* * * PORVOO IN MEMORIAM * * *

PRESS

Ulosottomies tekee vain työtään, niinkö ?
-Niinkuin natsien työntekijät teki ?
-Niinkuin KGB:n työntekijät teki ?
-Niinkuin Causescun työntekijät teki ?
-Niinkuin Attilan soturit teki työtään ?
-Niinkuin Idi aminin miehet teki työtään ?
jne...

Vaan palataan uhriin eli 4-henkiseen perheeseen porvoossa 6/2004.

"Kaksi pientä lasta, on pilven reunalla
Koko perhe nasta, on nyt kunnon kodissa
Kas perintään kun muutti, taannoin rottia
Ja tämä lauma takoo, nyt kunnon pottia

Kun täti taannoin lupas', äidille valoa
Niin paha setä sanoi, et se on puppua
Vaan uudessa kodissa, on paljon valoa
Niin lämmintä ja kaunista, mieltä jaloa

Isi ja äiti...
nyt täytyy nukkua."
-Satu 29, Helsinki

8

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Andronikos

      "Äiti, tapatko minut nukkuessani, kun meillä on muuten niin köyhää? Varmasti joku käyttää kuolemaani sosiaalipoliittisena kannanottona, älä sure."

    • Rottweiler

      Jo nyt on ihme kommentointia. Muija ampuis perheensä ja ittensä. Muija eli ahneuksissaan yli varojensa. Ei mikään rillipäinen virkailija.

      • kustaa

        Joo samaa mieltä ainakin osittain. Se äiti oli täysi kaista. Ampua nyt ittensä (ja perheensä) maksamattomien laskujen takia. Miksi!?!?! Nyyh voi miksi.

        Minä ainakin jättäsin tuossa tilassa vaan maksamatta. Niin helppoa se on. Voihan sieltä tulla muistutuksia jne mutta so what? Heitän saman tien roskiin. Kyllä se sitten loppuu kuitenkin aikanaan kun huomaavat ettei yhteistyöstä tule mitään. Muuttas vaikka ulkomaille. Menis pimeisiin töihin. Konstit on monet.

        Älkää nyt hyvät ihmiset tehkö itsaria rahahuolien takia. Se EI kannata. Se on tyhmyyden ylistys. Parempia vaihtoehtoja on aina.

        Ettäs vielä kehtasi ampua lapsensa. Miksi sekin vielä. Olisivat saaneet ihan normaalielämän, tosin ilman vanhempia. Joutaisi suoraan helvettiin siitä rikoksesta, mutta se jää herran haltuun.


    • typerää

      jossa syytetään kommareita täysin kapitalistisesta ilmiöstä, täällä on sentään vielä asiallisia ulosottomiehiä, mutta mitä tuumaisi väki kun lainat pistettäisi "harrikkajengin" perittäväksi?

    • jjjjj

      Kyseinen perhe eli kummallisesti. Velka oli ja sitä otettiin aina vain lisää. Varsinkin kulutusluottoa oli monessa eri paikassa.

      Perhe matkusti joka vuosi etelään lomalle ja jättivät aina matkalaskun maksamatta. Vaihtoivat vain matkatoimistoa jne jne

      PITÄÄKÖ ULOSOTTOMIES ANTAA IHMISILLE JÄRJETTÖMIÄ VELKOJAAN SILLÄ PERUSTELLA, ETTÄ HE UHKAAVAT ITSEMURHALLA???

      Eli kyseisen perheen äiti oli mitä ilmeisemmin kadottanut todellisuudentajuntansa? Velka oteetiin niin, että hieno kulissi pysyi pystyssä? Kuvista päätellen heillä ei kyllä ollut esim. lukustaloa, mutta silti eivät selvinneet veloistaan!

    • uuuuu
    • Ressu

      Taitaa olla tapana elää yli varojensa, jättää maksut maksamatta ja toisten maksettavaksi.
      Kaiken kukkuraksi manata ulosottomiestä, kun tämä tekee työtään.

    • Ressu

      Porvoossa taitaa olla tapana elää yli varojensa, maksattaa laskut muilla, haukkua työtään tekevää ulosottomiestä.
      Viimeiseksi ottaa oikeudet omiin käsiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      162
      2569
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      701
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe