"Nätit pikkutytöt otetiin ensin, kun lapset jaettiin Ruotsissa".
sr.se:
"EIJA SARINGON DOKUMENTTI SOTALAPSISTA
Osoitelappu tuntemato
Toimittaja Eija Sarinko.
Julkaistu 31.10.2012
Maailman historian suurimmat lastensiirrot tehtiin Suomesta Ruotsiin Suomen sotiessa talvi- ja jatkosodissa. Kaiken kaikkiaan 70 000 lasta lähetettiin sodan runtelemasta maasta Ruotsiin turvaan. Näin ainakin kuviteltiin, mutta todellisuudessa arviolta 10 prosenttia sotalapsista joutui lähes helvetillisiin olosuhteisiin, joissa lapsi joutui väkivallan ja seksuaalisen hyväksikäytön kohteeksi. SVT:n suomenkielisen toimituksen toimittaja Eija Saringon tekemässä dokumenttiohjelmassa "Osoitelappu tuntematon" avautuu aivan uudenlainen kerros sotalasten menneisyydestä. Dokumentissa tuodaan myös julki valtioiden välinen poliittinen peli, jonka pelinappuloina olivat lapset.
Osoitelappu tuntematon
TV-dokumentti Osoitelappu tuntematon on SVT:n suomenkielisen toimituksen toimittaja Eija Saringon mukaan rankin työ, minkä hän on vuosikymmeniä kestäneen toimittajan uransa aikana tehnyt. Suomesta Ruotsiin siirretyistä sotalapsista tehdyt TV-dokumentit, radiojutut ja kirjoitetut artikkelit sekä muu arkistoitu materiaali on yleensä nostanut esiin traumat, jotka liittyvät kodin hajoamiseen, pohjattomaan koti-ikävään, kaipuuseen, kielitaidon menettämiseen ja yhteydenpidon katkeamiseen Suomeen. TV-dokumentissa "Osoitelappu tuntematon" pinnalle nousee aivan uudenlainen kerros; sotalasten seksuaalinen hyväksikäyttö ja heihin kohdistuva väkivalta. Suomesta siirrettiin Ruotsiin noin 70 000 sotalasta ja heistä arviolta 10 prosenttia joutui miltei helvetillisiin olosuhteisiin.
Kontrolli petti
Ruotsissa oli toki kontrolloivia elimiä, joiden tehtävänä oli pitää huolta, että Suomesta tänne tuodut lapset saivat hyvän kodin, olipa sijoituspaikka lastenkoti tai yksittäinen perhe. Suuri osa sotalapsista saikin hyvän paikan ja pitävät lapsuuttaan Ruotsissa turvallisena sekä valoisana. Sotalapsista kuitenkin useita tuhansia joutui hirvittäviin olosuhteisiin ja näihin koteihin kontrolli ei ulottunut. Lapsia virtasi Ruotsiin kymmeniä tuhansia ja viranomaisten kontrolli petti.
Vuosikymmenten vaikeneminen järkyttävistä kokemuksista
TV-toimittaja Eija Sarinko on ollut yhteydessä lukuisiin sotalapsiin ja lopulta sai dokumenttiinsa mukaan kaksi, nyt yli 70-vuotista henkilöä. Molemmat joutuivat pedofiilien seksuaalisen hyväksikäytön kohteiksi, väkivaltakaan ei ollut harvinainen elementti lapsuudessa. Toinen heistä kuvailee seksuaalista väärinkäyttöä, jolloin on ollut viisivuotias. Toinen oli 12-vuotias, kun perheen morbror, äidin veli, raiskasi liiterissä.
Dokumentissa haastateltavat sotalapset ovat vaienneet lapsuutensa väkivaltaisista ja järkyttävistä tapahtumista vuosikymmeniksi. He eivät ole kertoneet traumaattisista kokemuksistaan edes perheenjäsenilleen. Toimittaja Eija Sarinko onkin ensimmäinen, jolle haastateltavat ovat raottaneet pimeää menneisyyttään.
- Arvostan suunnattomasti, että haastateltavani ovat luottaneet minuun ja kertoneet kipeistä kokemuksistaan. Ruotsissa on lukuisia sotalapsia, jotka eivät ole pystyneet kertomaan edes sitä, että ovat sotalapsia, kertoo Eija Sarinko.
Valtioiden virallista anteeksipyyntöä vaaditaan
Ruotsissa on päätetty maksaa korvauksia lastenkoteihin sijoitetuilla lapsille, joita kohdeltiin huonosti lapsuudessa ja nuoruudessa. Heiltä on jopa pyydetty virallisesti anteeksi. Ruotsiin jääneet sotalapset vaativat samaa oikeudenmukaisuutta. Yhtälailla Suomen ja Ruotsin päättäjien vaastuunkantoa peräänkuulutetaan.
Eija Sarinko yritti saada Ruotsin lapsi- ja vanhusministeri Maria Larssonia sekä Suomen sosiaali- ja terveysministeri Paula Risikkoa vastaamaan korvauksia ja vastuunkatoa koskeviin kysymyksiin. Maria Larssonilta vastausta ei ole saatu ja Paula Risikko peruutti haastattelun puolta tuntia ennen sovittua aikaa ja ehdotti haasteltavaksi peruspalveluministeri Maria Guzenina-Richardsonia. Guzenina-Richardson kieltäytyi niin ikää haastattelusta.
Lapset pelinappuloina - kenen on vastuu
Eija Saringon TV-dokumentissa nousee pintaan myös Suomen ja Ruotsin valtioiden välinen peli, jonka pelinappuloina olivat lapset. Lastensiirroista hyötyivät molemmat maat; Suomi oli sodan runtelema, Ruotsissa lasten syntyvyys oli seisahtanut 30-luvulla ja uutta väkeä tarvittiin. Ruotsi maksoi lasten kuljetukset ja Suomi otti avun vastaan. Kaikki tapahtui silloisten sosiaaliministereiden hyvässä yhteisymmärryksessä. Näin ollen voidaan myös väittää, että vastuu oli ministereiden, toteaa Sarinko dokumentissaan ja saa tukea tutkija Pertti Kavénilta, jolla on olemassa asiakirjoja vanhoista päätöksistä.
Nykyisten vastuunkantajien, nyt toimessaan olevat ministereiden, on ymmärrettävästikin vaikea ottaa kantaa yli 70 vuoden takaisiin tapahtumiin, toteaa Eija Sarinko, mutta siitäkään huolimatta vastuuta ei voi loputtomiin karttaa.
Toimittaja Eija Saringon TV-dokumentti "Osoitelappu tuntematon" lähetetään
SVT 2 -kanavalla 7.11.2012 kello 22.15."
"Sotalapset myytiin rahasta". Osa pedofiileille
25
1956
Vastaukset
- Käännöststo
Noniin, ankdam ym. rklp-läiset.
Tästä näemme, että Suomen valtion on aiemminkin ottanut rahaa Ruotsista.
Suomalaiset lapset myytiin ja Ruotsissa pedofiilit odottivat. he käyttivät tietenkin tilaisuutta hyväkseen.
Silloinen sosiaaliministeri Aaltonen ei ymmärtänyt, mikä vaara odotti. Oltiin naiiveja.
Ja nyt jatkuu pakkoruotsi, koska Ruotsin valtio ja sen käsikassara Rkp jakavat rahaa. Ja kohteena ovat taas suomenkieliset lapset.
Risikko ja Guzenina sekä katainen, esiin. - bgzdfb
2.1 Lastensiirtojen käynnistyminen talvisodan aikana
Talvisodan alkamisen jälkeen Ruotsista tuli aloite lasten siirtämisestä turvaan sotatilassa
olevasta Suomesta. Ruotsalaisen naisasiajärjestön Fredrika Bremer-yhdistyksen
toiminnanjohtaja Hanna Rydh ja Ruotsin ulkoministeri Richard Sandlerin puoliso Maja 13
Sandler olivat keskeisempiä henkilöitä asiassa.
14
Kyseiset henkilöt järjestivät 4.12.1939
neuvottelukokouksen Tukholmassa, johon oli kutsuttu sellaisia ruotsalaisten yhdistysten ja
järjestöjen edustajia, joiden uskottiin voivan osallistuvan avustustoimintaan. Suomea
kokouksessa edusti Tukholmassa toimivan Suomi-toimiston johtaja, rouva Hjelt-Cajanus. Jo
seuraavana päivänä perustettiin Centrala Findlandshjälpen. Puheenjohtajana toimi rouva
Maja Sandler ja varapuheenjohtajana tri Hanna Rydh.
15
Järjestön perustaminen aiheutti sen, että Suomen Tukholman lähetystön asiainhoitaja Eljas
Erkko lähetti Suomeen sisäasiainministerille puhelinsanoman, joka sisälsi tiedon, että
Ruotsissa oltiin valmiita ottamaan vastaan koteihinsa evakkoon tuhansia suomalaisia lapsia.
Ulkoministeriön vastaus Erkolle oli tiukan kielteinen lasten lähettämisestä pois Suomesta
liittyvässä asiassa. Alun alkaen ylimmät päätöksen tekijät Suomessa olivat sitä mieltä, että
Ruotsi voisi avustaa Suomea paremmin suoraan aineellisesti kuin lastensiirtojen kautta.
16
Centrala Finlandshjälpen -järjestö kuitenkin halusi pitää kiinni kannastaan, ja Maja Sandler
ja Hanna Rydh matkustivat Suomeen esittämään julkisesti kutsua suomalaisten lasten
siirtämisestä Ruotsiin. Kulosaaressa 11.12.1939 pidetyssä lehdistötilaisuudessa ilmoitettiin,
että 5 000 ruotsalaista perhettä oli valmis ottamaan suomalaisen lapsen väliaikaisesti
luokseen.
17
Tämän seurauksena 13.12.1939 perustettiin Helsingissä Pohjoismaiden Avun
Suomen Keskus, jonka tarkoituksena oli organisoida lastensiirtoja. Järjestön puheenjohtajana
toimi ylilääkäri Viljo Rantasalo, varapuheenjohtajana teologian tohtori Sigfrid Sirenius,
sihteerinä filosofian tohtori Bertel Nyberg ja kansliajohtajana Elsa Bruun. Henkilökunta
käsitti 40 henkilöä sekä lisäksi noin 100 lastensaattajaa, lottia sekä muuta tarpeellista
avustavaa henkilökuntaa. Järjestön parissa työskentelevät eivät saaneet palkkaa talven
aikana, ja vasta alkukesästä joillekin toimihenkilöille alettiin maksaa osittaista palkkaa.
Järjestö sai valtuudet toimintaansa sosiaaliministeri Karl-August Fagerholmilta ja
sisäasiainministeri Ernst von Bornilta 18.12.1939.
18
Ruotsissa lastensiirtojen vapaaehtoinen toiminta saatettiin viralliselle pohjalle 22.12.1939,
kun Ruotsin kuningas antoi päätöksen asettaa kuninkaallisen komitean Centrala
Findlandshjälpen -järjestöä varten. Näin syntyi Kungliga Kommitten för Centrala
Finlandshjälpen. Tuolloin järjestö organisoitui ja aloitti läheisen yhteistyön
sosiaalihallituksen ja muiden ruotsalaisten viranomaisten kanssa. Komitean puheenjohtajaksi
nimitettiin Prinssi Wilhelm ja varapuheenjohtajiksi Sadler ja Rydh. Muodostettuun
työvaliokunnan puheenjohtajaksi valittiin Einar Ekstrand ja komitean sihteeriksi asianajaja
Lars Österberg....- v bxbcv
edellisen lähde: "lastensiirtojen toteutuminen Jyväkylässä vuosina 1939-
Sisäministerinä oli Aleksi Aaltonen, sosiaalidemokraatti
- Pussisen poika
Aleksius (Aleksi) Aaltonen (5. heinäkuuta 1892 Somero – 22. helmikuuta 1956 Helsinki) oli sosiaalidemokraattinen poliitikko, SDP:n kansanedustaja, ministeri ja Kansaneläkelaitoksen johtaja vuosina 1945–1954.
Aaltonen harjoitti räätälin ammattia vuoteen 1916 asti, jonka jälkeen hän vaikutti sosiaalidemokraattisissa järjestöissä ja lehtien toimittajana. Aaltonen valittiin kansanedustajaksi Turun läänin eteläisestä vaalipiiristä vuosiksi 1929–1935. Hän toimi sosiaaliministerinä Hackzellin hallituksessa sekä salkuttomana ministerinä, ministerinä valtioneuvoston kansliassa, ministerinä valtiovarainministeriössä 30. heinäkuuta 1948 – 18. maaliskuuta 1949 ja sosiaaliministerinä 18. maaliskuuta 1949 – 17. maaliskuuta 1950 Fagerholmin I hallituksessa.
Puolueväen keskuudessa Aleksi Aaltosta kutsuttiin usein lempinimellä "Pussisen poika". Aaltonen vapautettiin valtakunnanoikeudessa 1953 syytteestä niin sanotussa salaputkijutussa.[1] - Hackzellin hallitus
Hackzellin hallitus
Hackzellin hallitus oli Suomen tasavallan 27. hallitus, jonka muodostivat SDP, Maalaisliitto, Kokoomus, RKP ja Edistyspuolue. Hallituskoalitio muodosti enemmistöhallituksen.[1] Hallitus toimi 8. elokuuta 1944 – 21. syyskuuta 1944 eli 44 päivän ajan.[1] Hackzellin hallituksen päätehtävä oli Suomen irrottaminen tappiolliseksi käyneestä sodasta Neuvostoliittoa vastaan[2]. Elokuun lopulla Hackzell sai neuvotteluyhteyden Moskovaan, ja 2. syyskuuta hallitus hyväksyi aselevon, joka astui voimaan pari päivää myöhemmin.[2] Tämän jälkeen Hackzell matkusti itse Moskovaan neuvottelemaan rauhansopimuksesta, mutta sai 14. syyskuuta vakavan halvauskohtauksen eikä enää toipunut työkykyiseksi. Ulkoministeri Carl Enckell saattoi välirauhansopimuksen päätökseen, ja Hackzellin tilalle pääministeriksi nimitettiin Urho Castrén hallituskokoonpanon pysyessä melko samana.
[Kokoonpano:
Ministeri Tehtävissä Puolue
Pääministeri
Anders Hackzell
8.8.1944 – 21.9.1944
amm.
Ulkoasiainministeri
Carl Enckell
8.8.1944 – 21.9.1944
amm.
Oikeusministeri
Ernst von Born
8.8.1944 – 21.9.1944
RKP
Sisäasiainministeri
Kaarlo Hillilä
8.8.1944 – 21.9.1944
Maalaisliitto
Ministeri sisäasianministeriössä
Eemil Luukka
8.8.1944 – 21.9.1944
Maalaisliitto
Puolustusministeri
Karl Rudolf Walden
8.8.1944 – 21.9.1944
amm.
Valtiovarainministeri
Onni Hiltunen
8.8.1944 – 21.9.1944
SDP
Ministeri valtiovarainministeriössä
Olli Paloheimo
8.8.1944 – 21.9.1944
Kokoomus
Opetusministeri
Kalle Kauppi
8.8.1944 – 21.9.1944
Edistyspuolue
Maatalousministeri
Viljami Kalliokoski
8.8.1944 – 21.9.1944
Maalaisliitto
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri
Väinö Salovaara
8.8.1944 – 21.9.1944
SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri
Uuno Takki
8.8.1944 – 21.9.1944
SDP
Sosiaaliministeri
Aleksi Aaltonen
8.8.1944 – 21.9.1944
SDP
Kansanhuoltoministeri
Kaarle Ellilä
8.8.1944 – 21.9.1944
Maalaisliitto
Ministeri kansanhuoltoministeriössä
Jalo Aura
8.8.1944 – 21.9.1944
SDP - b cbv
Antti Hackzell
Antti Hackzell
Suomen ulkoasiainministeri
Kivimäen hallitus[1]
14. joulukuuta 1932 – 7. lokakuuta 1936
Edeltäjä Aarno Yrjö-Koskinen[2]
Seuraaja Rudolf Holsti[3]
Suomen pääministeri[4]
Hackzellin hallitus[5]
8. elokuuta – 21. syyskuuta 1944
Edeltäjä Edwin Linkomies[4]
Seuraaja Urho Castrén[4]
Kansanedustaja[6]
1. syyskuuta 1939 – 5. huhtikuuta 1945[6]
Tiedot
Syntynyt 20. syyskuuta 1881[6]
Mikkeli[6]
Kuollut 14. tammikuuta 1946 (64 vuotta)[6]
Helsinki[6]
Puolue Kokoomus[6]
Anders (Antti) Verner Hackzell (20. syyskuuta 1881 Mikkeli – 14. tammikuuta 1946 Helsinki) oli kokoomuslainen maaherra, diplomaatti ja työmarkkinajohtaja sekä jatkosodan ajan viimeinen Suomen pääministeri. Koulutukseltaan hän oli filosofian kandidaatti ja lakimies, arvoltaan varatuomari. Hackzell oli Suomen kaikkien aikojen lyhimmän aikaa, 44 päivää, istuneen hallituksen pääministeri.
