonan euron tuloista veroa 1,9 miljoonaa eli 46 prosenttia."
Mullakin taitaa olla isompi veroprosentti kun Walryssällä! Onko se sun mielestä oikein?
http://www.hs.fi/verotiedot/person.do?personId=1022
Ja kuten näkyy, Walryssä saa paljon enemmän pääomaverotuloja (n. 10 milj.), kuin ansiotuloja. Jostain kumman syystä en löytäny mistään tietoja sen pääomatuloistaan maksamista veroista, että on sitten ilmeisesti sumplinut hyvin lähelle nollaa nekin?
Mutta oletetaan nyt vaikka että maksoi niistä sen normi 28 %.
Eli käteen jää siis 2,3 + n. 6 milj = 8,3 milj / vuosi = 692 000 / kk = 173 000 / vk = 35 000 / pv ja nettotuntipalkaksi saadaan siis (jos lasketaan 8 tunnin mukaan) 4375!
Joten: Eiköhän nalle, tai ihan kuka vaan muukin pärjäis vähän vähemmälläkin? Mitä oit mieltä? Vai onko sun mielestä RIKKAITTEN tulojen verottaminen jotenki epäpyhempi asia kun köyhempien ja ne on muka ansainnu rahansa paremmin mulkoilemalla perse penkissä osakekurssikäppyröitä monitoreilta päivät pitkät?
Oho! Ja tuli sit laskettuukin päin perttaa! :/
Oiski pitäny olla ton 2,3 paikalla 6,7! :/
Eli koko laskelmassa siis kaikki noi numvat melkeen kaksinkertaseks ni alkaa olemaan lähempänä totuutta!
Saahan sitä kuvitella, että toisen rahamassista voi ottaa mitä haluaa, mutta ei se onnistu edes valtiolta. Mikään ei ole rikkaalle niin helppoa kuin häippäistä maksamasta yhtään mitään, jos hulluja aletaan olemaan vailla.
Verot pirun alas, niin saadaan lisää maksajia. Pannaan kuitenkin samat rajat kuin Monaco tai Jersey, että perseaukiset eivät saa kuin lomailla. "Bergerackin" oli liian köyhä saadaakseen oikeuden asua pysyvästi Jerseyssä! Niin sen pitäisi mennä, mutta meille rehataan kaikkein surkeinta ainesta maailmalta elätettäväksi.
Pääomatulot eli yleensä osinko on verovapaa 100 000 e asti nostajalle.
Yhtiö maksaa noin 27 % veroa siitä
Ei muuta kuin lisää vaan ryssiä ja ryssänmielisiä Suomeen niin listasijoitus senkun paranoo:
http://areena.yle.fi/tv/1726360
Työtön tai opiskelija suomessa: katselee ulos lähtiskö lenkille...hmmm enpä taida lähteä kuluttamaan energiaa, kun ruoaksi on näkkäriä ja spagettia vain tuota noin...säästetään ja eihän tuolla paista aurinkokaan, ainaista sadetta ja kylmää eikä kukaan tule juttelemaankaan.
Suomi on maailman 7. vaurain maa!
Ja huomenna konkurss.Tuommoisiin gallubeihin ei ole mitään luottamista.
Kaaosta kohti ollaan menossa,mikä kääntäisi suunnan,kuka keksisi sen?
Venäläisten oligarkkien omistamat "tutkimuslaitokset" tekee sulle just sellaisen tutkimuksen kuin haluat.
Käteinenkin oli maailman paras valtionvarainministeri. Mitenköhän Jutta sillä on edes oikea värkki jalkovälissä
Onkohan vain? :/ ihan kuin oisin nähnyt siitä vilauksen niitten verkkosukkien reiästä, ja vaikutti vähän muoviselta? Olisko sittenkin ollu teko-sellanen?!? Tai jos soli tän muovi-puolustusministerimme se surkastunut lihas minkä takia se ei joutunut/päässyt inttiinkään nurinpäin käännettynä ja uusiokäytettynä tolleen?
Pelkkää pelleilyä koko kokoomuksen kusetus. Omille rahaa aivan solkenaan,Muilta voidaan nipistää joka suunnasta.
Palkat ei nouse iflaation vertaa, hinnat nousee poikkeuksellisen paljon. Polttoaineissa diisseli kaksinkertaistui parissa vuodessa. Työttömyys on mahtava.
Koska pitää elättää naapurimaiden reppurit. Harmaa talous on nostettu kuniapaikalle,että kokkareiden rahoittajat vetää kovaa tiliä.
Noin suomeksi: kaikki on päin helvettiäny
Jos tätä menoa jatkuu, niin suomessa alkaa kohta tulle esille omia Breivikejä. Ei tämä kusetus voi loputtomiin jatkua. Koko aja rikkaita suositaan aina enemmän köyhempien kustannuksella. Esim. kymmeniä miljoonia tienaavat lääkärikeskusten ja muiden suurempien yritysten omistajat eivät maksa veroa prosenttiakaan jos eivät halua, sillä he voivat kierrättää rahansa veroparatiisien kautta. Sen sijaan pienipalkkaiset duunarit verotetaa hengiltä, koska jonkunhan se pitää maksaa noiden veronkiertäjien puolesta nyt ja tulevaisuudessa kaikki yhteiskunnan kulut.
Prosperityn voi kääntää vauraudeksi, mutta lukemalla tarkemmin tutkimusta ymmärrätte sen oikean merkityksen! Ei aina pidä luottaa Google-kääntäjään ;)
Eiköhän se ole ilmiselvää, että olemme vauraita, kun keskipakoillamme mennään kirkkaasti maailman rikkaimman prosentin joukkoon? http://www.kepa.fi/uutiset/9013
Ei siis ihme, että itsareiden määrä on PUDONNUT viimeiset vuodet hyvää kyytiä.
Itkeminen helpottaa, vaikka sitten täällä. En ole huomannut, että joukosta olisi kadonnut yhtään vakiovalittajaa.
Hyvin siis menee, mutta menköön!
Taas joku kokoomuslainen mielenvikainen tekee täällä aloituksia aivot narikassa ja kieli Kataisen ulosteessa. hyi hel..tti mikä ALIOLIO.
Heitäppä tulosi tähän laskimeen ja kerro montako prosenttia ansaitsee vähemmän kuin sinä? http://www.bbc.co.uk/news/magazine-17543356
Antakaa minulle 100000 euroa ja teen teille erittäin kattavan tutkimuksen josta käy ilmi että olemme ykkösiä sekä onnessa että vauraudessa että ulkonäössä ja jopa peniksemme ovat kolme kertaa suurempia kuin kellään missään ikinä!
*minun tutkimuksessani ei myöskään huomioida maailman kovinta kokonaisverotusta,
maailman kalleinta ruokaa,
maailman kalleimpia autoja,
maailman kalleinta asumista,
maailman innovatiivisimpia verotusperusteita,
maailman suurinta byrokratiaa väkiluku huomioiden,
maailman rankinta sakotuskäytäntöä,
maailman kärkipäässä häilyvää polttoainehintaa,
maailman kärkipään itsemurhatilastoja,
perhesurmia,
30% nuorisotyöttömyyttä (sama kuin natsisaksassa Hitlerin aikoihin)
pimeyttä alueella jossa pitäisi asua vain punatulkkuja,
maailman poliittisimmin johdettuja kauppakartelleja...
...okei lista voisi jatkua loputtomiin mutta maksakaa niin unohdan nuo asiat tutkimuksessani. Laitan tilinumeron myöhemmin sitten. Kiitos.
Unohdit:
Maailman eniten ulkomaille (josta Suomella ei ore juurikaan omia saatavia) mätettyjä verorahoja (VELALLA!) / asukas!