Do--Diiii!

vääntäkää vääntäkää!

7

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Apo-Calypso

      Nyt kun löytäisit vielä roskallesi muita lähteitä kuin hihhuleiden uskonnolliset pamflettisivustot?

    • Jossittelua. Mitä sitten?

      • evouskovat hupaisia.

        >Jossittelua. Mitä sitten?

        No jos joku on ollut ja on jossittelua, niin evoluutioteoria, johon ovat mahtuneet niin Haeckelin sikiökuvat kuin Piltdownin mieskin ja sukupuu on jossiteltu aivan ruikulle.
        Ikämääreissä on jossiteltu miljoonia vuosia ja roska Dna, häntäluu, umpilisäke jne, yhtä jossitelua ja jopa vääristelyä aina naurettavuuteen asti.

        Vieläkö joku voi ihan oikeasti olla nauramatta evoluutioteorian kanssa pelleilylle, lukuunottamatta nyt näitä apurahatutkijoita, joilla on oma lehmä ja pahasti ojassa.


      • evouskovat hupaisia. kirjoitti:

        >Jossittelua. Mitä sitten?

        No jos joku on ollut ja on jossittelua, niin evoluutioteoria, johon ovat mahtuneet niin Haeckelin sikiökuvat kuin Piltdownin mieskin ja sukupuu on jossiteltu aivan ruikulle.
        Ikämääreissä on jossiteltu miljoonia vuosia ja roska Dna, häntäluu, umpilisäke jne, yhtä jossitelua ja jopa vääristelyä aina naurettavuuteen asti.

        Vieläkö joku voi ihan oikeasti olla nauramatta evoluutioteorian kanssa pelleilylle, lukuunottamatta nyt näitä apurahatutkijoita, joilla on oma lehmä ja pahasti ojassa.

        Helpompi on Epun luopua rievustaan ja pantterin pilkuistaan kuin kreationistien Piltdownin väärennöksestä.


    • Eli mistä kretuliinit riemastuivat: http://www.researchgate.net/publication/232531439_Molecular_analyses_of_dinosaur_osteocytes_support_the_presence_of_endogenous_molecules

      Samaa asiaa käsitellään täälllä:
      http://www.sciencedaily.com/releases/2012/10/121023151333.htm
      "Schweitzer and her team also tested for the presence of DNA within the cellular structures, using an antibody that only binds to the "backbone" of DNA. The antibody reacted to small amounts of material within the "cells" of both the T. rex and the B. canadensis. To rule out the presence of microbes, they used an antibody that binds histone proteins, which bind tightly to the DNA of everything except microbes, and got another positive result. They then ran two other histochemical stains which fluoresce when they attach to DNA molecules. Those tests were also positive. These data strongly suggest that the DNA is original, but without sequence data, it is impossible to confirm that the DNA is dinosaurian."

      Eli merkkejä DNA:sta on löydetty, mutta DNA:ta itseään ei ole kyetty vielä eristämään (jotta sekvenssit saataisiin esiin).

      Jatkuu:
      ""The data thus far seem to support the theory that these structures can be preserved over time," Schweitzer says. "Hopefully these findings will give us greater insight into the processes of evolutionary change.""

      Eh, näyttäisi sama kuvio toistuvan kuin verisolujen kanssakin: kretuliinit oikovat ja ymmärtävät ihan omiaan.

    • ;:;

      http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S875632821201318X

      Siitä lukemaan. Näyttää siltä, että Schweitzerin tiimi on tietenkin keksinyt mielummin jonkin hypoteettisen mekanismin säilyttämään DNA miljoonia vuosia, kuin hylännyt ne vuosimiljoonat. Aika dogmaattista ajattelua. Miksi pitää keksiä jotakin olematonta sen sijaan, että tuhoaisi koko evoluutiofilosofian kertarysäyksellä ja tekisi radikaalisti niin, että seuraisi todisteita sinne loogiseen lopputulokseen?

      • tieteenharrastaja

        Niin, sinulla ja lisäksi lyhytnäköistä:

        "Aika dogmaattista ajattelua."

        Eivät ne miljoonat muut todisteet miljoonista vuosista mihinkään katoaisi, vaikka tämä DNA-tapaus jäisi ikuiseksi ja täydelliseksi mysteeriksi (niinkuiin ei näköjään edes ole käynyt).

        "Evoluutiofilosofian kertarysäyksellä" kaatamiseen tarvittaisiin selkeä falsifioiva todiste eikä yhden verifioivan todisteen vähäinen epäselvyys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1164
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      840
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      603
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      532
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      527
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe