Kirkkoherranvaalin huima äänestysprosentti: 9

http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/televisiosta_tuttu_pastori_kallion_kirkkoherraksi/

Jos on surkuteltu kunnallisvaalien matalaa äänestysprosenttia, joka oli lähemmäs 60, niin Helsingin Kallion seurakunnan kirkkoherranvaalin äänestysprosentti on pelkkä huono vitsi: yhdeksän. Siis alle kymmenes kirkkoon kuuluvista äänesti, ja kaiken huipuksi virkaan valittiin joku televisiosta tuttu hauskuuttaja. Ei hyvin mene kirkolla.
5104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Joo ja kalloin srk:n sivuilla pidettiin äänestysprossaa kirkkoherranvaaliksi jopa hyvänä. Poikkeuksellisen näkyvää vaalityötä Laajasalo ystävineen teki täällä kalliossa. En muista ennen nähneeni Kalliossa niin paljon kirkkoherranvaalin mainoksia seinissä ja tolpissa ja liikehuoneistojen ikkunoissa, ihan sisäpuolella, eli huoneiston haltijan luvalla.

Muut kaksi ehdokasta eivät osuneet silmiini missään muodossa. Ihan perinteisellä jalkatyöllä nuo vaalit voitettiin, kun kaksi muuta ehdokasta nukkuivat Ruususen unta.

Noin tuhat ääntä riitti valintaan. Kakkonen sai reilut 500 ja kolmas vajaat 200. Äänioikeutettuja oli vajaat 20 000.

Vaalitavasta sen verran, että seurakuntalaiset voivat pyyttää kapitulia ottamaan oman ehdokkaansa ylimääräiselle vaalisijalle. En tiedä miten se käytännössä toimii. Onko se kapitulin hyvästä tahdosta kiinni, vai voiko esim. riitävän monta srk.laisen nimi adressissa pakottaa kapitulin ottamaan ehdokkaan ylimääräiselle vaalisijalle. Veikkan että kapituli jyrää miensä mukaan eikä ota neljättä ehdokasta, jos hän ei kapitulin enemmistöä miellytä.

Kapituli laittaa ehdokkaat mielensä mukaiseen järjestykseen ekalle, tokalle ja kolmannelle vaalisijalle.

Jos joku pääseekin ylimääräiselle vaalisijalle niin hänelle ei riitä, että saa vaalissa eniten ääniä, vaan hänen on saatava yksinkertainen enemmistö, eli yli puolet annetuista äänistä, ja vähintään 10% kaikkien äänioikeutettujen äänistä.

Eli tässä Kallion vaalissa Laajasalo ei olisi tullut valituksi jos olisi ollut ylimääräisellä vaalisijalla. Ehto "yli puolet annetuista äänistä" olisi täyttynyt, mutta 10% kaikista mahdollisista äänistä ei tietenkään, kun äänestysprossa oli 9, eli alle 10.

Äänestä

Noissa vaaleissa ei ole näköjään mitää vaalikaranteenia kun valituksi tullut sai ilmaista mainosta esiintyessään viikottaisessa TV:n YLE leaks-ohjelmassa, ja uusintakin tulee joka viikko. Harmittais mua jos olisin kilpaileva ehdokas.

Siltasaarenkadun ylämäessä jaettiin Laajasalon vaalimainoksia vielä vaalipäivänäkin. No, kaiketi se on sallittua. Ja kai se paikka oli tarpeeksi etäällä, reilut 100 metriä?, äänestyspaikasta, strategisesti valittu paikka kuitenkin, kun ohikulkijat ovat kävelemässä kohti kirkkoa, jossa äänestyspaikka oli.

Yleensä poliittisissa vaaleissa ei perinteisesti kampanjoida enää vaalipäivänä, en tiedä onko se vain suositus, herrasmiessopimus vai ihan virallinen sääntö. USAssa ainakin Romney kampanjoi vielä tänään, vaalipäivänä, mutta se onkin Ameriikka se.

Ei minulla ole mitään valittamista vaalin tuloksen johdosta, jos ei hurraamistakaan, evvk, kun ei ole äänioikeutta, vaikka Kalliossa kirkon "juurella" asunkin.

Äänestä

Täällä Kallion kupeessa on joka nurkassa Laajasalon julisteita. Ensin luulin niitä jonkun kuntavaaliehdokkaan mainoksiksi. Lappuakin tultiin työntämään käteen. Yllättävän aggressiivista markkinointia, en ole koskaan nähnyt vastaavaa kirkon vaaleissa. Ei ihme, että voitti.

Äänestä
  • Laajasalo oli ainoa ehdokas joka jakoi postiluukustakin mainoksensa. Minullekin vaikka en ole kirkon jäsen. Olis ollut liian kova urakka selvittää kuka on jäsen kuka ei. Se tietohan kirkolla kyllä on tietysti olemassa.

    Noin puolet mainoksista meni hukkaan kun vain n. puolet kalloilaisista kuuluu kirkkoon.

    Äänestä

  • fgjsfr kirjoitti:

    Laajasalo oli ainoa ehdokas joka jakoi postiluukustakin mainoksensa. Minullekin vaikka en ole kirkon jäsen. Olis ollut liian kova urakka selvittää kuka on jäsen kuka ei. Se tietohan kirkolla kyllä on tietysti olemassa.

    Noin puolet mainoksista meni hukkaan kun vain n. puolet kalloilaisista kuuluu kirkkoon.

    Tännekin tuli mainos kotiin, vaikka asun kahden eri numerokoodin takana. Liekö jakaja tullut uskon voimalla sisään vai livahtanut ovesta...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Farssi kirjoitti:

http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/televisiosta_tuttu_pastori_kallion_kirkkoherraksi/

Jos on surkuteltu kunnallisvaalien matalaa äänestysprosenttia, joka oli lähemmäs 60, niin Helsingin Kallion seurakunnan kirkkoherranvaalin äänestysprosentti on pelkkä huono vitsi: yhdeksän. Siis alle kymmenes kirkkoon kuuluvista äänesti, ja kaiken huipuksi virkaan valittiin joku televisiosta tuttu hauskuuttaja. Ei hyvin mene kirkolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu