Raaseporin kaupunginhallitus on päättänyt leikata ruokahuollon menoja. Leikkaukset kohdistetaan lasten jouluaterioihin.
Koulujen ja päiväkotien jouluaterioista on karsittu pois laatikot, rosollit, kalat ja kinkut. Lapsille tarjotaan riisipuuroa, hedelmäkeittoa ja kinkkuvoileipä, Länsi-Uusimaa kertoo.
Ruokapalvelupäällikkö ei osaa kertoa säästöön kertyvän summan suuruutta.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012110716300812_uu.shtml
Syksyllä voimaan tulevan kotoutumislain uudistuksen tavoitteena on, että Suomeen muuttavien henkilöiden alkuvaiheen ohjausta ja kotoutumiskoulutusta parannetaan.
Hanketta rahoittavat sisäasiainministeriö, työ- ja elinkeinoministeriö, opetus- ja kulttuuriministeriö, Suomen Kuntaliitto, Suomen Kulttuurirahasto ja Svenska kulturfonden.
Kokonaiskustannukset ovat lähes 10 miljoonaa euroa, mistä säätiöt rahoittavat noin puolet.
http://www.lansi-uusimaa.fi/artikkeli/17064-maahanmuuttajien-kotouttaminen-tehostuu-raaseporissa
Lapsilta pois jouluateria
raasupori
0
151
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 974183
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.703437Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723064SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812539Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52346Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2042134Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302061- 41860
- 73791
- 52766