Hyssyttelylle Stoppi !

Tänään oli Ilkassa hyvä juttu eräästä keskustassa toimivasta yrittäjästä. Hän oli monien muiden yrittäjien kanssa suivaantunut kaupungin päätöksestä pistää koko keskustan loputkin vapaat parkkipaikat maksulliseksi. Asiakasvirrat ovat jo nyt vähentyneet ja kohta on koko keskusta täynnä pelkkiä toimistoja ja pankkeja. Näinkö se keskustaan rakennettava kävelykatu elävöityy. Itse saman asian todenneena voin sanoa että myös parkkihallin suunnittelu keskustaan on turhaa ja veronmaksajien rahastusta. Käykää päättäjät joskus katsomassa Epstorin ja Torikeskuksen parkkihallit. Ynm. maksulliset kadun pätkät jotka ovat nytkin puoli tyhjänä. Kyllä autoille on jo nyt keskustassa tarpeeksi tilaa. Mutta parkkikiekko aikarajalla toisi väkeä keskustaan myös joulun jälkeen.
18418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Yksityiset parkkipojat juoksevat provikkapalkalla kaikkien autojen kimppuun ainakin Mega-keskuksessa.

Äänestä

Pysäköintiboikottia maksullisille paikoille !!!

Äänestä
  • Kannatan.

    Äänestä

  • En laita lantttiakaan parkkimittariin koskaan periaatteesta.
    Seinäjoen kokoinen pieni Kaupunki ei tarvi parkkimittareita.
    Keskusta oli melko tyhja autoista tänään ,vaikka perjantai,
    Prismassa ostoksilla.

    Äänestä

vai olisiko ongelma keskustalle kun täälä on sellaisia juntteja jotka ei osaa ostaa kuin rismasta kun saa boonusta. ja sitten kun mennään kylälle niin pitää saada ajaa oven eteen ilmaiseksi !!!
olen valmis maksamaan sen muutaman kolikon että jonain päivänä keskustassa on parkkihalli :) jos ei ole varaa laittaa kolikkoa parkkeeraukseen niin kannattaa lopettaa ostaminenkin ;)

Äänestä

Tämän kyseisen yrittäjän "pihassa" p-paikat on olleet maksullisia jo ainakin 10v, ,, ihmettelen missä nyt oikein mättää...

Äänestä

Sillä Salmella mättää, kun muut kaupungin kenkäkaupat ovat sijoittuneet kilpailijaansa nähden strategisesti oikein. Ja niissä käy kauppa, kun kukaan ei mene varjoiselle kujalle. Yritäisi nyt vaan elvyttää tarralenkkarikauppaa Venäjälle se Salmi.

Äänestä

Kyllä muillakin hätä on suuri.

2 tuntia ilmaista parkkia pitäisi olla keskustassa.

Äänestä

Yrittäjällä on aina hätä ja valitus. Kuvajalla oli ennen vaaleja aikaa ja varaa seisottaa asuntoautoaan keskellä kaupunkia. Ottakaa mallia Matti Kuvajasta, kiinteistöyrittäjästä ja uskovaisesta henkiklöstä! Yrittäjäkö, valikoiva yrittäjä.
Onhan se niinkin että kun markkinatalouden sisäinen dynamiikka ei pelaa, on tuhoutuu yrityts.

Äänestä

En tunne Seinäjoen tilannetta, mutta olen lukenut Ilkassa olevan jutun. Kirjoituksen yrittäjällä ja myös muilla yrittäjillä on suuri huoli keskustan kehittämisestä ja kaupallisten palveluiden siirtymisestä reuna-alueille. Huoli on todella aiheellinen.
Tampereen kaupalliset palvelut tunnen yli 30-vuoden takaa ja kuinka keskustan on käynyt. Kauppakatu autioitui, kun liikennejärjestelyt muuttuivat. Kuninkaankatu muuttui ”ei kaupalliseksi”, kun siitä tehtiin kävelykatu. Tampereella ei aiheesta käyty riittävää keskustelua. Varmasti syynä oli myös silloisten viestimien puutteellisuus. Yrittäjälle nostan hattua, kun hän on nostanut ”kissan pöydälle”. Nyt jos koska on tilaisuus rakentavalle kansalaiskeskustelulle. Kukaan ei siitä hyödy, kun myöhemmin ”huudellaan puskista”.
Toivoi kaikille Seinäjoen toimijoille vilkasta keskustelua aiheesta. Toivottavasti siellä ei tehdä samoja virheitä, kuin muissa keskuksissa.

Äänestä

Tämä Seinäjoen malli on aivan kuin Amerikasta, siis USA:sta. Kauppa keskittyy hypermarketteihin ja pikku liikkeet kuihtuvat. Mutta siitä saavat kantaa vastuun yrittäjät, jotka juuri äskettäin täällä Seinäjoella jossakin maanlaajuisessa kokouksessaan olivat niin amerikkalaisia bootseineen ja stetsoneineen ja sun muine jenkkihömpötyksineen. Mitä sitä kervistelee, kun kaupalla käy niin kuin Jenkkilässä käy. Pieni ei ole mitään ja V8:t mahtuvat vain markettien parkkipaikoille.

Äänestä

On se kyllä kumma ettei sinne vekseliaukion alle saada parkkihallia. Kummaa on sekin, ettei siitä samaisen vekseliaukion koilliskulmalta saada sitä rötisköä pois.

Äänestä
  • Pyhä yksityinen omistusoikeus.
    Olisiko syytä Seinäjoellakin lunastaa kuten juuri Nurmossakin ?

    Äänestä

Hyvä aihe. Toimiva keskusta on kaupungille tärkeä. Prismat, Ideaparkit jne ajan saatossa autioittavat keskustat. Kun asiakkaat oppivat menemään automarketteihin, sinne siirtyy myös erikoisliikkeet ja lopulta jopa ravintolat. Minä en tämmöistä kehitystä halua. Elämää kylälle!

Äänestä

Elämä kyliltä lakaistuu, se on tosiasia.

Äänestä

Minä inhoan citymarketteja ja prismoja! Tykkään käydä esim.Paulan kengässä,mutta aina ongelmaa auton kanssa.Jos löydät autolle paikan,niin ei millään kehtaa mennä johonkin kauppaan vaihtamaan kolikoita.Tiedän,että autossa pitäisi olla aina muutama kolikko sitä varaa!
Älkää nyt ihmeessä tehkö hankalammaksi pienissä kaupoissa asioimista!

Äänestä

Mitähän kaupunki mahtoi voittaa laittamalla maksulliseksi esimerkiksi, Torikadun varrella olevan lakeuden puiston parkkipaikan? Ennen sekin sentään oli aina täynnä autoja mistä ihmiset kävelivät kukin omaan suuntaansa. Mutta tänäpäivänä Torikatua ohi ajaessa parkissa on 0-10 autoa. Myös Puskantien varrella olevien mittareiden käyttöaste ja huolto kustannukset olisi kiva tietää (Kuten myös kaikkien automaattien asennus ja huoltokulut. Ympäri keskustaa). Koska ne mahtavat alkavat sitä voittoa kaupungille tuottaa. Hämeenlinnasta tuli hetki sitten Alue-uutisissa vastaava esimerkki siitä kuinka kaupungin rakentaman parkkihallin käyttöaste on jäänyt puoleen suunnittellusta. Sielä kuitenkin joukkoliikenne pelaa aivan toisella tasolla kuin Seinäjoella. Mitenkä sen Veksiliaukion alle suunnitellun parkkihallin tuotto odotusten mahtaisi käydä?

Äänestä

Seinäjoelle vierailulle ja ostoksille tulevat on tottunut siihen että maakunnassa auto ajetaan siihen kaupan oven eteen ja metriäkään EN kävele!! eikö? Parkkipaikat lähes kaikki oli ennen ilmaisia (10 vuotta sitten) ja sitten niitä käytettiin hyväksi ja niissä ruvettiin pitämään ns romuautoja jne sitten tuli keikko pakko , ei toiminut sekää nyt tämä maksa tai älä tule. Jotkut röyhkeä , pääosin maaltaulevat saattoivat käydä ruuvaamassa kiekkoa parin tunnin välein .

Nyt taas kun joulu lähestyy ja sieltä maakunnasta tullaan tänne entistä tukkoisempaan ääsjokeen niin joka vuotinen kaaos on valmis pysäköidään minne sattuu kuinka pitkäksi aikaa koska se asenne minä EN kävele.

Ymmärrän sapettaahan se kun pitää paikasta maksaa n viisikymmentä senttiä mikä esim teuvalla ei maksaisi mitään kun lääniä on , mutta koittakaa nyt tajuta kun ei ole tilaa entistä tukkoisammassa kauppalassa niin niistä ON PAKKO ottaa maksua että ne vähäiset paikat joskus vapautuisi eikä niitä ole varattu naapurin kaiman kummin serkun isälle kun se kerran vuodessa tulee katsomaan sukulaisia.

Jos jollain ääsjokisella on jotain valitettavaa joka asuun ns vanhalla kantakaupungille OTA pyörä tai mene keskustaan kävellen . Vanhan seinäjoen alueelta on tosi lyhyt keskustaan lähes joka paikasta .

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kumara! kirjoitti:

Tänään oli Ilkassa hyvä juttu eräästä keskustassa toimivasta yrittäjästä. Hän oli monien muiden yrittäjien kanssa suivaantunut kaupungin päätöksestä pistää koko keskustan loputkin vapaat parkkipaikat maksulliseksi. Asiakasvirrat ovat jo nyt vähentyneet ja kohta on koko keskusta täynnä pelkkiä toimistoja ja pankkeja. Näinkö se keskustaan rakennettava kävelykatu elävöityy. Itse saman asian todenneena voin sanoa että myös parkkihallin suunnittelu keskustaan on turhaa ja veronmaksajien rahastusta. Käykää päättäjät joskus katsomassa Epstorin ja Torikeskuksen parkkihallit. Ynm. maksulliset kadun pätkät jotka ovat nytkin puoli tyhjänä. Kyllä autoille on jo nyt keskustassa tarpeeksi tilaa. Mutta parkkikiekko aikarajalla toisi väkeä keskustaan myös joulun jälkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu