miksi ylläpito poistaa keskusteluketjut joissa ihan asiallisesti
keskustellaan todistajuuteen liittyvistä asioista.?
Vain anti-jt-mieliset ketjut saavt jäädä.
Saitin nimi pitäisikin olla "Haukutaan jehovantodistajat",
niin nimen antaman oikean informaation perusteella ei tänne vaivautuisi aikaansa hukkaamaan muut kuin ne jotka haluavat haukkua heitä.
Positiiviset kommentithan siis poistetaan.
keskustellaan todistajuuteen liittyvistä asioista.?
Vain anti-jt-mieliset ketjut saavt jäädä.
Saitin nimi pitäisikin olla "Haukutaan jehovantodistajat",
niin nimen antaman oikean informaation perusteella ei tänne vaivautuisi aikaansa hukkaamaan muut kuin ne jotka haluavat haukkua heitä.
Positiiviset kommentithan siis poistetaan.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Trollailun alkeita. Esitetään asia juuri toisinpäin kuin se oikeasti on.
ei täällä todistajien haukkumista ole näkynyt isommin. vt seuraan kohdistuvaa kritiikkiä kylläkin. nämä on kaksi kokonaan eri asiaa. ja juurikin kritiikkiä täältä poistetaan kaiken aikaa.
Missä on se pitkä
"rohkaisua"-ketju jossa oli paljon jt-musaa ja myönteistä keskustelua?
Kappas vaan, kadonnut on :((
Sunnuntaina lauletaan valtakunnansaleissa tätä laulua:
http://youtu.be/po7kFt2LuXQ
"Vanhatkin viimeinkin
jälleen nuoruuden saavat.
Ei pelkokaan milloinkaan
meitä voi ahdistaa." :)
http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/1102009108
"Vanhatkin viimeinkin
jälleen nuoruuden saavat.
Ei pelkokaan milloinkaan
meitä voi ahdistaa." :)
Huh, on se vaan niin hienoo. Melkein liian hyvää ollakseen totta : )
> ei täällä todistajien haukkumista ole näkynyt isommin. vt seuraan kohdistuvaa kritiikkiä kylläkin. nämä on kaksi kokonaan eri asiaa <
Ahaa. Sepä olikin hauska havainto. Kertoisitko vielä, mitä uskontoa kritiikkiä saanut Vt-seura edustaa?
-DH-
Kritiikki ei ole haukkumista oi sinä suuri egyptin kuningas
> Kritiikki ei ole haukkumista <
Mitä haukkuminen on?
Mitä kritikki on?
Suomalainen joka vieroksuu englantilaisia lainasanoja, käyttää 'kritikki' sanan vastineena suomenkielisiä sanoja. Yksi kansanomainen vastine sille on 'haukkuminen'.
-DH-
Tämä taitaa todellakin olla väärä osoite sellaiselle
joka haluaa asiallisesti keskustella todistajuudesta.
Kristityille maailma on nykyään vaarallinen paikka (2. Tim. 3:1–5).
Saatana tietää, että hänen päivänsä ovat luetut,
ja hän etsii varomattomia nielläkseen heidät (1. Piet. 5:8; Ilm. 12:12, 17).
Emme kuitenkaan ole suojattomia.
Jehova on järjestänyt kansansa turvaksi hengellisen pakopaikan,
_ kristillisen seurakunnan_.
http://wol.jw.org/id/wol/d/r16/lp-fi/2010441
> Emme kuitenkaan ole suojattomia.
Jehova on järjestänyt kansansa turvaksi hengellisen pakopaikan, <
Olisi mukava, jos tässä otettaisiin takaisin ne 8-päiväiset piirikonventit joita oli vielä 90 vuotta sitten :D
-DH-
Myös tunneperäinen turvallisuus näyttää usein olevan ihmisten ulottumattomissa. Valitettavasti moni, joka on toivonut saavuttavansa avioliitossa ja perheen keskellä rauhan ja unelmiensa täyttymyksen, on joutunut pettymään.
Hengellisissä asioissa lukuisat kirkossakävijät on jätetty tuuliajolle,
ja he miettivät, onko heidän saamallaan opastuksella mitään arvoa.
Tämä johtuu erityisesti heidän uskonnollisten johtajiensa kyseenalaisesta käytöksestä ja epäraamatullisista opetuksista.
Niinpä monilla ei mielestään ole juuri muuta vaihtoehtoa kuin panna toivonsa tieteeseen tai toisten ihmisten hyväntahtoisuuteen ja oikeamielisyyteen.
Ei siksi ole yllättävää, että ympärillämme olevat ihmiset tuntevat olonsa äärimmäisen turvattomaksi tai yksinkertaisesti kieltäytyvät ajattelemasta tulevaisuutta kovinkaan syvällisesti.
"Myös tunneperäinen turvallisuus näyttää usein olevan ihmisten ulottumattomissa."
Niin, kaikkien muiden paitsi Jeh.todistajien. Todistajathan kuuluvat maailman parhaaseen lah... järjestöön! Jumala siunailee heitä jo nyt oikeasta valinnasta ja ylläpitää tämän tosiuskonnon hengellistä paratiisimaista tilaa yllä.
"Tämä johtuu erityisesti heidän uskonnollisten johtajiensa kyseenalaisesta käytöksestä ja epäraamatullisista opetuksista."
Onneksi Jeh.todistajat ovat vapaat kaikesta tällaisesta! Ihailen syvästi heidän uskontoaan! Muu maailma se rypee paskoissaan, mutta tosi jär... jumalan todistajat porskuttavat kohti uutta, aina edessäpäin olevaa maailmaa.
"Niinpä monilla ei mielestään ole juuri muuta vaihtoehtoa kuin panna toivonsa tieteeseen"
Todistajien johtavan elimen, Vartiotorni-seuran uskollisen johtopiirin, ei tulisi koskaan mieleenkään tukeutua tieteeseen tai muidenkaan maailman oppineiden lausuntoihin! Tosi uskonto ei sellaisia tukia tarvitse, koska Jumala ohjaa sitä! Ihailuni tämänkin johdosta!
"Ei siksi ole yllättävää, että ympärillämme olevat ihmiset tuntevat olonsa äärimmäisen turvattomaksi tai yksinkertaisesti kieltäytyvät ajattelemasta tulevaisuutta kovinkaan syvällisesti."
Niin... juuri niin se on! Onneksi Jeh.todistajat ovat maailman ajattelevinta porukkaa, jotka osaavat katsoa syvällisesti kaikkia, tai ainakin lähes kaikkia, asioita. Ja jos olet kuullut jotakin pahaa todistajista, se johtuu luultavasti vain siitä, ettet tiedä heistä tarpeeksi. Sama koskee heidän hallitsevaa elintäänkin.
**Saitin nimi pitäisikin olla "Haukutaan jehovantodistajat",
niin nimen antaman oikean informaation perusteella
ei tänne vaivautuisi aikaansa hukkaamaan
muut kuin ne jotka haluavat haukkua heitä.**
aiheellinen ehdotus