Jari Tervon tulot

Viimevuodelta 270 000 €

Silti mies saa valtion taiteilija rahaa yli 1500 € kuussa. 5 vuoden ajan.

jaksaisi nyt tuolla 270 tonnillakin haukkua keskustaa.

Sekin yli 1500 € kuussa olisi paljon sosiaalisempaakin käyttöä
876
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jari Tervo ei ole SDP-puolueelle mytömielinen, niin miksi hänestä ja hänen tuloistaan täällä pitäisi sanaa vääntää. Ainakin tuo Uudisvuoto-ohjelma antaa hänestä sellaisen kuvan, kyllä hän ei heppiäänkään suuntautuu SDP:n päin, kun otsa alkaa pullottamaan.

Eikös jo tuollaiset tulot ole jo sellainen merkki, että kokoomustahan sitä pitää äänestää? Kokoomuksen politiikot suojelevat suurituloisia ja suosivat sitä, että noin suurista tuloista ei enää pitäisi maksaa veroja. Noin suurista tuloista jo laukeaa veronkiertomekanismit.

Äänestä

Tämän ns "kirjailijan" Tervon koko toimintafilosofia
perustuu julkisuuteen ja runsaaseen medioissa
toimivaan hyväveliverkostoon joita Tervo
Helsigin keskustan ravintoloissa kestitsee.
Vastapalveluksena Tervolle tulee julkisuutta ,haastatteluja,
kysymyksiä päivän aiheista jne. Tervon kirjalliset ansiot
ovat vähäiset joille pitkälinjan kultuuripiireissä läinnä
hymyilään.

Äänestä

Hänhän saa tulonsa joitakin haukkumalla, on kaikkein ilkein ihminen mitä tiedän, raha tulee aina rahan luokse, mitä enempi ilkeät haukkua sitä rikkaampi olet, joskus voi käydä että ilkeys kostautuu jossakin muodossa, ellei vanha jumala saavuta se voi tulla vastaan ennenmin tai myöhemmin.

Äänestä

Hänestä on tullut erittäin ylimielinen ihminen, juoppo ja hävitön ja irstas suustaan. Pilkkaa vanhoja ihmisiä, vaikka itsellä jo kalju paistaa ja henki haisee olohuoneeseen. Naamankin on kuin porvarin porsaalla!

Äänestä

Tervo on sossujen jatkuva kepu mäkättäjä. Kyllä sillä että haukutaan kepua jatkuvasti täytyy olla jotain merkitystä kansalaisten äänestyskäyttäytymiselle. Ei Jarille muuten myönnettäisi yli..1500 e taiteilijarahaa.

Äänestä

Jari Tervo on kepulaisia, koska hän on syntyperältään pohjoisen poronpurijoita. Jari Tervon on käsketty tuossa Uutisvuoto-ohjelmassa mustamaalaamaan SDP:n poltiikkoja. Tämä ohjelma oli laatuviihdeohjelma silloin, kun edesmennyt runoilija Tommy Taberman oli mukana. Hänen jälkeensä on tullut tyhjää ja koko ohjelma on porsatus- ja vanhojen ihmisten pilkkausohjelma. Koko ajan tämä ohjelma halventaa naisia narsistiseen tapaan ja heidän sukuelimensä ovat myös pilkkauksen kohde. Tällä Jari Tervollakin tuntuu olevan ainanen tussun puute. Eihän viinaan sortuvalla ole paljon mahiksia naintirintamalla?

Äänestä

Ei ole kepulainen, koska niin usein haukkuu kepua. On törkeää, että joku rikastuu haukkumalla muita. Ihmettelen kuka jaksaa edes lukea Tervon kirjoja. Ne ovat aivan surkeita ja sekavia. Mutta kun pysyttelee julkisuudessa, ihmiset kuvittelevat, että on jotenkin hyvä tyyppi. Ylen uutisvuoto pitää Tervon esillä ja sen ansiosta ihmiset ostavat kirjoja, kun kuvittelevat, että ne olisivat hauskoja. Mutta kun ne ovat niin tylsiä, ettei edes jaksa lukea loppuun asti.

Äänestä

Juopot Tervo ja Loka edustavat SDP:n "kulttuurisiipeä".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keskustan haukkuja kirjoitti:

Viimevuodelta 270 000 €

Silti mies saa valtion taiteilija rahaa yli 1500 € kuussa. 5 vuoden ajan.

jaksaisi nyt tuolla 270 tonnillakin haukkua keskustaa.

Sekin yli 1500 € kuussa olisi paljon sosiaalisempaakin käyttöä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu