Koska kunnissa on nyt sovittu viiden vuoden irtisanimisaika niin tämä etuisuus on saatava kaikille Suomalaisille. Tämä auttaa myös hyvän lisän kohti täystyöllisyyttä ja lisää ratkaisevasti verotuloja.
Ihalainen hoitakoot kaikille samat edut
17
95
Vastaukset
- 5 vuotta
Ei se ole Ihalaisen homma, vaan ammattiliittojen. Se voisi olla lähtökohta seuraavalla kierroksella.
- lämmöllä!
Joo kannatan lämpimästi. Näin Suomi nousuun.
- duunari14
Minä haluaisin duuniini virkasuojan koska valtion virkamiehilläkin sellainen on. Muuten meillä on eriarvoisuutta, eikä sosiaalidemokratiaa.
- saikkulainen
Olen ollut kunnalla töissä melkein 30 vuotta eikä minulla ole viidenvuoden suojaa, vaan tavallinen 1 kk irtisanomissuoja.Tämä 5 vuotta taitaa koskea kuntaliitoskuntia. Tervetuloa vaan kunnalle töihin, tosin palkka ei häikäise.
- kenen oivallus?
Nythän on kaikki kunnat liitoksiin menossa, joten irtisanomissuoja koskee
melkoista porukkaa.
Kukahan nuo maksaa, työntekijöitä tarvitaan liitosten jälkeenkin, mutta
tämä suojaa hallinnon, yhdessä kunnassa pitää olla vuosia monta johtajaa
ja heillä alaiset, näin meillä säästetään.- kertautuu
Uusi kunta ilitetään viiden vuoden päästä ja taas uusi viisivuotta irtisanomissuojaa kikille.
- 207 000€
Mistä se tulle, että työväenministeri Ihalainen on suurituloisin ministeri, reilut 207 000 euroa.
- kalervo kullanuppu
kun menee.....amulla töihin!.
Oletko tosissasi ehdotuksesi kanssa. Jos olet, lue tämä seuraava:
Demarit on vaatineet, että mitään työelämään liittyvää ei tehdä, ellei EK ja SAK pääse sopimukseen asiasta. Ehdottamaasi muutosta ei voida tehdä, koska EK ei sitä hyväksy ja kun tämä periaate on demareiden vaatimuksesta kirjoitettu jopa hallitusohjelmaan.
Jos muutos olisi menossa lävitse, työnantajat irtisanoisivat ennen muutosta kaikki ne, joita ei ehdottomasti tarvita. Työntekijöiden eläkerahoilla eläkeyhtiö (jossa ammattiliitot ja EK ovat edustettuna) ostaisi osuuden ulkomaisesta laatikkofirmasta, jota uusi 5 vuoden irtisanomisaika koske.
Kaikki puolitarpeelliset ihmiset menisivät uuteen työsuhteeseen entistä huonommin ehdoin (tätä laatikkofirmaa työehtosopimukset eivät koske). Puolitarpeettomat ihmiset menettäisivät kokonaan työpaikkansa ja heidän työpanoksensa ostettaisiin jatkossa henkilöstövuokrausfirmalta, joten saataisiin taas massoittain pätkätyöllisyyden uhreja.
Pienet yhtiöt, jotka työllistävät pääosan suomalaisista eivät uudistuksen jälkeen enää uskaltaisi työllistää uusia työntekijöitä kuin korkeintaan pätkätyöllistettynä henkilöstövuokrausfirmoista.
Tämä kuvaamani tapahtumaketju käynee hyvänä esimerkkinä siitä, kuin helposti demarien tavoitteet kääntyvät huonoimmaksi mahdolliseksi tulokseksi.
Vaaleissa tälläkin teemalla voisi kuitenkin saada paljon ääniä - ollaanhan ihmisen puolella - järkeä vastaan. Lopputulos, valtakiemurat ja suhmurointi johtavat täysin onnettomaan lopputulokseen niiden ihmisten kannalta, joiden asiaa oli tarkoitus parantaa. Huippumenestyjät pitävät työpaikkansa lamoista riippumatta eivätkä tarvitse 5 vuoden irtisanomissuojaa.
Ehdotuksen lopputulos olisi onnettomuustakuu!- V.Erotus
Lisää ääniä tulisi täältä, mutta kun ......
"Elinkeinoministeri Jyri Häkämies (kok) ja työministeri Lauri Ihalainen (sd) pitävät STX:n Turun telakan saamaa laivatilausta työllisyysvaikutuksiltaan toivottuna ja merkittävänä.
"Syksyn yt-neuvotteluiden ja irtisanomisuutisten keskellä uudet työllistävät investoinnit tulevat tarpeeseen", ministerit arvioivat tiedotteessaan.
Ministerit ovat tyytyväisiä siihen, että saksalainen TUI Cruises -varustamo halusi käyttää nyt toteutuneen jatkotilausoption.
"Kun optio käytetään, se kertoo varmasti siitä, että suomalaisten aiempaa työtä ja osaamista arvostetaan", Häkämies ja Ihalainen korostavat."
Herrat voisivat mennä telakan portille laskemaan tukkimiehen kirjanpidolla, että onkohan joku suomalainen rautakouran reppana vahingossa palkattu muualta tulleiden lisäksi laivaa rakentamaan.
Veikkaan, että "muunmaalaiset" vievät "tämänkin erän" ja harmaan talouden menetykset kasvavat kilvan valtiovalan kanssa.
- Sosiaalista touhua
Me maksajat olemme huomanneet, että päätöksen tekijöillä ei ole ollut pienintäkään halua mittiä sitä, mikä on veronmaksajan etu. Kyseessä on ollut poliitikon suojatyöpaikan varmistaminen hinnalla millä tahansa.
- Ragnar von Runqvist
Heti pois pakkoruotsi
- ei ei ja ei
Lasketaan suomalaisten palkkoja ja heikennetään työehtoja. Tämä olisi lopputulos Ihalaisen mallista.
- ihalaisenraami!
Palkat ylös ja työläiset ulos, kortistoon. Perse vain ei kestänyt komeaa raamisopimusta..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011571
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58981Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85902
- 61866
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t265754Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10750Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä339694Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74686Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58684