Olen huomannut, että ulostaminen on pakkomielteeni. Käytän joka toinen viikko laksatiiveja, johon elimmistö ei totu. En tee sitä sen takia, että "laihtuisin" tai että saisin tyhjän olon.
No, toi tyhjä olo on ihan kivan tuntusta, mutta eniten se ulostus. Tiedän, tämä on todella outo puheenaihe ja toivon, että tätä ei kukaan syödessä alkanut lukemaan. Tämä on vain sen verran henkilökohtaista, ettei tästä kasvotusten kehtaa puhua.
Tätä on nyt jatkunut jonkin aikaa, mutta aina olen jonkin sortin hyvän olon saanut siitä. Mitein vaan onko tämä vaarallista. En ole huomannut mitään ongelmia (ainakaan vielä), mutta haluaisin päästä tästä eroon, mutta laksatiivit ovat koukuttavia, apua.
En ole samalla tavalla riippuivainen muista aineista esim. huumeista, alkoholista yms. Mitä teen?
Älkää sanoko vaan, että älä käytä niitä, koska asia ei ole niin yksinkertainen.
Uloste riippuvuus
3
468
Vastaukset
- Leena233
Voisiko olla bulimiaa?
- hehhee
Bulumia väärässä päässä :D
- ApuaSinulle?
Meillä kaikilla on omat riipuvuutemme, toisilla ne ovat tosin oudompia kuin toisilla. Tässähän ei voi olla kyse bulimiasta joka on syömishäiriö, jossa pyritään välttämään lihomista.
Voisit yrittää pohtia miksi tämä on niin ihanaa.... Ja kenties pääset asian kanssa rauhaan löytäessäsi ratkaisun. Eikö elämä ole aika hankalaa, jos laksatiiviset vaikutukset ilmenevät esim. Työpaikalla?
Kannattaa varmasti välttää sellaisia tilanteita, joissa syöt laksatiiveja tai ulostat, eli pyri esimerkiksi vältämään kotona yksinoloa, kutsu ystäviä kylään ja käy vaikka lenkillä kun houkutus alkaa tuntua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1895109- 181812
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631636Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271527Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101507Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit511185Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 196945
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7840