Kirjoittelussa ei ole oikein, että LYTTÄÄ "OIKEASSAOLEMISELLA" , vaan kaiken perustana kanssakäymisessä on MURTUNUT MIELI.
"Lähellä on Herra niitä, joilla on särjetty sydän, ja hän pelastaa ne, joilla on murtunut mieli."
"Lähellä on Herra niitä, joilla on särjetty sydän, ja hän pelastaa ne, joilla on murtunut mieli."
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Antero Onninpoika
30.10.2012 19:20
0
Sulje
Nyt vaikuttaa vahvasti siltä, ettei Teuvo kykene ottamaan kantaa tähän aloitukseen, vaikka se yksinomaan hänen opillista valintaansa koskee, valintaa, jossa pyritään maalaamaan apostolit lähes järjestään valehtelijoiksi."
Mitä muuta tämäkään viestisi on kuin yrittää lytätä "OIKEASSAOLEMISELLAAN". Juttusi ovat, eilen sitä, tänään tätä, ja huomenna sitä sun tätä.
Niin. Pyrkimykseni palstalla on pitää Raamattu ja sen kirjoitukset kunniassa. Siinä olen halunnut olla johdonmukainen. Kummastelen, jos minun pitää puolustella sitä, että Kirjoitukset tunnustettaisiin Jumalan sanaksi, eikä valheena pidettäisi. Jos sellainen pyrkimys ei miellytä, voinemme todeta saapuneemme foorumillamme antikristilliseen/pakanalliseen aikaan, kun Raamattu-palstallakin pidetään oikeana luokitella Jumalan Sanan valheeksi.
Mielipiteistä voi tulla hyvin helposti vahvoja mielensiteitä joilla ihminen sitoo itsensä omiin uskomuksiinsa. Vahva negatiivinen mielipide jostakin kirjoittajasta voi olla suuri este todelliselle kanssa käymiselle ja keskinäiselle kunnioitukselle.
Tuollaiset negatiiviset mielen siteet on hyvä murtaa ja katkoa itsestään. Se voi olla vaikeaa koska useimmiten juuri nuo tuollaiset siteet perustuvat sille, että meidän uskomus on että tuo toinen on väärässä ja me olemme oikeassa ja se uskomus saa meidät tuntemaan itsemme tuota toista arvokkaammaksi ja paremmaksi. Ja toinen tietenkin ajattelee itsestään täysin samalla tavoin.
Silloin me ollaan täysin väärillä teillä. Ei Jumala ole omiaan sellaiseen kutsunut. Meillä ei ole itsessämme oikeasti mitään millä kerskua olevamme toisiamme parempia.
En pidä itseäni parempana kuin muut. Siitä ei ole kyse. Voit lukea perusteluni, jonka annoin "palstaa seurannut"-nimimerkille. Mieti Johannes Kastajaa. Hän piti parempana julistaa kaunistelematonta evankeliumia, kuin pitää kiinni herrasmiesetiketistä, joka pahimmillaan vie suolan totuudesta ja jää herjaajien jalkoihin tallattavaksi. En todellakaan häpeä, enkä tunne olevani väärällä asialla Raamatun totuudellisuuden puolustajan tehtävää vähäisellä panoksellani korostaessani. Se, että joku/tietty henkilö ahkeroi Raamatun arvovallan maahanpolkijana ihmisten silmissä ( Jumalan sana ei menetä merkitystään, vaikka ihmiset sitä väheksyjien toimien johdosta oppisivatkin vähemmän arvostamaan ). Olemmeko tällä palstalla saapuneet aikaan, jolloin sanotaan ihmisistä: "Löytäneekö hän uskoa?".Itse en halua sellaiseen ansaan langeta, vaan haluan olla sellainen ihminen, joka luottaa Jumalan sanaan ja pitää arvossa Jeesuksen kutsumat apostolit. Haluatko sinä?
"haluan olla sellainen ihminen, joka luottaa Jumalan sanaan ja pitää arvossa Jeesuksen kutsumat apostolit. Haluatko sinä? "
Saman halun jaan kanssasi Antero Onninpoika.
Hyvä. Yksi virke jäikin kesken kirjoituksestani, mutta antaa olla. Ydin tuli kuitenkin esille.
Totta!