Demarit veivät Suomen tuhoon

Demari on pahinta mitä on tapahtunut maallemme, kommunismin jälkeen.
569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Urpilainen on tuhonnut koko maan talouden.

Äänestä
  • six-päkissäkö vain yksi on syyllinen, entä

    Äänestä

  • ne 5viisi muuta kirjoitti:

    six-päkissäkö vain yksi on syyllinen, entä

    JUTAN VASTUULLA

    Valtiovarainministeriö (VM) on osa valtioneuvostoa. Ministeriö valmistelee hallituksen talous- ja finanssipolitiikkaa ja valtion talousarvion sekä toimii veropolitiikan asiantuntijana. Se vastaa myös rahoitusmarkkinapolitiikan valmistelusta ja valtion työnantaja- ja henkilöstöpolitiikasta sekä julkishallinnon kehittämisestä. Lisäksi VM vastaa kuntahallinnon lainsäädännön sekä kunnallistalouden kehittämisestä. Ministeriö osallistuu Euroopan unionin ja monien kansainvälisten järjestöjen ja rahoituslaitosten toimintaan.

    Valtiovarainministeriön toiminnan tavoitteena on vakauden, kasvumahdollisuuksien, verojärjestelmän kilpailukyvyn sekä julkisen hallinnon palvelu- ja kilpailukyvyn turvaaminen. Ministeriön visiossa pidetään tärkeänä vakaata taloudellista kehitystä ja sen myötä vaihtoehtojen turvaamista tuleville sukupolville.

    Valtiovarainministeriö on asiantuntijaorganisaatio, jonka toiminta nojautuu tietoon ja tutkimukseen. Ministeriössä arvostetaan henkilöstön osaamista, yhteistyötä ja avoimuutta. Tavoitteena on koota ministeriöön paras asiantuntemus ja kehittää toimintoja toimintaympäristön kulloistenkin vaatimusten mukaisesti.

    Äänestä

Hallitusneuvotteluissa mm. kokoomus olílsi ehdottomasti halunnut lopettaa valtion velanoton lisäämisen, mutta kun SDP ei halunnut. Vielä muutama kuukausi sitten Urpilainen kertoi, että ei ole aihetta velanotan vähentämiseen kö. ajankohtana. Kuitenkin nyt on viimeset kolme vuotta eletty parasta korkeasuhdannetta, joka loppuu pikapuoliin. Silloin korkojen lisäksi joudumme velanoton lisäämisen sijaan maksamaan velkaa pois. Kreikasta emme enää siinä vaihessa saa vakuuksiakaan vastaan apua.

Kommarit tietysti olivat demarien puolella, koska pyrkivät myöskin lopettamaan Suomesta yritystoiminnan ja siirtämään kaikki tuotantovälineet ja omaisuudet valtiolle.

Ruotsalaiset haluavat kaikkiin hallituksiin mukaan ainostaan varmistaakseen ruotsin kielen aseman Suomessa - ei mitään muuta.

Kristillliset ja Vihreät halusivat puolueelleen vain näkyvyyttä.

Eli Demarit ovat syyllisiä tuleviin isoihin vaikeuksiin, sillä velanotto korkasuhdanteen aikana ja velanmaksu laman aikana ei ole oiken veronmaksajalle. Oikein on juuri päin vastoiin.

Äänestä

Vaikuttaa siltä, että olet jokseenkin oikeassa. Ja Eero Heinäluoma puhemiehen asemastaan käsin yrittää toimia jonkinlaisena hallituksen päällepäsmärinä. Ettäs kehtaakin. Hoitaisi omat hommansa ja olisi hiljaa.
Ole kuullut, että tyhmäkin ihminen voi tehdä ulkopuolisiin fiksun vaikutuksen, kun ymmärtää pysyä hiljaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pahoinvointia lisää kirjoitti:

Demari on pahinta mitä on tapahtunut maallemme, kommunismin jälkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu