Tosiaan, eihän keisarilla olekaan vaatteita

Luuletteko, että kielipolitiikan glastnostissa tapahtuu sellainen selkeä käännekohta, jolloin varsin lyhyen ajan sisällä ilmapiiri muuttuu nopeasti niin, että ei olekaan enää poliittinen itsemurha ääneen sanoa, että eihän tässä nykyisessä kielipolitiikassa olekaan mitään järkeä?

Jos näin käy, niin mikä voisi olla se "viaton lapsi", joka saa lumivyöryn liikkeelle?
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mielestäni tuon totuuden esilletuojan mantteli voisi hyvin pukea Heikki Talan harteille.

Ilman Talan monivuotista sinnikästä työtä kielivapaus olisi paljon kauempana.

Mitenkään vähätelemättä muiden aktivistien hienoa toimintaa.

JOS ei kysytä henkilöä, vaan asiaa, niin vastaus on selvä: INTERNET.

Äänestä
  • "Mielestäni tuon totuuden esilletuojan mantteli voisi hyvin pukea Heikki Talan harteille."

    Talan päälle votte viskoa riepun vain siltä osin että hän on velhdellut tuon aihepiirin olevan tabu. Näin tekee muuten Halla-ahokin omasta teemastaan.

    Koska ellei se ole ollut tabu, kuten oikeassa elämässä ei tietenkään ole ollut (Uosukainen vaati tätä ministerin ominaisuudessa jo 20 vuotta sitten!), niin näiden kahden herrojen "totuudelta" menee pohja allta tyystin.

    Molemmilta keisareilta puuttuu siis tyystin kaikki vaatteet elemm väkisin halua uskotella itsellemme että heillä olisi mahtavat vaatteet. Siinä tapauksessa jokaisen tulisi kysyä itseltänsä miksi hän niin toivoo että noiden hujariukkojen jutut olisivat tosia.

    Äänestä

"että ei olekaan enää poliittinen itsemurha ääneen sanoa, että eihän tässä nykyisessä kielipolitiikassa olekaan mitään järkeä?"

Tätähän ovat siuureen ääneen huutaneet populistisen puolueen edustaja jo kymmenkunta vuotta. Ja jos nuo ovat tehneet poliittisen itsemurhan niin se liittyy vain siihen että he mielummin huutavat kun kantavat vastuuta.

Mutta kerropas minulle miten kävisi jos vaikka Mauri Pekkarinen nousisi eduskunnan puhujapöntöön vaatimaan pakkoruotsin poistoa. Mikä on se tapahumaketju joka tekisi tästä poliittisen itsemurhan? Vai onko kenties niin että sinä taas latelet nettefennilupropagandan latteuksia?

Äänestä
  • "Mutta kerropas minulle miten kävisi jos vaikka Mauri Pekkarinen nousisi eduskunnan puhujapöntöön vaatimaan pakkoruotsin poistoa. Mikä on se tapahumaketju joka tekisi tästä poliittisen itsemurhan? Vai onko kenties niin että sinä taas latelet nettefennilupropagandan latteuksia?"

    Ruotsinkielisten säätiöiden rahoitus puoleelle loppuisi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


alaston keisari kirjoitti:

Luuletteko, että kielipolitiikan glastnostissa tapahtuu sellainen selkeä käännekohta, jolloin varsin lyhyen ajan sisällä ilmapiiri muuttuu nopeasti niin, että ei olekaan enää poliittinen itsemurha ääneen sanoa, että eihän tässä nykyisessä kielipolitiikassa olekaan mitään järkeä?

Jos näin käy, niin mikä voisi olla se "viaton lapsi", joka saa lumivyöryn liikkeelle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu