Meitä kusetetaan

http://www.kauppalehti.fi/etusivu/nelostien yksityisille rakentajille jattiosingot/201211295621


"Nämä yhtiöt laittoivat tieyhtiöön osakepääomaa reilut 8 000 euroa. Vuosien saatossa Tieyhtiö Nelostie on maksanut omistajilleen 30 miljoonan euron osinkotulot. "

Joko meidän poliitikot ovat idiootteja tai ovat mukana kusetuksessa.
14482
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ei ihme että tiestö rapautuu, rahat menee VARKAILLE!

Äänestä

Mutta onneksi ei ole vielä paskatettu - jokainen saa paskantaa itte.

Äänestä

kinosti

Äänestä

Tuo kauppalehden juttu on ihan silkkaa ihteänsä. Älkää hermostuko, ei kahdeksalla tonnilla tuollaisia voittoja kukaan saa. On siinä paljon enemmänkin omaa rahaa pistetty peliin kun 100 km:n moottoritie rakennetaan. Ei sitä tien pätkää pelkällä velalla ole rakennettu. Vai luuleeko joku että pankki lainaisi omalla riskillään niin paljon?

Äänestä
  • 30 miljoonan voitot tekemättä mitään!
    Pitäis niitä teitäkin korjata, eikä vaan osinkoja maksella!

    Äänestä

  • Ja mistäs SINÄ tiedät, että kuinka MONTA noita sijoittajia oli jotka tuon 8 000 tuohon laittoivat likoon?!? :D

    Ja wikistä lueskelin, että nykyisiä 3-tien parannusprojektejakin on USEITA, joiden kustannusarviot liikkuvat nykyrahassa 40-80 miljoonaan, joten Lahden motari on arviolta (en köytänyt tarkkaakaan hintaa? :/ ) on toteutettu tod. näk. Jotakuinkin alle 100 milj €? (voi olla paljon allekin, koska oli vielä markka-aikaakin?!)

    Ja tästä hyvästä valtio on sitten MAKSANUT tuolle yhtiölle 235 milj €?!? Kyllä tuo ainakin omaan nenääni melko kusetukselta haiskahtaa? Varsinkin kun hyvin vielä muistan kun sitä rakennettiin, ja tän kylän baarit oli täynnä koijaria värväämässä sinne duunareita ns. "puhtaana käteen" periaatteella! (ja ihan sama homma muuten ton oikoradankin kanssa!) Ja senhän tietää, että koska kyseessä oli valtion OMA hanke, että siellä ei juurikaan työmaatarkastajia näkynyt! Pääasia että halvalla tulee!

    Että tällaista tämä valtion kaksinaismoralismi! :/

    PS: Tässä toinenkin artikkeli tosta tiestä jonka löysin jos ketä kiinnostaa lukea:
    http://portal.liikennevirasto.fi/sivu/www/f/uutiset/2012/2012_78/120830_lahdenmoottoritie

    Äänestä

Ja TAAS kupattiin ihan surutta veronmaksajilta kymmeniä miljoonia!! :/ HYVÄ SUOMI!

Äänestä

Osataan sitä näköjään Jenkkilässäkin!
http://money.cnn.com/2012/09/13/news/economy/federal-reserve-qe3/index.html

USAn keskuspankki ostaa roska-asuntolainoja 40 mrd $ KUUKAUDESSA vauhdittaakseen taloutta! Ois kiva tietää et miten hyvin noin massiiviset ostot vauhdittaa sitten INFLAATIOA siellä, joten kaikki kallistuu ja kulutuksen lisääntyminen on /- nolla?! :/ Paitsi et pankkien tase paranee ja taas muutama tuhat pankinjohtajaa pääsee kääräsemään tosta sievoset bonus-kermat päältä! :/

O Tempora O Morons! :/

Äänestä

Täällä Espanjassa on Euroopan parhaat moottoritiet ja niiden käytöstä peritään maksu. Suomessa homma kai kaatuisi olemattomiin liikennemääriin ja veräjävartijan palkkakustannuksiin?

Äänestä
  • Toetullit on aivan turhia ruuhka-pommeja! :/
    Joku aika sitten lueskelin jenkkilän tietullisysteemeistä, niin niillä tietullimaksuilla ei kateta juuri muut kuin tullimaksuja keräävän henkilökunnan palkat! :/ Liittovaltiolta kinutaan sitten rahat teiden kunnostukseen ja ylläpitoon!

    Aivan järjetön systeemi! .. Joten sopii siis kyllä oikein erinomaisesti Espanjalaiseen yhteiskuntaan! ;) :D

    Äänestä

Espanjassa niin kuin Saksassakin on kerran rakennettu hyvät tieverkot. Nyt Espanja heiluu talousromahduksen edellä kuin kivi espanjalaisella vuorella. Pari kylää voi jäädä vyöryn alle! Ja vi!

Äänestä

8 000 euroa oli siis firman oma pääoma, ja muu lainattiin pankista. Koska pankkirit näkivät että härski rahastuskusetus on 100 % varma kohde, oli rahoitus helppo myöntää sillä Suomen autoilijat oli jo etukäteen kusetettu maksamaan sekä laina että jättimäiset tuoton tälle firmalle. Tämä on juuri sitä kaikkein tyypillisintä Kokoomus-Suomea jossa lain avulla ihmisiltä pakkoperitään järjettömän ylisuuret maksut jonkin huijarifirman omistajille.

...Kun äänstät Kokoomusta, äänestät rikollisuutta ja sitä, että sekä itseäsi kuin muutakin kansaa kusetetaan ihan missä tahansa kysymyksissä mitä rankimmin.

Äänestä

Kun summat on riittävän isoja...kyllä se tästä kun ostetaan tonnikallaa ja raejuustoa. Hyvä ruoka parempi mieli. Mutta nuo huijarit joutaisi kyllä Sudaniin ja kusetetut päättäjät tien päälle.

Äänestä

Tiestö on oikeasti ihan perkeleen huonossa kunnossa.

Saa ajaa reikäisellä tiellä peltipoliisien rahastaessa ylinopeudesta ja lähetellessä varoituksia postitse. Toinen mitä vihaan on töyssyt, ne voisi kyllä yöllä käydä jyräämässä.

Saa vaan odottaa milloin tulee se satelliittipaikannukseen perustuva nopeudenvalvonta ja ruuhkamaksut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


haistakaa vttu! kirjoitti:

http://www.kauppalehti.fi/etusivu/nelostien yksityisille rakentajille jattiosingot/201211295621


"Nämä yhtiöt laittoivat tieyhtiöön osakepääomaa reilut 8 000 euroa. Vuosien saatossa Tieyhtiö Nelostie on maksanut omistajilleen 30 miljoonan euron osinkotulot. "

Joko meidän poliitikot ovat idiootteja tai ovat mukana kusetuksessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu