uskonnon opetukseen osallistuvan ei ole pakko osallistua uskonnon harjoittamiseen eli ei koulujumalanpalveluksiin eikä uskonnollisiin päivänavauksiin.
Noin on, jos koulu järjestää uskonnollisia tilaisuuksia. Koululla ei ole kuitenkaan minkäänlaista velvoitetta järjestää uskonnon harjoittamista, mitkään säädökset eivät sitä edellytyä. Kyse on vanhasta tavasta, joka on muotoutunut ennen perusoikeusuudistuksia. Opetus on aivan eri asia kuin uskonnon harjoittaminen toistuvasti.
Yhdenvertaisuusperiaatteen sekä uskonnon ja omantunnon vapauden näkökulmasta koulun ei ole paikallaan enää järjestää uskonnollisia tilaisuuksia, koska ne asettavat ihmiset eriarvoiseen asemaan ja lisäksi loukkaavat ihmiten yksityisyyttä, kun läsnä- tai poissaolollaan joutuu paljastamaan, onko mahdollisesti uskossa tai sen, että ei ole uskossa.
Koulussa pitäisi myös olla tila, jossa uskonnollinen, seurakunnan edustajan pitämä päivänavaus ei kuulu.
Tiesitkö että
4
106
Vastaukset
- Humanisti-vapari
Luonnollisesti myös ev.lut. seurakuntaan kuulumattomat oppilaat voivat olla osallistumatta (koulun mahdollisesti järjestämään) uskonnolliseen tilaisuuteen. Tästä ollaan yleensä paremmin tietoisi, mutta kirkon jäsenten vapaudesta ei välttämättä tiedetä. Eikä koulun pidä "antaa ymmärtää" että oppilaiden tai opettajien jotenkin "pitäisi" osallistua... Pitäisi sen sijaan ymmärtää antaa tietoa, että kaikilla on vapaus valita.
Jos koulu ei enää järjestäisikään (niin kuin jotkut koulut) uskonnon harjoittamista, ihmiset voivat silti itse käydä rukoilemassa esim. välitunnilla. Ei siihen tarvita verovarojen ja opettajien työajan käyttöä - UskontoOn Paskaa
Kaikki uskovaiset pitäisi deletoida ja tätä kauttaa saataisiin mailmaan rauha...
Onko muun kuin uskonnon takia tapettu ja murhattu maailmassa eniten ?
siitä tulikin mieleen miten uskovaiset halusivat lasten hyväksikäytöt painaa villasella...hyi paavi miten oksettavaa .
Uskovainen on heikko ihminen... - Tasa- arvoa kehiin.
Kouluissa pitäisi olla myös tila, jossa ei kuuluisi ateistista puhetta. Myös luokista osan täytyisi olla sellaisia, että siellä ei kuuluisi kiroilua ja muuta jumalatonta meininkiä.
Näin ateistin ei tarvitsisi kuunnella mitään uskonnollista eikä uskovaisen mitään ateistista.- Kuudes pykälä
Kirjoittaja yrittää olla isonisen nokkela, mutta sekottaa yksilöiden toiminnan ja julkisen vallan toiminnan. Kyllä niin kristityt, muunuskoiset kuin uskonnottomatkin voivat henkilöinä puhua ja tuoda esiin näkemyksiään yleisen järjestyksen puitteissa.
Koulun ei tule kuitenkaan yhdenvertaisen, syrjimättömän kohtelun periaatetta noudattaakseen itse kouluna järjestää sen paremmin ateistisia kuin uskonnollisiakaan hartaushetkiä, eikä osallistumista jumalanpalvelukseen eikä ateistisiin sarnatilaisuuksiin (vaikkei niitä taida olla)...
Uskonto on siis ihmisten ja yksityisten yhteisöjen asia, ei valtion ja kunnan järjestettävä asia, vaikka valtio ja kunta suojelevatkin oikeutta uskonnon harjoittamiseen samoin kuin oikeutta olla osallistumatta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1774161"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?822701Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1262193Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p722159- 192011
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.181916Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251763- 821747
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201743Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko121547