Huh huh täytyy vain todeta.
Täytyy ihmetellä, miten jotkut vanhemmat voivat lapsilleen ostaa tuollaisia laitteita kotikäyttöön. Sitten ihmetellään, kun suomalaisilla on diabetes hyvin yleinen sairaus. Tuo laite jos mikä edesauttaa diabeteksen syntymisen kun niitä sokerilitkuja lapsille juotetaan.
Ja uskokaa pois, se pelkkä hiilihapotettu vesi ei ole mitään kovin terveellistä sekään. On yhdistetty moniin sairauksiin vaikka ennenvanhaan, joskus 1900-luvun keskivaiheilla sen uskottiin kohottavan yleisterveyttä. Varsinkin entisessä Neuvostoliitossa hiilihapotetun veden käyttö oli hyvin yleistä ja hyvin monissa talouksissa tuollaiset hapotusvälineet löytyivät. Myöhemmin on todettu haitalliseksi. Pienissä määrin voi toki nauttia, mutta jos käyttö on jatkuvaa ei se tee hyvää. Jotkut hullut käyttävät tuota Soda Streamin hiilihapotettua vettä jopa ruokajuomana. Siinä sitä on hyvä perheen kesken terveyttään koetella. Ei siinä mitään, jos vanhemmat sitä juovat mutta että myös lapset? Huh huh.
No, jotkuthan maksavat myös tupakasta ja pilaavat sillä terveytensä. Miksei myös hiilihappovedellä ja Soda Streamerillä?
Soda Stream ja vaikutus terveyteen pitkällä tähtäimellä...
5
3666
Vastaukset
- Cancerdanger
joo onhan niitä tutkimuksia tehty. eipä tosin ole hiilihappoveden suurkuluttajat kaukana tupakan käyttäjistä. nimittäin on tutkimuksin todettu, ettu suurimääräinen hiilihappoveden kulutus lisää suu ja kurkkusyövän riskiä. sellainen ruokajuomana käyttäminen ei ole enää "terveellisyyden" rajoissa tosiaan. meidän talouteen ei ainakaan tuollaista tule.
”…eipä tosin ole hiilihappoveden suurkuluttajat kaukana tupakan käyttäjistä. nimittäin on tutkimuksin todettu, ettu suurimääräinen hiilihappoveden kulutus lisää suu ja kurkkusyövän riskiä.”
No nyt tulee niin paksua tuubaa, että huh huh. Miten kehtaatkin jauhaa tuollaista paskaa ja valehdella? Tässä on esimerkiksi artikkeli, jossa todetaan, ettei puhdas hiilihappovesi aiheuta mitään terveyshaittoja.
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318602#obesity- Anonyymi
Grillaava_rouva kirjoitti:
”…eipä tosin ole hiilihappoveden suurkuluttajat kaukana tupakan käyttäjistä. nimittäin on tutkimuksin todettu, ettu suurimääräinen hiilihappoveden kulutus lisää suu ja kurkkusyövän riskiä.”
No nyt tulee niin paksua tuubaa, että huh huh. Miten kehtaatkin jauhaa tuollaista paskaa ja valehdella? Tässä on esimerkiksi artikkeli, jossa todetaan, ettei puhdas hiilihappovesi aiheuta mitään terveyshaittoja.
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318602#obesityHienoa, kerrankin komppaan arvoisaa rouvaa. Tosiaan jos joku ei laitteesta tykkää, niin ei tarvii shaibaa kirjoitella ja onhan niihin sokerittomat uutteetkin olemassa My sodalla.
Meillä ainakin ruokapöydässä ja aina jääkaapissa.
- monica85
Hui! Luin tämän ja heitin meidän laitteen roskikseen. Ostettiin lapsille joululahjaksi.
- Anonyymi
Hyvä, maailma pelastui.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial291869Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1621844Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3631639- 1501237
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2151199Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221138- 121071
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt51019- 2851005
- 82991