Talvivaaran vesialtaan tarkoitusta perään !

Mitä tälle myrkkyliemelle oli /tai oli tarkoitus tehdä . Ennen kuin se laskettiin luontoon
1893
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Liruttaa luontoon. Ei Talvivaara ole ikinä pudistanut litraakaan vettä.

Äänestä
  • TALVIVAARA=nimi on enne.yleensä.Ulkomaiset liikemiehet ovat saaneet jo sen
    jo mitä halusivat.Toivotavasti Ex ympäristöMinisteri ,PAULA JÄTTEENMÄKI
    lähetetään Marssiin tekemään ja miettimään uusia ympäristöpäätöksiä.

    Äänestä

Tutulta kuultua.
9.11.2012 20:14
2
Sulje
Talvivaaran kyseisen 60 ha altaan entinen(kuollut) yksi urakoitsija oli kertonut, että allas tehtiin helv.tillisellä kiireellä, eikä millään kaikkia suoja ja tiivistemattoja ym. ehtinyt kukaan asentamaan täysin asianmukaisesti paikoilleen, vastaavatmestarit hätyytteli kaiken aikaa vaan kiirehtimisestä valmiiksi, muusta ei väliä ollut, oli sanonut, että allas on täynnä reikiä.

Äänestä

YLE.N OLISI SYYTÄ HAASTATELLA ENT. MINISTERI LEHTOMÄKEÄ

Äänestä
  • YLE:n? Ylellä on kiire tehdä ohjelmaa suomalaisten ennakkoluuloista ja vähemmistöjen uroteoista.

    Äänestä

Kehui menevänsä sinne uimaan.

Äänestä
  • mutta tuossahan kysyttiinkin, mitä sille myrkkyliemelle oli alunperin tarkoitus tehdä. vai tuliko se jostain ihan yllättäen ja pyytämättä?

    Äänestä

Voisi uittaa vastuussa olevat entiset ja nykyiset ministerit siellä paska-altaasa.

Äänestä

kuten oli tarkoituskin.

Äänestä
  • ihan saman näköistä kuin aikoinaan nokian, anteeksi pirkanmaan, vesikriisin aikainen paskavesi. anteeksi, tekninen vesi.

    Äänestä

Kipsi on seinälevyjen täyte. Eli teollisuuden roinaa. Nykyään suomeen tulee kipsilevyt puolasta ja espanjasta,koska suomessa ei kannata edes ilmaisella raaka-aineella.

Nuo altaat on viranomaisia varten. Ennen meni suoraa mereen paperitehtaiden roinatkin, mutta nyt pikku mutkan kautta.

Äänestä
  • käyttää hyväksi kaikki mahdolliset tuet mitä unionista voidaan lypsää, Suomi on maksajana.

    Äänestä

  • kipsilevyt on yksi harvoja rakennusteollisuuden fiksuja keksintöjä. sitä paperinauhaa saumauksessa aloin kyllä kyseenalaistamaan ja niinpä tein kokeen, että yhden sauman vedin jeesusteipillä ja toisen maalarinteipillä. hyvin ovat pakkelin alla reilut kolme vuotta pysyneet.

    Äänestä

Altaan tarkoitus oli että sakat painuu pohjaan ja vähän puhtaanpi vesi lorisee mereen.
Paperitehtailla oli touhu paremmin. Suljettu järjestelmä jossa sama vesi kiersi
prosessissa.
Tämä kaivosmiesten halppistouhu on kivikaudelta,mutta varmaan v-piipertäjät on luvat antaneet.

Äänestä
  • Ei kiven huuhteluvesi mitään vaarallista ole. Siinä on maata turvetta ja kiven pölyä. ainut haitta on se likanen väri. Joka sitä vettä pelkää ei ole paskasta vettä nähnytkään. Jos tuon takia kaivos lopetetaan, hoopojen meuhkaamisen takia. Suomessa ei ole enää järjen häivää.

    Äänestä

  • työm. kirjoitti:

    Ei kiven huuhteluvesi mitään vaarallista ole. Siinä on maata turvetta ja kiven pölyä. ainut haitta on se likanen väri. Joka sitä vettä pelkää ei ole paskasta vettä nähnytkään. Jos tuon takia kaivos lopetetaan, hoopojen meuhkaamisen takia. Suomessa ei ole enää järjen häivää.

    Muista että joka päivä 20 000 litraa raakaa rikkihappoa lojautetaan sekaan.
    On siellä muitakin kemikaaleja millä malmit irrotetaan kivestä. Elohopea on myös kova myrkky

    Ei tässä nyt aivan perunoita pestä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lars KT kirjoitti:

Mitä tälle myrkkyliemelle oli /tai oli tarkoitus tehdä . Ennen kuin se laskettiin luontoon

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu