Näinhän se on että verkostomarkkinoinnissa on äärettömän vaikea menestyä. Sivutuloja tekee varmasti monikin, mutta todellisen jättiverkoston luominen onnistuu vain harvoilta ja yleensä niiltä jotka olivat ajoissa mukana.
Esimerkiksi Petteri Jussila, hän oli gnld touhussa mukana ajoissa. Vain vuosi/kaksi myöhemmin joka kylässä oli valtava määrä edustajia hakkaamassa päätä seinään koska rekrytoitavia ei enää ollut siinä määrin.
Esimerkiksi kotikaupungissani samoissa kuntoilupiireissä kuin Petteri kaikki oli mukana gnld:ssä. Arvatenkin Petterin verkostossa puskivat töitä. Nämä kaverit olivat poikkeuksetta äärettömän kovia valehtelemaan ja todella röyhkeitä saippuakauppiatita muutenkin. jouduin heidän valehtelun ja kiusaamisen kohteeksi useasti itsekkin. Pisteiden kerääminen oli koko elämä heille. Lopulta siinä kävi niin että kukaan ei rikastunut, saippuaa kärrättiin kaatopaikalle kun ei sitä kaikkea voinut käyttääkkään. Kukaan heistä ei ole tietämäni mukaan enää mukana gnld:ssä.
Aika ajoi ohitse saippuakaupasta ja ylihintaisten pillereiden myynnistä, sillä bisneksellä ei rikastunut enää kukaan. Sitten tuli Acn ja Seven ja tekivät valtavan kasvun, koska tuote oli ajankohtainen ja uusi. Mutta jälleen harvat ja valitut rikastuivat ja nyt on turha kuvitella rikastuvansa kummassakaan edellämainituista.
Yleensä johto jättää uppoavan laivan juuri oikealla hetkellä, kuten nyt on käymässä Sevenissä. Jussila lähti gnld:stä uuteen bisnekseen koska kasvua ei enää ollut ja toisaalta Petterin piti saada kaikki tulonsa ulkomaille.
Jos miettii oikeasti rikkaita ihmisiä niin petteri ei ollut mikään god-1. Varmasti esimerkiksi Mika Häkkinen oli huomattavasti Petteriä varakkaampi. Petterin suuret tulot mahdollistuivat sillä että hän ei maksanut koskaan veroja. Silti tienestit ennen vuotta 2000 lienevät vain noin miljoona euroa joka ei oikeasti rikkaiden ihmisten keskuudessa ole kovin paljoa.
Mitkä ovat sinun mahdollisuutesi rikastua lähtemällä nyt johonkin gnld,acn,seven tms. touhuun? Aivan nollissa. Jos ihmeen kaupalla sattuisit saamaan 10 000 euron kuukausitulot mikä vaatisi valtavan määrän työtä, verottaja nappaisi tuosta 4 000 euroa heti pois. Et voisi hyvällä tahdollakaan kutsua itseäsi miljonääriksi edes noilla tuloilla jotka ovat vain harvojen saavutettavissa nuokin...perusedellytykset ovat: kaupallista ihmissuhteesi, tee valtava määrä työtä, panosta taloudellisesti (puhelinlaskut, ajomatkat, oma käyttö (gnld) jne, valehtele taitavasti, opi taito saada ihmiset unelmoimaan ja ajattelemaan sumeasti rahankiilto silmissä.
Verkostomarkkinoinnissa vaikea
26
6379
Vastaukset
- KKK
Voi menestyä ihan varmasti jos vaan itse haluaa ja luottaa!
WGI;ssä jopa 20 henkilön organisaatiolla voi tehdä jo tuhansien eurojen viikko tulot ja se on passiivista tuloa joka tulee joka viikko- Jokuvaan
Tuo on kyllä valitettavasti useimmissa verkostomarkkinointiyrityksissä juuri noin kuin olit kirjoittanut.
MUTTA oikealla tavalla tehdyssä verkostomarkkinoinnissa tehdään toisin. Oikein se on tehty silloin, kun keskitytään siihen että jokainen saisi normaalia kuukausipalkkaa lopulta vähällä vaivalla. Tällaisia järjestelmiä on olemassa. Tiedossani ainakin yksi.
Toki tässäkin on mahdollisuus saada todella suuria tuloja, mutta mainostus ja keskittyminen on juuri mahdollisuudessa tienata normaalia suomalaista keskipalkkaa verkostomarkkinoinnin avulla. Ja tämä on vieläpä jokaisen saavutettavissa. - ari
Jokuvaan kirjoitti:
Tuo on kyllä valitettavasti useimmissa verkostomarkkinointiyrityksissä juuri noin kuin olit kirjoittanut.
MUTTA oikealla tavalla tehdyssä verkostomarkkinoinnissa tehdään toisin. Oikein se on tehty silloin, kun keskitytään siihen että jokainen saisi normaalia kuukausipalkkaa lopulta vähällä vaivalla. Tällaisia järjestelmiä on olemassa. Tiedossani ainakin yksi.
Toki tässäkin on mahdollisuus saada todella suuria tuloja, mutta mainostus ja keskittyminen on juuri mahdollisuudessa tienata normaalia suomalaista keskipalkkaa verkostomarkkinoinnin avulla. Ja tämä on vieläpä jokaisen saavutettavissa.mikä se yksi kestävän kehityksen vm yritys on ?
- ldbvjcdfb
ari kirjoitti:
mikä se yksi kestävän kehityksen vm yritys on ?
En tiedä, mutta taisi tuolla Jokuvaan nimimerkillä olla Netfonet mielessä.
Kyseinen yritys on siitä erikoinen/hyvä, että se kieltää mainostuksen näillä forumeilla ja on näköjään muutenkin tiukat säännöt. Eipä ole vielä avannut liiketoimintaansa. Saa nähdä mitä tulevaisuus tuo mutta näyttää ihan ok!? - qaz
ldbvjcdfb kirjoitti:
En tiedä, mutta taisi tuolla Jokuvaan nimimerkillä olla Netfonet mielessä.
Kyseinen yritys on siitä erikoinen/hyvä, että se kieltää mainostuksen näillä forumeilla ja on näköjään muutenkin tiukat säännöt. Eipä ole vielä avannut liiketoimintaansa. Saa nähdä mitä tulevaisuus tuo mutta näyttää ihan ok!?Heillä ei ole liittymismaksuja ja tuotteista saatavat tuotot ovat vähäisiä. Millä siis katetaan verkoston tulot?
Välttävät varmaan negatiivista julkisuuskuvaa kieltämällä täällä mainostuksen. Olen miettinyt uutta yritystä johon lähteä mukaan, mutta Netfonet ei sittenkään ole sellainen. - Ihmettelijä
qaz kirjoitti:
Heillä ei ole liittymismaksuja ja tuotteista saatavat tuotot ovat vähäisiä. Millä siis katetaan verkoston tulot?
Välttävät varmaan negatiivista julkisuuskuvaa kieltämällä täällä mainostuksen. Olen miettinyt uutta yritystä johon lähteä mukaan, mutta Netfonet ei sittenkään ole sellainen."Olen miettinyt uutta yritystä johon lähteä mukaan,mutta Netfonet ei sittenkään ole sellainen"
Tyypillinen kevyen rahan havittelija(epäonnistuja)
Miksi olet olet vaihtamassa, ota huomioon jokai-
sessa yrityksessä täytyy tehdä töitä, siintä ne
ansiot tulee ja jos vielä passiivisessa muodossa
rarkoittanee sitä, että kun pohjatyöt tekee hyvin
eikä pysähdy siihe kun on muutaman edustajan saa-
nut mukaan,silloin työ ja koululuttaminen vasta
alkaa,jos ymmärrät mitä se on.
Miten voit antaa jotain kommentteja, kun yritys
ei ole vielä näköjään alkanutkaan. Onko tämä taas
niitä miehiä, asiaa en tiedä,mutta hanttiin laitan - lisdfnvfo
qaz kirjoitti:
Heillä ei ole liittymismaksuja ja tuotteista saatavat tuotot ovat vähäisiä. Millä siis katetaan verkoston tulot?
Välttävät varmaan negatiivista julkisuuskuvaa kieltämällä täällä mainostuksen. Olen miettinyt uutta yritystä johon lähteä mukaan, mutta Netfonet ei sittenkään ole sellainen.Siis koko Netfonetin pääasiana on että aloittamiseen ei joudu työntämään rahaa, vaan katteet tulevat tuotteista.
Se ei siis ole ketjukirje, jossa maksetaan ylempänä olevien palkat mukaan liittyneiden taskusta. Koko asian ydin on että saa palkan tuotteiden katteista.
En oikein ymmärtänyt miten tuosta ei voisi sinun mielestäsi tienata. Näyttää nimittäin maksavan aika ruhtinaallisesti organisaation tekemästä liikevaihdosta...ja joko sinä tiedät mitä verkkokaupan tuotteista saa palkkaa, vai arvelitko vain? - ------
lisdfnvfo kirjoitti:
Siis koko Netfonetin pääasiana on että aloittamiseen ei joudu työntämään rahaa, vaan katteet tulevat tuotteista.
Se ei siis ole ketjukirje, jossa maksetaan ylempänä olevien palkat mukaan liittyneiden taskusta. Koko asian ydin on että saa palkan tuotteiden katteista.
En oikein ymmärtänyt miten tuosta ei voisi sinun mielestäsi tienata. Näyttää nimittäin maksavan aika ruhtinaallisesti organisaation tekemästä liikevaihdosta...ja joko sinä tiedät mitä verkkokaupan tuotteista saa palkkaa, vai arvelitko vain?Arveluahan vain oli, mutta itse ainakin uskon arveluihini.
Netfonetin tuotteissa lienee kate vain 10% luokkaa, lisäksi tuotteet ovat luonteeltaan sellaisia joita hankitaan uusi 2-10 vuoden välein perheestä riippuen. Kun ei ole aloitusmaksujakaan niin katteesta tuleva raha on ainoa mitä verkostolle voidaan jakaa. Riittääkö tästä todella verkostolle motivoivia tuloja jaettavaksi?
Puhelinliittymää taas on vaikea myydä jos se ei ole hinnaltaan kilpailukykyinen, ja jos se on hinnaltaan kilpailukykyinen, sillä ei ole riittävää katetta josta revitään raha verkostolle. Kuka ostaa edes keskiverto hintaisen lliittymän netfonet jälleenmyyjältä, jos kaupasta saa halvemman/saman hintaisen ja kaupan päälle 100 euroa ilmaista puheaikaa ja pallogrillin.
- minä
Verkostomarkkinointi on vaikeaa kyllä. Kaupatessa tulee aina eteen:
"tuotteesi on tehoton, kuulin kaverin kaverilta"
"tuotteesi on vaarallinen, kuulin ohimennen kadulla"
"menetät rahasi verkostomarkkinoidessa, kyllä noi sun verkostomarkkinoinnit tiedetään!"
Valehtelu on väärä työkalu. Sillä ei saavuteta pitkäaikaisia työsuhteita ja vanhat suhteet purkaantuu. Kannattaa verkostomarkkinoida hyvää tuotetta, niin ei tarvitse valehdella. Sekään ei tosin auta siihen, että ihmiset ovat ennakkoluuloisia. Ennakkoluuloisuus on kehittynyt minun kannaltani yhdeksi hirvittävimmäksi ominaisuudeksi ihmisessä. Ihmiset vain eivät voi ymmärtää, että verkostomarkkinoitu tuote voi olla tehokaskin eikä myymällä menetä rahaa. - Jussi
En nyt puutu muuhun kuin tuohon väitteeseesi, että aika olisi ajanut saippuakaupan ja pillereiden ohi. Kyllä GNLD:n laadukkailla tuotteilla on edelleenkin kysyntää ja verkostot ovat vakaammalla pohjalla kuin koskaan. Hörhöilijät ja äkkirikastumisen toivossa sählääjät ovat lähteneet pois ja nyt on jäljellä ammattitaitoinen porukka, joka opettaa uusia jälleenmyyjiä järkevään toimintaan. Tuotteet ovat juuri sellaisia kuin verkostomarkkinoinnissa pitääkin, eli käytössä kuluvia hyvälaatuisia tuotteita, joita asiakas haluaa ostaa yhä uudelleen. Tuotekehitys toimii jatkuvasti ja tuotteita uudistetaan tarpeen mukaan. Kuuluisimmat GNLD-tuotteet, kuten Super 10 ja Formula IV eivät luultavasti tule kuitenkaan koskaan muuttumaan, koska ne ovat nykyisellään täysin lyömättömiä tuotteita.
- --------
Ajattomia tuotteitahan nuo ovat periaatteessa, saippualla ihmiset itseään edelleen pesevät samoja vitamiineja tarvitsevat kuin ennenkin.
Kuitenkin Gnld:lla ei juuri nyt ole mahdollisuutta merkittävään kasvuun, sen aika oli ja meni. Niin moni on tietoinen gnld uskonlahkon arveluttavasta toiminnasta ja niin moni on siinä joskus epäonnistunut. Netistä saa kuulla varoituksen sanaa kaikkialta.
Gnld:n tuotteet ovat rajusti ylihintaisia, mutta mitä väliä sillä oikeastaan on, tuotteet ovat verkostomarkkinoinnissa välitön paha, sivuseikka. Mitä ylihintaisemmat tuotteet, sen enemmän rahaa jaettavaksi verkostolle. Mutta saippuat ja pillerit, etenkin gnld:n ovat vain vanhanaikainen tapa verhota rahan liikuttelua. Ajan hermolla ovat acn, sevenit ja wgi tunnetuimpina, nyt odottelemme mitä seuraavaksi ja se mitä seuraavaksi tulee, siinä kannattaa olla mukana ajoissa. Sillä acn, seven ja wgi ovat ajautumassa karille ja uusi laiva on jossain tekeillä... - Tulevaa henkilökuntaa.
-------- kirjoitti:
Ajattomia tuotteitahan nuo ovat periaatteessa, saippualla ihmiset itseään edelleen pesevät samoja vitamiineja tarvitsevat kuin ennenkin.
Kuitenkin Gnld:lla ei juuri nyt ole mahdollisuutta merkittävään kasvuun, sen aika oli ja meni. Niin moni on tietoinen gnld uskonlahkon arveluttavasta toiminnasta ja niin moni on siinä joskus epäonnistunut. Netistä saa kuulla varoituksen sanaa kaikkialta.
Gnld:n tuotteet ovat rajusti ylihintaisia, mutta mitä väliä sillä oikeastaan on, tuotteet ovat verkostomarkkinoinnissa välitön paha, sivuseikka. Mitä ylihintaisemmat tuotteet, sen enemmän rahaa jaettavaksi verkostolle. Mutta saippuat ja pillerit, etenkin gnld:n ovat vain vanhanaikainen tapa verhota rahan liikuttelua. Ajan hermolla ovat acn, sevenit ja wgi tunnetuimpina, nyt odottelemme mitä seuraavaksi ja se mitä seuraavaksi tulee, siinä kannattaa olla mukana ajoissa. Sillä acn, seven ja wgi ovat ajautumassa karille ja uusi laiva on jossain tekeillä...Lainaus tekstisi lopusta "uusi laiva on jossain tekeillä..." HUOM ! Loistoluokan risteilijä.
Niitähän Suomi osaa tehdä paremmin kuin jenkit, he vai käyttävät niitä. - mutta
-------- kirjoitti:
Ajattomia tuotteitahan nuo ovat periaatteessa, saippualla ihmiset itseään edelleen pesevät samoja vitamiineja tarvitsevat kuin ennenkin.
Kuitenkin Gnld:lla ei juuri nyt ole mahdollisuutta merkittävään kasvuun, sen aika oli ja meni. Niin moni on tietoinen gnld uskonlahkon arveluttavasta toiminnasta ja niin moni on siinä joskus epäonnistunut. Netistä saa kuulla varoituksen sanaa kaikkialta.
Gnld:n tuotteet ovat rajusti ylihintaisia, mutta mitä väliä sillä oikeastaan on, tuotteet ovat verkostomarkkinoinnissa välitön paha, sivuseikka. Mitä ylihintaisemmat tuotteet, sen enemmän rahaa jaettavaksi verkostolle. Mutta saippuat ja pillerit, etenkin gnld:n ovat vain vanhanaikainen tapa verhota rahan liikuttelua. Ajan hermolla ovat acn, sevenit ja wgi tunnetuimpina, nyt odottelemme mitä seuraavaksi ja se mitä seuraavaksi tulee, siinä kannattaa olla mukana ajoissa. Sillä acn, seven ja wgi ovat ajautumassa karille ja uusi laiva on jossain tekeillä..."Kuitenkin Gnld:lla ei juuri nyt ole mahdollisuutta merkittävään kasvuun, sen aika oli ja meni. Niin moni on tietoinen gnld uskonlahkon arveluttavasta toiminnasta ja niin moni on siinä joskus epäonnistunut. Netistä saa kuulla varoituksen sanaa kaikkialta. "
Kuinka niin, ei ole mahdollisuutta merkittävään kasvuun? Yritys on perustettu vuonna 1958 ja on nyt 54:ssä eri maassa. Onko maailman maat nyt siinä? Vai eikö niissä muissa maissa peseydytä?
Tai ei käytetä ravintolisiä? Murto-osa maailmasta on vasta mukana.
Kyseessähän on nimenomaan kansainvälinen bisnes, eikä vain minä-sinä -vaihtokauppa.
Mielestäni kysymys on ihan reilusti bisneksestä, eikä mistään "uskonlahkon arveluttavasta toiminnasta".
Aivan selvästi et ole tietoinen toiminnan laadusta, tai sitten olet ollut mukana, muttet ole viitsinyt tehdä töitä ja katkeroitunut, kun jotkut saa siitä huimia tuloja. Very simply.
Esimerkiksi suomalaisella Heikki Heimosella on euroopan suurin liiketoiminta gnld -bisneksessä.
Miksihän hänen sponsorillaan on tulot noin 20% Heikin tuloista, vaikka on ollut paljon aikaisemmin mukana toiminnassa?
Siksi, että tuo sponsori ei ole tehnyt töitä niin paljoa, kuin Heikki.
Ei sillä ole merkitystä oletko ollut mukana kuukauden, tai kymmenen vuotta. Kysymyksessä on bisnes, eikä mikään ketjukirje.
Tuotteet ovat verkostomarkkinoinnissa -ei suinkaan se paha- vaan välttämättömyys. Kaikki raha tulee tuotteitten kautta. Se on itsestäänselvyys. Ja jos et toimi, niin et saa palkkaakaan. Sekin on reilua.
Jostain syystä jotkut lähti mukaan acn -huumaan, joka ei pyöri paperillakaan.
Kuinka ihmeessä ilmaisista puheluista voi saada bonuksia? Maksaako esimerkiksi dna säälistä kilpailijansa markkinointikustannuksia acn -jälleenmyyjille? Acn niitä bonuksia ei kykene maksamaan. Ei ollut tarkoituskaan.
Mutta tulonlähteensähän jokainen voi valita järkensä mukaan tälläkin alalla. - qaz
mutta kirjoitti:
"Kuitenkin Gnld:lla ei juuri nyt ole mahdollisuutta merkittävään kasvuun, sen aika oli ja meni. Niin moni on tietoinen gnld uskonlahkon arveluttavasta toiminnasta ja niin moni on siinä joskus epäonnistunut. Netistä saa kuulla varoituksen sanaa kaikkialta. "
Kuinka niin, ei ole mahdollisuutta merkittävään kasvuun? Yritys on perustettu vuonna 1958 ja on nyt 54:ssä eri maassa. Onko maailman maat nyt siinä? Vai eikö niissä muissa maissa peseydytä?
Tai ei käytetä ravintolisiä? Murto-osa maailmasta on vasta mukana.
Kyseessähän on nimenomaan kansainvälinen bisnes, eikä vain minä-sinä -vaihtokauppa.
Mielestäni kysymys on ihan reilusti bisneksestä, eikä mistään "uskonlahkon arveluttavasta toiminnasta".
Aivan selvästi et ole tietoinen toiminnan laadusta, tai sitten olet ollut mukana, muttet ole viitsinyt tehdä töitä ja katkeroitunut, kun jotkut saa siitä huimia tuloja. Very simply.
Esimerkiksi suomalaisella Heikki Heimosella on euroopan suurin liiketoiminta gnld -bisneksessä.
Miksihän hänen sponsorillaan on tulot noin 20% Heikin tuloista, vaikka on ollut paljon aikaisemmin mukana toiminnassa?
Siksi, että tuo sponsori ei ole tehnyt töitä niin paljoa, kuin Heikki.
Ei sillä ole merkitystä oletko ollut mukana kuukauden, tai kymmenen vuotta. Kysymyksessä on bisnes, eikä mikään ketjukirje.
Tuotteet ovat verkostomarkkinoinnissa -ei suinkaan se paha- vaan välttämättömyys. Kaikki raha tulee tuotteitten kautta. Se on itsestäänselvyys. Ja jos et toimi, niin et saa palkkaakaan. Sekin on reilua.
Jostain syystä jotkut lähti mukaan acn -huumaan, joka ei pyöri paperillakaan.
Kuinka ihmeessä ilmaisista puheluista voi saada bonuksia? Maksaako esimerkiksi dna säälistä kilpailijansa markkinointikustannuksia acn -jälleenmyyjille? Acn niitä bonuksia ei kykene maksamaan. Ei ollut tarkoituskaan.
Mutta tulonlähteensähän jokainen voi valita järkensä mukaan tälläkin alalla.Vaan mitäpä se sinua hyödyttää jos jossain namibiassa gnld verkosto alkaa leviämään jos se ei ole sinun downlinea. Tarkoitin että suomessa suuren kasvuun ei niillä tuotteilla ja sillä konseptilla ole enää mahdollisuutta. Edellinen huuma on vielä liian tuoreessa muistissa, ehkä kymmenen vuoden kuluttua hieman uudistetulla konseptilla tulisi kyseeseen. Ja kyllä suuren ostovoiman maat alkaa olemaan läpikäyty kun noin monta maata on jo vallattu, ja suurta ostovoimaa todellakin tarvitaan että on varaa lähteä gnld- bisnekseen. Jossain kiinassa on varmaan väkeä, mutta sieltä saa vastaavan pilleri purkin mikä gnld:llä maksaa 30 euroa, apteekin hyllyltä 3:lla eurolla.
En ole ollu toiminnassa mukana, olen seurannut sitä hyvin läheltä sivustakatsojan roolissa. - Jussi
qaz kirjoitti:
Vaan mitäpä se sinua hyödyttää jos jossain namibiassa gnld verkosto alkaa leviämään jos se ei ole sinun downlinea. Tarkoitin että suomessa suuren kasvuun ei niillä tuotteilla ja sillä konseptilla ole enää mahdollisuutta. Edellinen huuma on vielä liian tuoreessa muistissa, ehkä kymmenen vuoden kuluttua hieman uudistetulla konseptilla tulisi kyseeseen. Ja kyllä suuren ostovoiman maat alkaa olemaan läpikäyty kun noin monta maata on jo vallattu, ja suurta ostovoimaa todellakin tarvitaan että on varaa lähteä gnld- bisnekseen. Jossain kiinassa on varmaan väkeä, mutta sieltä saa vastaavan pilleri purkin mikä gnld:llä maksaa 30 euroa, apteekin hyllyltä 3:lla eurolla.
En ole ollu toiminnassa mukana, olen seurannut sitä hyvin läheltä sivustakatsojan roolissa.Kyllä verkosto leviää ennenpitkää uusiin maihin, kun vain jaksaa tehdä töitä. Aina joku tuntee jonkun ulkomailta. Jos verkosto ei muuten leviä, uusille alueille, niin sitten lähdetään itse levittämään. Päätoimisesti verkostomarkkinointia tekevä ei pyöri vain kotipaikkakunnallaan ja sukulaisia rekrytoimassa. Jos kotimaa olisi jo vallattu, niin ei verkostoni kasvaisi nykyistä tahtia. Todellisuudessa Suomessa ei ole tehty kuin vasta pintaraapaisu.
- -----
Jussi kirjoitti:
Kyllä verkosto leviää ennenpitkää uusiin maihin, kun vain jaksaa tehdä töitä. Aina joku tuntee jonkun ulkomailta. Jos verkosto ei muuten leviä, uusille alueille, niin sitten lähdetään itse levittämään. Päätoimisesti verkostomarkkinointia tekevä ei pyöri vain kotipaikkakunnallaan ja sukulaisia rekrytoimassa. Jos kotimaa olisi jo vallattu, niin ei verkostoni kasvaisi nykyistä tahtia. Todellisuudessa Suomessa ei ole tehty kuin vasta pintaraapaisu.
...tehtiin jo -90 luvun puolivälissä. Olethan sinäkin varmasti nähnyt tämän sivuston, on se sen verran kauan ollut olemassa.
http://koti.mbnet.fi/mantynen/palautep1.htm
Kaikkien gnld touhuihin liittymistä harkitsevien kannattaa, siis TÄYTYY, lukea tuo viesti ketju. Nämä tapahtumat siis n. 6-9 vuotta sitten tapahtuneita, tavallisten ihmisten tarinoita. Huomatkaa että lähes kaikki koskaan värväystilaisuudessa käyneet ovat käyneet juuri gnld:n tilaisuudessa. Nuo ihmiset elävät suuri osa edelleen ja heidän lapsensa ja kaikki ystävät/sukulaiset/kaverit joilta on aikanaan saippuaaa pursuillut korvistakin ulos. Voidaan varmaankin sanoa markkinoiden kyllästyneen. - Scooperfield
Jussi kirjoitti:
Kyllä verkosto leviää ennenpitkää uusiin maihin, kun vain jaksaa tehdä töitä. Aina joku tuntee jonkun ulkomailta. Jos verkosto ei muuten leviä, uusille alueille, niin sitten lähdetään itse levittämään. Päätoimisesti verkostomarkkinointia tekevä ei pyöri vain kotipaikkakunnallaan ja sukulaisia rekrytoimassa. Jos kotimaa olisi jo vallattu, niin ei verkostoni kasvaisi nykyistä tahtia. Todellisuudessa Suomessa ei ole tehty kuin vasta pintaraapaisu.
Heheh..Menin neuvomaasi sivulle (GNLD.com), klikkasin Suomi ja siinä "Menestyksekkäitä jälleemmyyjiä". Tuli ilmoitus että " Emme valitettavasti löydä etsimääsi sivua" HAhahaha! :))
- siiseli
takaa sinulle ja niille jotka haluavat elämässä vähän enemmän mahdollisuuksia, menestyksen. Itse olen toiminut reilun pari vuotta maailman ja jo Suomenkin menestyneimmässä tämän alan firmassa ja olen niin kiitollinen. Yritys täytyy olla turvallinen ja kaikin puolin toimiva, niin voit rakentaa elinikäisen tulon. Ei täällä kapasiteetti lopu jos nämä asiat ja oma asenne lisäksi on kunnossa..Kyseenomaisella gnld:lla on vaan saatu niin paljon huonoa aikaan juuri lopussa mainitsemiesi asioiden takia. Ne ovat tässä toiminnassa niin vieraita ilmaisuja. Kokemusta löytyy tosiaan jo useammalta vuodelta.
- Pieni korjaus
Pieni korjaus: Jussila ei lähtenyt vaan sai potkut. Hänen erotettiin, koska Jussila rikkoi sopimusta. Sopimuksessa sanotaan, että jokainen edustaja maksaa veronsa itse.
- Mikko
syy minka takia Golden ei koskaan tule toimimaan vaikka nimea vaihtaisitte miten on yksinkertaisesti se etta ne ei ota vastuuta mistaan niinku kaikki sivut missa olen vieraillut henkkasweb salo/turku ja ulkomaiset se haisee alusta lahtien ne ei ota mitaan vastuuta jos homma kusee ja sama kuin jussilan tavaroista niiden testeista ei ole mitaan tietoa. oikeata tietoa mista edes tiedat mita paskaa sita tulee syotya ja kumpaan luotat golden myyjaan vai oikeisiin testituloksiin tohon ei varmaan tarvi vastata.takaisin kivikaudelle pojat.
- yks
Mikko kirjoitti:
syy minka takia Golden ei koskaan tule toimimaan vaikka nimea vaihtaisitte miten on yksinkertaisesti se etta ne ei ota vastuuta mistaan niinku kaikki sivut missa olen vieraillut henkkasweb salo/turku ja ulkomaiset se haisee alusta lahtien ne ei ota mitaan vastuuta jos homma kusee ja sama kuin jussilan tavaroista niiden testeista ei ole mitaan tietoa. oikeata tietoa mista edes tiedat mita paskaa sita tulee syotya ja kumpaan luotat golden myyjaan vai oikeisiin testituloksiin tohon ei varmaan tarvi vastata.takaisin kivikaudelle pojat.
Oi mikkotietäjä.
Miksi gnld ei tule toimimaan?
Jos yritys on toiminut jo 46 vuotta ja toimii 54:ssä eri maassa, silti mielestäsi se ei tule toimimaan.
Kuinka kauan yrityksen tulee toimia, ennenkuin se sinun mielestäsi vasta toimii?
Jokohan sinulla petti lääkitys, vai mistä muuten ammensit kommenttisi? - Jussi
Mikko kirjoitti:
syy minka takia Golden ei koskaan tule toimimaan vaikka nimea vaihtaisitte miten on yksinkertaisesti se etta ne ei ota vastuuta mistaan niinku kaikki sivut missa olen vieraillut henkkasweb salo/turku ja ulkomaiset se haisee alusta lahtien ne ei ota mitaan vastuuta jos homma kusee ja sama kuin jussilan tavaroista niiden testeista ei ole mitaan tietoa. oikeata tietoa mista edes tiedat mita paskaa sita tulee syotya ja kumpaan luotat golden myyjaan vai oikeisiin testituloksiin tohon ei varmaan tarvi vastata.takaisin kivikaudelle pojat.
Miten niin ei ota vastuuta? Kaikilla GNLD-tuotteilla on palautusoikeus. Tuotteet ovat monen eri tahon tutkimia, viimeisenä lenkkinä Suomen tullilaboratorion. Kaikista tutkimuksista on saatavissa dokumentointi GNLD:n Suomen konttorin kautta. GNLD:n www-sivujen kautta saa tuotteista perustietoa hyvinkin kattavasti. Osoite on http://www.gnld.com
valitse ensin maaksi Finland ja klikkaa sen jälkeen Tuotteet-linkkiä. Saat suomenkielisen selosteen kaikista Suomessa myytävistä tuotteista. - ------
yks kirjoitti:
Oi mikkotietäjä.
Miksi gnld ei tule toimimaan?
Jos yritys on toiminut jo 46 vuotta ja toimii 54:ssä eri maassa, silti mielestäsi se ei tule toimimaan.
Kuinka kauan yrityksen tulee toimia, ennenkuin se sinun mielestäsi vasta toimii?
Jokohan sinulla petti lääkitys, vai mistä muuten ammensit kommenttisi?Kyllähän se toimii, mutta vähän nikottelee kone jo. Internet keskusteluistakin voidaan havaita että markkinat ovat gnld:n osalta kyllästyneet. Suuri osa on saanut ensi kosketuksensa verkostomarkkinointiin juuri tulemalla kutsutuksi gnld:n värväys tilaisuuteen. Epäonnistujia on jo valtava määrä, lisäksi gnld:n uskonlahkomaiset herätysjuhlat ovat saaneet firman näyttämään suorastaan pelottavalta.
Gnld toimii edelleen, mutta ei kasva ainakaan suomessa. Jälleenmyyjät hakkaavat päätä seinään edellämainittujen asioiden johdosta, lisäksi saippuakauppa alkaa olemaan auttamatta vanhan aikainen tapa tienata rahaa. Värvättäviä aina löytyy koska eihän aivan kaikki ole voineety kuulla gnld:stä aiemmin. He omilla ostoillaan pitävät tiettyä liikevaihtoa pystyssä, mutta todellisuudessa kun kaksi uutta värvätään porukkaan, samaan aikaan toisaalla 2 tai kolme poistuu luovuttaneena ja rahansa omiin ostoihin paukuttaneena.
- Eikös
näillä (ja muillakin) sivustoilla mainostaminen ole kiellettyä???
- Ulla_GNLD
Ei ole mainostamista jos jakaa linkin josta saa asiallista tietoa tuotteisiin liittyen, Tältäkin sivustolta löytyy kattavasti tietoa gnld tuotteisiin liittyen.
http://goldenstore.weebly.com/
Jollekkin ihmiselle voi olla hyväksi puuhastella jotain kivaa ns. harraste pohjalta. Jos harrastuksesta vielä vähän tienaakin niin se on kyllä ihan ok. Tuotteet ovat todella hyviä ja taustalla on paljon asiansa osaavia ihmisiä.
Lisäksi organisaatiolta saa ilmaiseksi koulutuksia terveyteen liittyen ja tapaa paljon uusia mielenkiintoisia ihmisiä.
Kiva harrastus!
- 14
Ulla_GNLD: Ota pois Y-tunnuksesi sekä sivuilta, että facebookista, kun ei sinulla enää sitä ole..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399245Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748100Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625895William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542420Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62135Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821775Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201719Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71498Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921494Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401399