Miksi köyhät vain loisivat yhteiskunnan rahoilla?
Eikö olisi parempi jos heidät pakotettaisiin töihin vaikka vanhuksia auttamaan sen sijaan että nämä tekeleet vain juopottelevat keskikaljakuppiloissa ja tekevät jälkeläisiä huostaanotettavaksi.
Pistää tämä meininki niin vihaksi kun joutuu kustantamaan tällaista menoa, stna.
Eikö olisi parempi jos heidät pakotettaisiin töihin vaikka vanhuksia auttamaan sen sijaan että nämä tekeleet vain juopottelevat keskikaljakuppiloissa ja tekevät jälkeläisiä huostaanotettavaksi.
Pistää tämä meininki niin vihaksi kun joutuu kustantamaan tällaista menoa, stna.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Paljonko tienaat? Oletko varma, ettet ole itsekin saamapuolella yhteiskuntamme suurten tulonsiirtojen järjestelmässä? Tiedätkö ylipäätään, mistä puhutaan, kun puhutaan yhteiskunnan tulonsiirroista? Tiedätkö, kuinka suuri osa omasta elintasostasi on sen ansiota, että sinua paremmin tienaavilta otetaan rahaa sinun elättämiseesi?
Eipä muuta ku kokkareitten ehdokkaaksi ensi vaaleissa. Ajatusmaailma onkin jo valmiiksi kohdillaan. Mutta muista ettet koskaan sairastu tai muuta ettei lopu rahat
Vanhustyö on arvokasta ja vanhustenhoitajille pitäisi maksaa myös kelvollista palkkaa.
Mua pistää vihaksi kun porvarit eivät arvosta työntekmistä ihmisten hyväksi vaan kaikki työ pitää teettää ilmaiseksi
Mitähän sinäkin puhut...:) Kyllä siellä on monia porvarisrouviakin vanhustyössä, ihan perushoitaja tasolla on monia vauraita, tohtoreiden, lääkäreisden, maisterrien, insinöörien rouvia....Samaa tytä tekevät kuin köyhä sairaan-tai lähihoitaja yh. Naisvaltaisella alalla kun ollaan niin on monenlaista neitiä ja rouvaa....::)))
Ja nainen pystyy helposti nostamaan yhteiskunnallista asemaansa miehen avulla....Ompa täällä nähty köyhän yh.n nousevan kokomuuspuolueen ehdokkaaksi otettuaan uuden, vauraan miehen...:))
Haluaisitkohan itsekään keskikaljaörveltäjiä "auttamaan" omia vanhempiasi? Voisi hyvinkin käydä niin, että autettavan ja auttajan roolit kääntyisivät toisin päin.
Sitä paitsi alkoholismia esiintyy tasaisesti kaikissa sosiaaliluokissa, eli köyhiä ei ole oikein leimata juopoiksi. PItkään jatkuessaan alkoholismi kyllä helposti ajaa köyhyyteen, mutta sehän ei ole raittiiden / vähän käyttävien köyhien vika.
Itse käyn parilla oluella keskimäärin noin joka toinen kuukausi, eikä lapsiakaan ole. Aloitusviestin yleistyksistä ei ole mihinkään.
Missähän rinnakkaisuniverumissa sinä likein elät?!
Suomessa työttömälle jää viikossa käteen elämiseen noin 50 €. Räkälässä maksaa kaljatuoppi 5 € per sanko.
Noh? Kuinkas kovat kännit meinasit tolla reseptillä vetää ja kuinka usein? :) ... Jos tapanasi on syödäkin jotain?
43% verorahoista menee sosiaaliavustuksina ja tukina.
Jotain rajaa pitäisi laittaa!
Kun maataloutta ja yrityksiä tuetaan, siitä syntyy todellakin yhteistä hyvää. Sossupummeja tukemalla ei tule minkäänlaista positiivista vaikutusta.
Ei mene noin paljon.
Sosiaali- ja terveysministeriö osuus budjetista 14,8%
Sosiaali- ja terveysministeriö on Suomessa ministeriö, joka vastaa sosiaali- ja terveyspolitiikan suunnittelusta, ohjauksesta ja toimeenpanosta. Osana valtioneuvostoa ministeriö toteuttaa hallitusohjelmaa, valmistelee oman toimialansa lainsäädännön ja keskeiset uudistukset sekä ohjaa niiden toteuttamista.
Ministeriön toimialaan kuuluvat
terveyden ja hyvinvoinnin edistäminen sekä sairauksien ja sosiaalisten ongelmien ehkäisy
sosiaali- ja terveyspalvelut
lääkehuolto
terveydensuojelu sekä säteilyhaittojen, kemikaalien ja geeniteknologian valvonta
toimeentuloturva
vakuutusmarkkinoiden toiminta
työsuojelu
naisten ja miesten välinen tasa-arvo.
Toimeentuloturva on vain pieni osuus tästä kokonaisuudesta.
http://valtioneuvosto.fi/toiminta/talousarvio/2012/fi.jsp
Joo olisi syytä tarkastaa "juttunsa" Lööpit heittävät mitä vaan että lisäävät myyntiään.
Maatalouden osuus määrärahoista on 2 063,9 miljoonaa euroa (76 %).
K-kaupassa oli omenia 1,03 €/ kg Kävelykadulla myytiin kotinaisia 3,80 €/kg osti 6 kpl kaikki olivat ruskeita sisältä . 1cm kuoren alta.
Meizin kannattaa nyt lukea toi "Lapsilisät" ketju, jossa toisin todistetaan, eikä levittää joka ketjuun tota samaa muka "tietoa" tuosta asiasta! :)
Kaikki joutilaat, jotka elävät yhteiskunnan tuella voitaisiin velvoittaa, vaikka roskia keräämään kaduilta ja lähiöistä. Menin kauppaan äsken ja polun varret oli aivan täynnä kaikenlaista roskaa, papereita, pulloja ym. Siinä seisoo jengiä tupakalla ja kaikki heitetään maahan, mitä käsissä on. Suomessa on ihmeellinen tapa roskata. Toisin on esim. Riikassa, jota myös pikku Pariisiksi kutsutaan. Kaikki on hyvin siistiä eikä roskan roskaa näy missään. Toisin on Suomessa, jossa nuijalla olisi töitä. Roskat heitetään auton ikkunasta niin, että ne tulevat jäljessä ajavan auton tuulilasiin. On myös maita, jossa sakotetaan roskaamisesta, mutta ei täällä Suomessa. Kaiken lisäksi roskapönttöjä on niin harvassa, että täytyy olla oma muovipussi mukana, jos ei halua roskia luontoon heittää. Asenteet täytyisi muuttua Suomessa ja paljon. Roskien keruu on arvokasta työtä ihan siinä, missä muukin siivoaminen.
Ne jotka ajaa autolla hyppää auton eteen ja pysäytä, sen jälkeen kerrot kuinka sinua ottaa kaaliin kun autosta heitellaan roskia ja sinä näät siitä todella paljon vaivaa. Kokeile ensi kerralla.
Ei tarvitse paljon mennä ajassa taaksepäin kun jopa roskien keräämisestä maksettiin palkkaa. Kyllä, siis sellasta palkaa että sillä myös tuli myös toimeen.
Et sitten jäänyt keräilemään kaupasta ottamaasi hedelmäpussiin roskia ja vienyt niitä roskikseen,vaan odotat,että sinua heikommassa asemassa olevat tekisivät sen puolestasi.
2600 € / kk (tähän tuli likasen työn lisä)
"Kaikki joutilaat, jotka elävät yhteiskunnan tuella voitaisiin velvoittaa, vaikka roskia keräämään kaduilta ja lähiöistä."
"Roskien keruu on arvokasta työtä ihan siinä, missä muukin siivoaminen."
Nämä virkkeet sotivat toisiaan vastaan. Jos yhteiskunnan tuella elävä pakotetaan keräämään roskia, kyse on rangaistuksesta, eikä arvokkaasta työstä. Tuskinpa muutkaan työntekijät näkisivät oikeaksi, että työpäivän jälkeen on mentävä täyttämään työttömyysajan selvityslomaketta ja/tai toimeentulotukihakemusta.
Jotta työ olisi arvokasta, siitä on maksettava palkkaa. Vangeillekin työstä maksetaan palkkaa ja pelkästä makaamisestakin toista euroa päivässä päivärahana eli "makuurahana".
Mistäs sitä maksettais, jos ei ole rahaa, millä maksaa kunnon palkkaa?
Ennen oli ennen, nyt on nyt. Ennen suomessa oli ne 20 perhettä, nyt ulkomaalaiset on korvanneet ne perheet. Ulkomaalaiset vie rahaa pois suomesta.
Ennen ei myöskään ollut nykyisenkaltaisia tukia. Työttömyys oli pienempää ja sosiaalituristeja ei ollut. Silloin oli enemmän yksilön vastuuta, nykyisin ei ole.
Lopputulos on tämä.
Juu ei ollu tidellakaan ennen TÄMÄN kaltaisia tukia!
Oli meinaan paljon PAREMMAT!
Minäkin muistan kun kurssitin itteni erikoisammattitutkinnolla (no en nyt sitren sanokaan, että mihin), niin kurssilla oli: ilmaset kahvit ja lounas, ja päivällisenkin sai käydä syömässä jos tuntui siltä. Kaikki matkat maksettiin täysimääräisenä (koulutus oli eri paikkakunnalla) ja jos tarttit asuntoa, kurssikeskuksella oli hyvin huokeita niitäkin, joihin ulkopaikkakuntalaiset saivat lisätukea jos muuttivat niihin.
Että tuohon nähden asiat on nykyään PÄIN PERSETTÄ!
PS: No oli kyllä kieltämättä isot verotkin, mutta kyllä niitäkin mielellään maksoi, kun asiat toimi ja nöki mitä niillä sai! Olen VÄLITTÖMÄSTI valmis maksamaan samansuuruiset verot, jos myös nuo kaikki tuon ajan systeemit palautetaan takaisin!
Syypäitä tähän tilanteeseen ovat viherkommarit jotka pitäisi laittaa vastaamaan rikoksistaan Suomen kansaa vastaan. Onneksi perussuomalaiset palauttavat järjestystä Suomeen.
Suomen on tiukennettava maahanmuuttopolitiikkaa reilusti ja malliksi on otettava nimenomaan työperäinen maahanmuutto Australian tai Kanadan mallin mukaan jossa pisteitä saa jos osaa tehdä töitä. Nykyinen luku- ja kirjoitustaidottomien eli mitään osaamattomien alkuasukkaitten haaliminen Suomeen on lopetettava.
Tosiasia on että nämä kielitaidottomat elätit valtaavat pääkaupunkiseudun vuokra-asunnot koska he saavat maahan tullessaan saman sosiaaliturvan kuin kuka tahansa muu. On siis muutettava sosiaalipolittiset tuet asuinperustaisesta vaikka työperustaisesti ja työttömät ulkomaalaiset on karkotettava Suomesta määräajan jälkeen (esim. kuukausi). Jos luovumme vielä Schengen sopimuksesta niin turvapaikkaturismi saadaan myös paremmin aisoihin.
Ei muo ainakaan tartte mihinkään pakottaa!
Maksa mulle vaikkapa hmmm tollai 2300 € (juu meen o ahne, kun ei tän kummosempi ammatti ole kyseessä (mut jos haluut mut tekemään oman ammattini töitä, niin sit neuvottelut alkaa kolmosella!) kuussa ni mä lähden kyllä heti aamusta hoivailemaan vanhuksia! ... Kättä päälle?
Ai että työtä hyvällä palkalla tekevä ja veroja maksava TimppaTT olisi heti valmis luopumaan "oman alan työstään" ja siirtymään hoitajaksi?
TimppaTT ei tainnutkaan tehdä töitä saati sitten maksaa veroja? ;-)
Ai olenks mä jossain vaihessa muka väittäny tekeväni töitä?!?
Ja miksen tekis hoitsuhommia, kun olinhan mä intissäki lääkm. Ni tiiän ny ainakin JOTAIN niistäkin. Kuten mooonista MONISTA muistakin ammateista, kun onhan noita jo tähän ikään tullu tehtyä. Mut emmoo kyllä IKINÄ mistään hommasta KIELTÄYTYKKÄ, jos siitä vas rahaa saa! :P
Anna homma - ni tehhää pois! On mun motto! ;)
PS: ja kyl mä veroi maksan! 20 % enemmän ku esmes Talvivaaran kaivos. + ALVit. Ja HUOM! Ja jopa RAHALLISESTI enemmän kuin Nokia! :D
Jos elät tulonsiirroilla, et ole veronmaksaja.
Vai väitätkö että jos sinä annat minulle satasen ja minä sinulle pari kymppiä veroa, minä olenkin tässä se veronmaksaja?
Usko jo hölmö, että naapurit maksavat myös verosi. Sinä olet elätti.
Eli yksikään valtion- tai kunnan virkamies, eikä poliitikko, joka saa palkkansa veroista, ei ole sitten myöskään veronmaksaja? Aha!
... idiootti! :/
Niin myös kaikki varusmiehet! Lakkautetaan armeija kokonaan mitä me moisilla PUMMEILLA!
PS: Söitkö muuten ikinä kun olit koulussa, elätti? Maksa ateriasi takaisin! Minä maksoin me!
Palkan vastikkeena annetaan työtä. Vaihtokauppa. Jos saat rahaa vastikkeetta, maksat veroja saaduilla verorahoilla. Et ole veronmaksaja.
Jaa. On erittäin mielenkiintoista kuulla olla olevansa "köyhä" vihapuheessa nimettömällä nettipalstalla nimettömältä tampiolta, joka kertoo jo parissa lauseessa olevansa täysin sivistymätön ja joka tuskin on edes sitä kansanosaa, että omat vanhempasi olisiivat koulutuksesi maksaneet. Minä esimerkiksi olen saanut opintotukea, mutta siinä on varmaan kaikki tuet, mitä yhteiskunnalta olen saanut, suurinpiirtein, ja kyllä omat vanhempani ovat maksaneet sen verran veroja, että se minun opintotukeni ja kaikki etuukseni on kattanut. Ei ole tarttenut yhteiskunnan antaa mulle ja lisäksi (vasuri) taustan sivistyneiden vasnhempieni oppi on ollut myös se, että ihmisen ei edes pidä joutua siihen asemaan ja se olisi suurin häpeä, että yhteiskunnalta joutuisi anelemaan, mistä saamastani opista olen erittäin ylpeä. Tästä systä en jaa ihmisiä luokkiin sillä perusteella, että paljon on rahaa: ehkä toisin olisi, jos olisin urpo, joka aina olisin ollut saamapuolella yhteiskunnalta tai edes halunnut siihen asemaan.
Kannattaisi varmaan harkita jotakin lääkitystä, jos on niin tampio, että netissä puhuu pakkotyön puolesta, mutta ymmärrän, että jos on noin sairas, että tollasen viha-avauksen laatii, on päässä niin paljon vikaa, että sellaisen ajatuksen ymmärtäminen tuskin edes onnistuisi. Tollanen sairas vihan esittäminen ilman identiteettiä julkisesti pitäisi kriminalisoida mielestäni! Kirjoitan itsekin näille palstoille täysin anonyymina, mutta minä sentään en vihaa, enkä esitä tahi osoita vihaa.
Huomaa millä tasolla nämä keskustelut ovat.
Ei ikinä mitään köyhyys-palstalaisia vanhustyöhön!
Nykyisin täytyy myös vanhuksen omaiselta olla lupa, kuka vapaaehtoinen tms. kouluttautumaton henkilö saa vanhusta syöttää tai ulkoiluttaa, ja kuka tahansa ei käy.
Vanhustyöhönkin vaaditaan nykyään vuosien koulutus, on pääsykoe haastatteluineen, selvitetään rikostausta yms.
Kai köyhäkin pystyy pitämään vaikka seuraa vanhuksille jos ei muuhun pysty.
Sekin olisi jotain kun hoitajat ovat niin kiireisiä.
Siihen ei koulutusta vaadi että puhuu toisen kanssa.
Oikeistoporvarit ovat poikkeuksellisen vihaisiä tässä kuussa. Johtuuko se Obaman voitosta ja siitä kun Kokoomuksen mielipiteistä ei pidetä?