tule puheenjohtajaa persuihin. halla-aho osaa kirjoittaa mutta ei osaa puhua yhtään, hänellä ei ole karismaa lainkaan ja lopuksi kritiikinsietokykyä ei ole lainkaan. Miten tuollainen pärjäisi jossain vaalitentissä jossa Soini on omimmillaan? Koska näyttä siltä että P&S;n kaltaiset lemppaa persuista pois köyhät ja syrjäytyneet jäljelle jää vain äärioikeistosiipi. Ehkä Soini annetaan silti olla kansikuvana.
Halla-ahosta ei ikinä
postpersu
1885
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ei köyhiä ja syrjäytyneitä mihinkään lempata, päin vastoin, mahdollisuudet parempaan sosiaaliturvaan syntyy kun mamujen elättäminen ja rahan lapioiminen ulkomaille lopetetaan.
Asia on harvinaisen yksinkertainen. Pitää vain lopettaa mamuttaminen.
NM P&S.llä ole palikat kohdallaan. Kun ei edes tiedä sitä % osuutta mitä maahanmuuttajiin(pakolaisten) käytetään, suhteessa siihen mitä ko. NM esittää, niin ymmärtää kuinka vähällä älyllä persut ovat varustettuja. Mutta onhan se kivaa repostella, kun on ottanut vastuuttomuuden mallin itse ikonilta suurelta isältä Timo il Soinilta. Tai Eiran kellarikunkulta Herra histamiinihiiiri Halla-aholta. No seuraavat 4 vuotta näyttää viimein suomalaiselle äänestäjälle sen, että hänen olisi syytä katsoa peiliin, kun haluaa nähdä typeryksen.
Hilla antaa tissiä ja pullamössöä, kun pikku Jussia on taas kiusattu jossain. Jussi saa sitten taas ihan itse silittää ruskean paitansa.
Jussi menee ampumakerhoon paineita purkamaan. Liipasinta painaessaan varmaan fantasioi homojen ja vasemmistolaisten ampumisesta päähän niin kuin blogissaan.
Soini on tarjoutunut kulissiksi äärioikeiston esiinmarssille. Kun jopa Soinin oma vaalipäällikkö on valittu tästä porukasta, kenellekään ei voi jäädä epäselväksi, etteikö kyseessä olisi tietoinen valinta. IKL:n ja Lapuan liikkeen toimintatapojen ihannointi tuntuu normaali-ihmisestä käsittämättömältä, mutta Soini ei näe tässä mitään kummallista eikä paheksuttavaa.
Sen verran Soini sentään häpeää liittoutumistaan tämän hihhuliporukan kanssa, että muistaa joka käänteessä korostaa omaa uskonnollisuuttaan ja elämän pyhyyttä. Samaan aikaan mm. euroedustaja Sampo Terho ja kansanedustajat Juho Eerola ja Jari Lindström kannattavat avoimesti kuolemanrangaistusta, ja vielä isompi persuedustajien joukko haluaisi vapauttaa käsiaselainsäädäntöä. Myös maanpuolustuksen ylikorostaminen on tärkeä osa persujen toimintaa.
Äärioikeiston suunnitelmaan sopii myös pysyminen toistaiseksi oppositiossa, ja yhteiskunnan ajaminen sellaiseen kriisiin, joka mahdollistaisi heidän kannatuksensa kasvun. Heillä ei ole mitään kiinnostusta esimerkiksi sosiaalisten epäkohtien korjaamiseen - päinvastoin. Mitä enemmän saadaan kurjistumista aikaan, sitä suuremmat mahdollisuudet heillä on oman "vaihtoehtonsa" markkinoimiseen.
"Äärioikeiston suunnitelmaan sopii myös pysyminen toistaiseksi oppositiossa, ja yhteiskunnan ajaminen sellaiseen kriisiin, joka mahdollistaisi heidän kannatuksensa kasvun. Heillä ei ole mitään kiinnostusta esimerkiksi sosiaalisten epäkohtien korjaamiseen - päinvastoin. Mitä enemmän saadaan kurjistumista aikaan, sitä suuremmat mahdollisuudet heillä on oman "vaihtoehtonsa" markkinoimiseen. "
Valitettavasti juurikin näin, tämän kun mahdollisimman moni Perussuomalaisia äänestänyt kansalainen ymmärtäisi...
Valitettavasti moni protestiäänestäjä uskoo paskapuheisiin persuista muka jonkinlaisena kokoomusvastaisena vasemmistopuolueena, vaikka persujen kova ideologinen ydin on jo pitkään ollut Suomen Sisun ja Opus Dein käsissä. Mussolini-mustapaidat ja katolilaiset libertaristit vie ja Soini laukoo hullunhauskoja sutkauksiaan.
http://www.youtube.com/watch?v=M3xTwxU10ik
Kuunnelpaa allaoleva video.
Siinä vastaa kysymyksiin fiksu mies.
Halla-Aho, radikaalipersujen oma imaami.
Halla-ahon kannatus perustuu siihen mihin paljolti koko persuuden ydin. Siis jonkun vihaamiseen. Kaikille persuille on yhteistä jonkun asian vihaaminen. Olkoon se mamut, herrat, pankit, eu,naapurit, köyhät, syrjäytyneet, kunhan sitä voi vihata koska se on erilainen. Halla-aho on "viisailla sanoilla antanut joillekin "oikeutuksen tähän vihaan. Siitä suosio.Voi ajatella että oman kurjuuden syy onkin jossain muussa eikä itsessä.
Perussuomalaiset ovat tavallisia ihmisiä eivätkä vihaa enemmän kuin muukaan kansa.
Aina on yksilöitä jotka media vetää esiin, varsinkin Perussuomalaisista.
On mielenkiintoista lukea Helsingin Sanomien ja Iltalehden toimittajien kirjoituksia Perussuomalaisista, alkuosa on tavalliseti aivan normaalia journalismia mutta loppupäässä on useimmiten sarkasmia Perussuomalaisista.
"Perussuomalaiset ovat tavallisia ihmisiä eivätkä vihaa enemmän kuin muukaan kansa."
http://www.iltalehti.fi/vaalit/2011032213408765_vl.shtml
Perussuomalaiset ovat tavallisia ihmisiä eivätkä vihaa enemmän kuin muukaan kansa.
Ei pidä paikkaansa. Teeppä koe, pane 10 ihmistä yhteen, jos joukossa on persu, niin hän on se joka koko ajan haukkuu jotakin asiaa tai henkilöä. Tätä ominaisuutta persut pitävät suorapuheisuutena, tavalliset ihmiset pitää sitä huonona käytöksenä.
Halla-aho tukee ystävänsä Bäckmanin valintaa persujen uudeksi puheenjohtajaksi. Bäckman on jo saavuttanut suorastaan kansainvälistä kuuluisuutta puheenvuoroillaan vahvojen emootioiden pohjalta.
Soinille kelpaa KAIKKI.
Kaikki kelpaa kunhan elanto on turvattu ja rahaa tulee ovista ja ikkunoista.
asiaosaamiselle. Suvikset vain mielikuvien ja satujen myynnillä sekä isoilla tekohymyillä.