Vaarallinen G12 rantautumassa Suomeen!

Mile

Seurakuntien kasvuun G12 toimintajärjestelmä:

Sisäinen kontrolli: määrää jäseniensä henkilökohtaisista asioista, jäsenen velvollisuus raportoida tekemisistään ylemmässä asemassa olevalle.

Johtaja(i)n autoritaarisuutta pidetään lähes erehtymättömänä, määräyksiä on noudatettava, toimintaa ei saa arvotella... - arvostelija ulkopuolelle.

Oppi ja toiminta ajattelee jäsenen puolesta tarjoten valmiit mielipiteet.

Jäsenen on etsittävä vikaa aina itsestään, jos ei sopeudu yhteisöön.

5

1024

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zeus

      mitenköhän tuohon lahkoon voisi liittyä ja mistä sais enempi tietoa ???

      • mopo

        ottavat mielihyvin sinut seurakuntaansa, jos täytät, normit.


    • tode

      G12 perustuu soluseurakunta-ajatukseen, eikä sisällä kuvaamaasi "autoritääristä, arvostelun ulkopuolella olevaa johtamistapaa".
      se on seurakunta-kasvua edistävä pienryhmä-toimintaa, joka on varsinkin suurissa kaupunki-seurakunnissa tervetullut toimintamalli.

      G12 ei liity mitenkään jehovalaisuuteen, vaan enneminkin raamatun opetukseen seurakunnan kasvusta.

    • Kill Bill

      Joo tietkö, samalla nimellä G12 on rantautunut uusi varhaisnuorille suunnattu ihmissuhdekurssi seurakuntien ja järjestöjen käyttöön. Se on PTK:n kustantama. Että tällaasia vaarallisia juttuja...

    • Nanarkisti

      Kerroppa mikä tekee asiasta vaarallisen?

      Fakta: Ihmiset ovat tyhmiä. He tarvitsevat lakeja, neuvoja, asetuksia ja rajoja. On parempi että yksi viisas johtaa ehdottomasti 100 tyhmää kuin että 100 tyhmää keksii jokainen rikkinäisen pyörän keskenään.

      Väitän että oikea auktoritaari, todellinen auktoritaari ja perusteltu aukoritaari on ennenkaikkea hyvä ja yhteisöä oikeasti tukeva asia. Loppujen lopuksi maailmalla on vain yksi paras reitti kulkea kohti parempaa huomista.

      Kuka sen reitin tuntee? Sinä? Minä? - Väitän että maailmassa on tuhat minua viisaampaa miestä ja kun he käskevät hyppäämään niin minä kysyn: "Kuinka korkealle?".

      Ainoa mikä tässä järjestelmässä kärsii on ehdottoman vapauden filosofia joka on osaltaan johtanut siihen että maailma on niin vitun paska paikka ihmisille. Vapautta on se kun saa riistää vapaasti toisia ihmisiä, vapautta on se kun pistää huumepiikin suoneensa tai juo pullon koskenkorvaa.

      Jos käsky on : "Älä pahaa tee, perusta perhe ja elä hyvä elämä" ja tuota käskyä on noudatettava niin tekeekö se käskystä huonon vaikka se olisi kuinka ehdoton?

      Mieti sitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9154
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7897
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5600
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2341
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2085
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1734
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1673
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1419
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1355
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1243
    Aihe