Hackzell oli Viipurin läänin maaherrana vuodet 1918–1920 ja Suomen työnantajain keskusliiton varajohtaja 1930–1936 sekä toimitusjohtaja 1936–1945.
Pitkäikäisessä Kivimäen hallituksessa Hackzell toimi vuosina 1932–1936 ulkoasianministerinä 1394 päivää.
Hackzell sai tehtäväkseen kesällä 1944 muodostaa hallitus, jonka piti irrottaa Suomi sodasta. Hallitus muodostettiin 8. elokuuta ja se istui 21. syyskuuta asti. Hackzell sai Moskovassa kesken rauhanneuvotteluiden 14. syyskuuta halvauskohtauksen, josta hän ei enää toipunut työkykyiseksi. Ulkoministeri Carl Enckell matkusti Moskovaan ja vei rauhanneuvottelut päätökseen. - Käännöststo
Sarinko kertoo str.se:n haastattelussa(kuultavissa uutisen yhteydessä), että lapse tmyytiin kuin huutokaupassa. "Nätit pikkutyöt otettiin ensin, isommat pojat jäivät viimeiseksi. Tytön kummasskain kädessä saattoi olla ottajan käsi, eli hänestä taisteltiin..."
Rkp-läiset ovat täällä hehkuttaneet, kuinka "Ruotsi auttoi, olkaamme kiitollisia!!"
Nyt nuo hyväksikäytetyt odottavat anteeksipyyntöä. Eivät rahaa.
Risikko oli Saringon mukaan perunut haastattelun puoli tuntia ennen jo sovittua aikaa.
Guzeninan ei ollut suostunut haastatteluun ollenkaan.
Kyllä ovat raukkamaisia, ei voi muuta sanoa.- 453oiuou43
Saa nähdä millainen vastapropaganda alkaa, ruotsalaisten puhtaaksipesu iljettävästä asiasta.
Sehän menee niin, että suomalaisten syyllisyys on aina kansallista, koko kansaa ja suomenkielisyyttä syyllistävä ja suomalaisuudesta johtuvaa. On asia mikä tahansa.
Ruotsalaiset ovat korkeintaan yksilöinä syyllisiä, jos niinkään. Yleensä olosuhteet ovat pakottaneet, kuten terrorin suomenkielisiä kohtaan Tornionjokilaaksossa tai hyväksikäytön sotalapsia kohtaan.
Mutta siis korkeintaan moitittava yksilö on tehnyt poikkeuksen hyvästä, positiivisesta, myönteisestä, ihqusta ruotsalaisuudesta, joka suomalaistenkin kannattaisi omaksua ja hylätä synkkä suomalaisuus. Kuten Paavo-pöökin totesi. Tikulla silmään joka yrittää jotain ilkeää ruotsalaisista tai ruosalaisuudesta kaivella.
Rautaako on täällä aiemmin raivokkaasti puolustanut tuota ruotsalaisten toimintaa. Iljettävää toimintaa alusta loppuun heikäläisillä.
Surullinen ja kauhea kohtalo oli osalla sotalapsista, samalla todellinen lasten heitteillejättö Suomen viranomaisilta. Osoittaa kuinka vaarallista on tuollainen nordismin valheellinen hirviöpropaganda ja itsensä väheksyminen.
Engalnnista vietiin lapsia turvaan USA:an, mutta heillä oli hoitajat mukana eikä heitä annettu perheisiin juuri tuollaisen hyväksikäytön välttämiseksi, ja toisaalta lasten englantilaisen kultuurin säilymiseksi. Suomalaiset löivät laimin kaiken sellaisen, ja antoivat lapset ruotsalaisten hirviöiden ja saalistajien käsiin. Kuten kielipolitiikan ja ruotsalaistamispolitiikan tänä päivänä.
- iljettäväää
Tunnen itse vanhan rouvan, joka oli sotalapsena Ruotsissa ja joutui siellä hyväksikäytetyksi. Äitinsä oli epäillyt pitkään, lähettääkö hänet vai ei, mutta hänelle oli vakuutettu, että se on lapsen parhaaksi. Kaoottisissa losuheteissa moni uskoi mitä heille sanottiin, että "laittakaa vaan, siellä heil on paremmin, terveinä ja punaposkisina tulevat sit takasin, kun sota on loppu!", koska toivoi parasta. Totuus oli karmea.
rautaako ja muut raukkamaiset rkp-läiset , hävetkää.
Ja Risikko ja Gutsenina, heti esiin ja julkinen anteeksipyynto sotalapsille!- fjdkjfd
No suomenruotsinkielisillä ja rkp:llä ei ole asian kansa mitään tekemistä! Ihan voit valittaa ruotsiin! ÄÄLIÖ, ooteko oikeesti tyhmiä?
- Siitä yli, mistä ait
Valitettavasti pedofiilejä on joka paikassa, myös Ruotsissa, oli sitten sota tai rauha.
Ja pienet suojattomat lapset ovat tietysti se kaikkein haavottuvin ryhmä, kun eivät vielä vähäisen ikänsä vuoksi osaa ja voi varoa tai ole edes tietoisia kaikista maailman konnuuksista.
Todella valitettava ilmiö kaikin puolin, vaikka ilmeisesti moni lapsi sai myös hyvän kodin Ruotsista sodan ajaksi.
Tämä vain todistaa, että kaiken maailman rikolliset ja muut vätykset menevät yli siitä, mistä aita on matalin ja muut stten joutuvat korjailemaan jäljet.
Toisaalta, olisi luullut kokeneiden aikuisten voivat kuvitella sotalasten potentiaaliset vaarat ja yrittävän ehkäistä ne parhaalla mahdollisella tavalla. Pedofiilejä on aina ollut ja tulee aina olemaan - myös Ruotsissa.
- Vaatii.
Ankdam esiin.
Vaadimme selityksen.- ankdaam
Selitystä mihin? Kysy Ruotsin valtiolta!! Että fenno on tyhmä!
- 09423iuoiu
ankdaam kirjoitti:
Selitystä mihin? Kysy Ruotsin valtiolta!! Että fenno on tyhmä!
No ankdam ja rautaako ovat puolustelleet raivokkaasti ruotsalaisia sotalapsitoiminnassa, ja kiljuneet että väitteet hyväksikäytöstä ovat vain ruotsalaisvastaisuutta, pakkoruotsinvastaisuutta ja palstalaisten kiihkoilua. Impivaaralaisuutta kuulemma!!
Ainoa joka tässä vaatisi selitystä on se ettei nettinasse erota Suomea Ruotsista!!!
Selittäisitkö fjdkjfd mitä RKP:llä, minulla tai kenelläkään muullakaan suomenruotsalaisella on sen enempää sotalasten surullisten kohtaloiden kanssa tekemistä kuin muillakaan suomalaisilla?
" Mikä oli lastensiirtokomitea?
Lastensiirtokomitea oli sosiaaliministeriön alainen komitea, joka vastasi sotalasten siirroista vuosina 1941—1949. Suomessa sotalapsiksi kutsutaan niitä lapsia, jotka viime sotien yhteydessä evakuoitiin Ruotsiin, Tanskaan ja Norjaan. Talvisotaan liittyneet lastensiirrot aloitettiin joulukuun puolessavälissä vuonna 1939.
Lastensiirtokomitean päätehtävänä olivat vähävaraisten lasten siirrot Ruotsiin ja kaikkien siirtojen koordinointi. Komitea ja sen työvaliokunta keskittyivät määrittelemään toiminnan linjaukset ministeriön alaisuudessa. Lastensiirtojen käytännön toteutuksesta vastasivat komitean alainen lastensiirtotoimisto Helsingissä, läänien alakomiteat ja -toimistot sekä paikallisviranomaiset, järjestöt ja vastaanottokodit. Ruotsissa komitean yhteistoimintaorganisaationa toimi Hjälpkommittén för Finlands barn."
http://wiki.narc.fi/portti/index.php/Lastensiirtokomitea
- dgfbfbdf
On kohtalokasta uskoa, että "Ruotsi on hyvä", kuten silloinen sosiaaliministeri sokeasti uskoi.
Edelleen on monilla käsitys, että "Ruotsi on paras maa".
Todellisuus on aivan toista, Ruotsissa on aivan kauhea asioita. Kuten joka maassa. Sodan aikana Ruotsi käytti lapsia välikappaneena monessakin mielessä.
Rkp on Suomessa ajanut propagandaa, erttä kaikki ruotsalainen on hyvää, tähän lankaan joutuivat suomalaiset poliitikot ja joutuvat edelleen, ja sotalapset maksoivat siitä karsean hinnan koko elämällään."Rkp on Suomessa ajanut propagandaa, erttä kaikki ruotsalainen on hyvää, "
Antaisitko jonkin aivan konkreettisen esimerkin tästä RKP.n ajamasta propagandasta.
Itse en ole sellaiseen törmännyt missään mutta netti fenno taas tietää joten jos ystävällisesti viisaampana informoisit meitä. Kiitos!- Trotjänare
Ankdam kirjoitti:
"Rkp on Suomessa ajanut propagandaa, erttä kaikki ruotsalainen on hyvää, "
Antaisitko jonkin aivan konkreettisen esimerkin tästä RKP.n ajamasta propagandasta.
Itse en ole sellaiseen törmännyt missään mutta netti fenno taas tietää joten jos ystävällisesti viisaampana informoisit meitä. Kiitos!Suomenruotsalaisten kirjoituksista näkyy, että he vähättelevät Suomea ja suomalaisuutta Ruotsin kustannuksella. Jopa Pohjoismaiden yhteistyöhönkin he näyttävät suhtautuvan alemmuudentuntoisesti, iloiten siitä ovat päässeet ruotsalaisten seuraan ja ajatellen että Suomi olisi vain ottamassa vastaan, mitä muilta liikenee. Eivätpä he näytä ajattelevan, että Suomi voisi olla myös tiennäyttäjän joissain asioissa ts. antavana osapuolena. Suomalaisten he eivät to, vaan asettavat ehtoja.
Kuten Fröken Senja sanoi, suomenruotsalaiset eivät huolehdi julkiskuvastaan. Jos jonkun mielestä edelläoleva ei pidä paikkansa, ei kannata syyttää muita, vaan vaatia ennen kaikkea ruotsinkieliseltä medialta ja Rkp:n edustajilta asiallisempaa suhtautumista. - Trotjänare
Trotjänare kirjoitti:
Suomenruotsalaisten kirjoituksista näkyy, että he vähättelevät Suomea ja suomalaisuutta Ruotsin kustannuksella. Jopa Pohjoismaiden yhteistyöhönkin he näyttävät suhtautuvan alemmuudentuntoisesti, iloiten siitä ovat päässeet ruotsalaisten seuraan ja ajatellen että Suomi olisi vain ottamassa vastaan, mitä muilta liikenee. Eivätpä he näytä ajattelevan, että Suomi voisi olla myös tiennäyttäjän joissain asioissa ts. antavana osapuolena. Suomalaisten he eivät to, vaan asettavat ehtoja.
Kuten Fröken Senja sanoi, suomenruotsalaiset eivät huolehdi julkiskuvastaan. Jos jonkun mielestä edelläoleva ei pidä paikkansa, ei kannata syyttää muita, vaan vaatia ennen kaikkea ruotsinkieliseltä medialta ja Rkp:n edustajilta asiallisempaa suhtautumista.Osa tekstistä oli pudonnut pois: - - - Suomalaisten he eivät toivo osallistuvan, vaan asettavat ehtoja. - - -
- fn fgsgs
Yksi sana: Freudenthal.
- Freudenthal
Uppsala Rasbiologiska Institutet: "Hiljaa!"
- linkki.
http://yle.fi/uutiset/ruotsiin_lahetetyt_sotalapset_taistelevat_edelleen_oikeuksistaan/6358909
"Ruotsin valtiopäivät on parhaillaan päättämässä korvauksista menneiden vuosikymmenten aikana lastenkodeissa kaltoinkohdelluille ruotsalaislapsille, mutta sotalapset jäivät lakiesityksen ulkopuolelle. Sotalapsiyhdistysten keskusliiton sihteeri Kai Rosnell ihmettelee ratkaisua." - sasitj
Niin on tässä kyllä se ikävä puoli, että niin kauan kuin sotalapsidokumentteja ja kirjoja tekivät suomenruotsalaiset, wanna-be:t sekä Ruotsia ja ruotsalaisuutta fanittavat kuten Dammert ja Emtön, ei tästä puolesta puhutta halaistua sanaa. Se lakaistiin maton alle, vaikka monet sotalapsena olleet sitä yrittivät tuoda esiin. Korostettiin kuvaa "harmaa, ankea Suomi vastaan ihana, kaunis Ruotsi".
Muistelen jopa tuon "dokumentaristin" sanoneen, että hyväksikäytöstä puhuminen olisi pilannut Ruotsi-kuvaa ja ns. hyvää tarkoitusta, eikä sen vuoksi ollut soveliasta tuoda sitä esille. Totuus sai väistyä jotta propagandistinen kuva "hyvästä, ihanasta" Ruotsisita säilyisi. Uhrit hyväskikäytettiin härskisti toistamiseen.
Tuo kuvaa koko totuuden Ruotsin ja nordismin iljettävyydestä. Tuosta saastaläjästä naapurissamme, freudentahlismin kehdosta. Siellä ei muuta olekkaan kuin luurankoja kaapissa, iljettäviä pedo-natsi-rasistisetiä. Saastaisia hyväksikäyttäjiä käärittyinä Lindgrening satujen käärepaperiin.
Tuollaista sikolättiä jotkut fanittavat Suomessa, vadelmavenepakoloiset. - hei heiluvilles
Ei kai Guzenina välitä paskaakaan tästä, hänhän riiustelee Harkimon kanssa...
- LastenParasTavaraABC
Kustaa Vilkuna kirjoittaa Sanan valvontaa -kirjassaan pitkästi tästä lasten siirrosta Ruotsiin ja sensuurista siirtoasian yhteydessä.
Näyttää siltä, että sotalasten hyväksikäyttö tiedettiin Suomessa, mutta se sensuroitiin heti tuoreeltaan.
Nyt on tutkittu, että jopa 8% kaikista Ruotsiin sotaa pakoon lähetetyistä lapsista joutui seksuaalisen hyväksikäytön, tai sen yrityksen, kohteeksi Ruotsissa!
Sivulla 123 hän kirjoittaa mm. "kaikki negatiiviset kirjoitukset lasten siirrosta Ruotsiin on ehdottomasti kiellettävä (26.1.1942). Kun siirtoasia otettiin esille helmikuussa myös eduskunnassa, annettiin määräys (ohje 17.2.) poistaa puheenvuoroista kaikki negatiiviset lausunnot. Mutta miksi Ilta-Sanomissa 14.8.42 ollutta uutista >>Suomalaislapset vaikuttaneet Ruotsissa lapsiharrastuksen lisääntymiseen>> kiellettiin lainaamasta, on vaikea käsittää."
Oliko tämä "lapsiharrastus" sen aikainen termi lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä, jonka kohteeksi niin monien suomalaislasten on sanottu Ruotsissa joutuneen?
Kustaa Vilkuna: Sanan valvontaa Sensuuri 1939-1944, Otava 1962
Tutkimus: Sotalapsien lähettäminen laajakantoinen erhe
Keskiviikko 15.12.2010 klo 04.24
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010121512867641_uu.shtml
Sotalapsien lähettäminen Ruotsiin oli tutkimuksen mukaan laajakantoinen poliittinen erehdys.
Suomalaisten tavoitteena oli, että kaikki siirretyt lapset palaisivat jälleenrakentamaan kotimaataan. Ruotsiin jäi kuitenkin lopullisesti useita tuhansia suomalaisia.
Siirrot herättivät Suomessa kriittisiä äänenpainoja varsinkin jatkosodan aikana, mutta arvostelijoiden puheita sensuroitiin. Sensuuriin joutui jopa kansanedustajien puheenvuoroja, kertoo valtiotieteiden maisteri Pertti Kavén.
Helsingin yliopiston väitöskirja tarkastelee poliittisia tekijöitä lasten siirroissa sotien aikana ja niiden jälkeen.
Sotien aikana Ruotsiin lähetettiin noin 80 000 suomalaislasta. Heistä uuteen kotimaahan jäi adoptio- tai kasvattisopimusten perusteella talvisodan jälkeen tuhatkunta ja jatkosodan jälkeen noin 7 100.
- Suomen valtion kannalta katsoen se menetti enemmän kuin sai. Lasten siirroille asetetut tavoitteet eivät toteutuneet, ja syynä siihen olivat silloiset käsitykset lapsesta. Emotionaaliset seikat olivat aivan toisarvoisia taloudellisten ja fyysisten seikkojen, kuten ravinnon rinnalla, Kavén sanoo.
STT
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662248Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381863Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711490Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣221484Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.791186Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1771144Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬211096Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1051074- 77929
En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9922