työn ohessa tekniikan maisteriksi Tampereella? --> EPÄYHTÄLÖ???

ffdfg

Onko mahdoton yhtälö opiskella työn ohessa konetekniikan maisteriksi Tampereella, jos käy koulua kahtena - kolmena päivänä viikossa täysipainoisesti? Enimmäkseen varmaan joutuu taipumaan tuohon 3 päivään viikossa, jotta olisi mahdollista valmistua.

Koulutuspohjana on amis ja amk, joten siltaopintojakin tulee ihan mukavasti käytyä.

3

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ffdfg

      tuleva maisteri
      2.2.2012 16:52
      1
      Sulje
      Hei,

      itse pääsin helposti tradenomin papereilla sisään yliopistoon ja suoraan maisteritutkintoon, tarvitsi vain täyttää paperit ja tehdä vapaamuotoinen kirjoitelma miksi haluan yliopistoon, itselläni se oli vajaa A4. Keskiarvoni oli siinä 3-4 kieppeillä, eli helppoa kuin heinänteko. Opiskelen vielä työnohessa päiväpuolella, joten eniten päänvaivaa aiheuttaa yliopistoon kulkeminen matkaa n. 200 km sivu. Mutta tässä juuri olen aloittamassa taas yhtä verkkotenttiä :)
      Onnea hakuprosessiin!!

    • yksikaksiyksi

      Riippuu aika paljon siitä, miten paljon voi suorittaa etänä ja miten paljon on lähiopetusta. Tutkipa opinto-ohjeita, niin se selviää.
      Muutoin opiskelu työn ohella onnistuu ihan hyvin, varsinkin jos on ahkera ja esim. ei ole perhettä tai pieniä lapsia. Tai joku (vaimo) hoitaa ne yksin.

    • PerusDI

      Mikä ihmeen tekniikan maisteri :D Eikö oikea nimitys ole diplomi-insinööri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      68
      6812
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      63
      6793
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      147
      5448
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4483
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4089
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3660
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3238
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3163
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      75
      2779
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      40
      2259
    Aihe