Talvivaaran kaivos ja vastaavat

On täysin turhaa lietsoa hysteriaa pikku vuodoista, kun vaakakupin toisella puolella on työllistäminen. Jos jotain ongelmia ilmenee, kehittyvä teknologia ratkaisee ne. Punikkivihertelevät kaipaavat työttömyyttä?
454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joo punikit on pantava Suomessa kuriin. Ne punikit estävät maamme vaurastumisen. Talvaivaara on saatava mahdollisimman pian käyntiin ja tuotantoa pitää kehittää. Valtio korvatkoon yhtiölle aiheuteet kulut.

Äänestä
  • Talvivaaran kannattavuus on kärsinyt turhan tiukoista ympäristönormeista, Kyllähän kaivosyhtiö pystyy itse määrittelemään toimintansa ja sen suhteen luontoon. Ympäristönormit tulee antaa Talvivaaran itsensä määrieltäväksi jotta tuotantoa saadaan lisättyö ilman täysin turhia saostus altaita, saostuuhan se sakka viimeistään Saimaalla.

    Äänestä

Olemme samaa mieltä.

Äänestä

Olis taaskin pitänyt olla tolkku etelän mies altaan suunnittelijana, sellainen osaava, että olis pysynyt liemet paikallaan. Nyt joutuvat sulkemaan tuon Nälkämaan Eldoradon väistämättä.

On taas kainuulaisilla enemmän aikaa kadehtimiseen...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sotkamon Hymy kirjoitti:

On täysin turhaa lietsoa hysteriaa pikku vuodoista, kun vaakakupin toisella puolella on työllistäminen. Jos jotain ongelmia ilmenee, kehittyvä teknologia ratkaisee ne. Punikkivihertelevät kaipaavat työttömyyttä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu