Talvivaara vaarallisempi, kuin atomivoimala.

Kuka ministeri on vastuussa siitä, että noin hepposin eväin jäteiden hoito sai luvan? Yhtiöhän on Vuokatti alueen "ydinvaara" ja mitä se tekee alueen vesistöille? Johan siinä on Oulujärvi vaarassa viimme kädessä ja vesillä on taipumus virrata johonkin suuntaa.

Vielä Rukakin on vaaravyöhykkeessä tulla tuhotuksi, ulkomaalaisen kaivosyhtiön taholta.

Ovatko nämä päätökset kepun perintö, vaiko kokoomuksen?
Työtä pitää olla, no tietenkin, mutta eihän elinoloja pidä tuhota tulevalta sukupolvelta. Meno on kuin jossakin Nigeriassa.
13159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Länsi Savo lehdessä oli juttua noista vuodoista kaivos alueella. Talvivaara sijaitsee vedenjakajalla ja vedet virtaavat Oulun vesistöön ja Vuoksen vesistöön.
Niin, että saastuminen uhkaa kahta vesistöä.

Äänestä

Paula Lehtomäki oli ympäristöministerinä hyväksymässä Talvivaaraa ja hänen miehensä omisti Talvivaaran osakkeita... Tämä akka sai myös 15 000 € voitelurahaa KMS:ltä.

Äänestä

Häkämies on puolustanut Talvivaaraa mediassa. Häkämies muistetaan myös Kemira Growhow kaupoista, jossa valtion 30 miljardin omaisuus myytiin 207 miljoonalla.

Äänestä
  • nää suomalaiset päättäjät on syvältä hanurista on homma mitä tahansa.laskevat yhtiöt ulkomaiseen omistukseen.ne mellastaa ilman mainittavia maksuja..ja kansalaiset maksaa eikä tää kansa opi joka kerta äänestetään arkadiaan samoja uunoja ja tarjotaan mahdollisuus kusettaa tätä kansaa joten turha valittaa..

    Äänestä

  • Sinnehän ne likaiset jäljet johtavat Kepun ja kokoomuksen "sylttytehtaalle", demarit ja persut hyvinä nohittajina ympäristöä tolkuttomasti pilaavan toiminnan suhteen!!

    Olen pitkän linjan seuraaja näiden ympäristöasioiden suhteen ja monen muun tavoin tullut jo aikaa sitten lopputulokseen, että kaikki kaunis tuhotaan järjestelmällisesti ja siinä menee sitten loputkin terveellisen elämän perustat yksin tein!!

    Pikavoittoja tavoittelevat kalttaavat metsät, maaperän, vesistöt ja elämälle tarpeellinen ilmakehä saastuu vauhdilla monin tavoin!

    Täydellistä pimeyttä ja piittaamattomuutta sanoisin!

    Talvivaara on vaan yksi esimerkki äärimmäisen pöljästä ja suuruuden hullusta toiminnasta, jonka "yksiniitiset" poliitikkomme ovat siunanneet, vaikutukset ulottuvat laajalle.

    Edellisviikolla julkisuuteen tuli juuri "masinoitu" uutinen, jonka mukaan Talvivaaran hyödyt ovat huomattavasti suuremmat kuin haitat, mutta millähän "sylttytehtaalla" nuokin laskelmat syntyivät ja voidaanko tuollaisia edes ennakkoon tehdä, kun tämäkään "piru" ei näy pysyvän pullossansa??!!!

    Äänestä

Miten persut liittyy tuohon sontaamiseen?

Äänestä
  • No siten, että kaikki teollinen ja tuotannollinen toiminta kelpaa persuille, riippumatta saastuttamisesta!!

    Esim. Timo Soini ja kumppanit vastustavat laivojen polttoaineen rikkipäästöjen laskemista, vedoten siihen, ettei Suomen teollisuudella ole varaa tuommoiseen ympäristön suojeluun.
    Tämä vain yksittäisenä, täälläkin missä asun, persujen ja kepun kannattajat polttelevat ihan avoimesti myrkyllisiä päästöjä aiheuttavia jätteitänsä!!!

    Kautta linjan tuhoisaa toimintaa ja useat näistä julkipersuista ja kepuleista vetoavat tekojensa oikeutuksena siihen, että Venäjältä tulee vielä karmeampia myrkkypäästöjä!!

    Tunnen näiden "sielunelämän" liiankin hyvin, on monensorttista piittaamattomuutta ja laittomuutta, mutta kun ympäristönsuojelu on "kuollut lainkirjain", mikään taho ei laittomuuksiin puutu, tai ole näkevinäänkään!!!

    Äänestä

Selvennyksen vuoksi: Talvivaara vaarallisempi, kuin atomivoimala vai Talvivaara vaarallisempi kuin atomivoimala. Kumpaa tarkoitit?

Äänestä
  • Otetaan pilkku pois.

    Äänestä

  • "mummeli"" kirjoitti:

    Otetaan pilkku pois.

    Lauseesta puuttuu pääverbi. Ei voi kirjoittaa "Talvivaara vaarallisempi, kuin atomivoimala." vaan se täytyy laittaa muotoon "Talvivaara on vaarallisempi kuin atomivoimala".

    Äänestä

Siellä ne Talvivaaran kaivoksen vihkiäiskuvassa pällistelevät Matti Vanhanen pääministerinä, Mauri Pekkarinen elinkeinoministerinä ja Paula Lehtomäki ylimpänä ympäristön valvojana Ympäristöministerin ominaisuudessa.

Muutaman kuukauden perästä Paula Lehtomäen alaikäiset lapset sitten kävivät Helsingissä ostamassa pörssistä usealla sadallatuhannella eurorolla, kas vaan Talvivaaran osakkeita. Kuinka sattuikin, vaikka maailmassa on ainakin 1000 miljoonan yhtiön osakkeita myynnissä.

Olisiko jollakulla se kuva vielä saatavilla, vai onko suomalainen kepusensuuri poistattanut kuvan lehtien arkistoista?

Äänestä
  • Kaikki missä Kepu mukana pilaantuu ja ummehtuu!! Tässä tapauksessa happamuus ja myrkyt luonnossa lisääntyy!!

    Kuuntelin päivällä selostusta Talvivaaran metallitehtaan jätevesipäästöstä, ph 3 (erittäin hapan),sulfiitteja runsaasti ja myrkyllisiä metallijäämiä ,sisältää tämä pörssiyhtiön "lahjalähetys" Suomen vesiluontoon!!

    Avonaisista altaista haihtuu myös kesäkuumalla noita myrkyllisiä aineita ympäristöön, mikään tuossa mahtipontisessa prosessissa ei ole ympäristön kannalta hyvällä tolalla!!

    Laillistettua ympäristön pilaamista, mikä on aivan hullun hommaa!!

    Äänestä

Maamme hallitus on pelkkä pellekerho.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


"mummeli"" kirjoitti:

Kuka ministeri on vastuussa siitä, että noin hepposin eväin jäteiden hoito sai luvan? Yhtiöhän on Vuokatti alueen "ydinvaara" ja mitä se tekee alueen vesistöille? Johan siinä on Oulujärvi vaarassa viimme kädessä ja vesillä on taipumus virrata johonkin suuntaa.

Vielä Rukakin on vaaravyöhykkeessä tulla tuhotuksi, ulkomaalaisen kaivosyhtiön taholta.

Ovatko nämä päätökset kepun perintö, vaiko kokoomuksen?
Työtä pitää olla, no tietenkin, mutta eihän elinoloja pidä tuhota tulevalta sukupolvelta. Meno on kuin jossakin Nigeriassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu