Mikä on "punavihreä eliitti"?

Äärioikeisto pitää "punavihreää eliittiä" vihollisenaan, mutta voisiko joku tai joku heistä määrittää että keitä he ovat? Punavihreys minusta tarkoittaa ihmisen asettamista rahan edelle ja luonnon asettamista teollisuuden edelle. Haluaisin tietää että mitä väärää näissä teeseissä on?
5218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei sellaista olekaan kuin punavihreä eliitti, sinivihreä eliitti kyllä on, sillä tarkoiteteen vihreitä jotka ovat Kokoomuksen puisto-osasto.

Punavihreät on nuorten maailmasta pihalla olevien vasurien hörhöilyä, heitä vedättää monet tahot, jopa jenkkien "NED-setä" (National Endowment For Democracy) ja sen apujärjestöt, jotka ajavat nimestään huolimatta vain USA:n taloudellisia ja poliittisia etuja maailmalla.

Wikipedian suomenkielinen PNAC-artikkeli kertoo hieman niistä asioista.

Äänestä

Punavihreä eliitti on ulkomaalaistaustaisia kohtaan äärisuvaitsevaisista koostuva hyysärikunta, joka kuluttaa mielellään suuret suomalaisten rahamäärä muiden kuin suomalaisten eduksi.

Missä se äärioikeisto on ? Sitä kutsutaan EU:n alueella ärioikeistoksi, joka haluaa puolustaa haittakulttuureilta ja raiskaajahuuheloilta mannertaan.

Äänestä
  • Eurooppalaiset tuntuvat tässä tyhmiltä, kun oikeistolainen kapitalismi kyykyttää, niin aletaan kannattaa vielä oikestolaisempia sakkeja, äärioikeistoa joka ei ole älyllinne ratkaisu kapitalismin ongelmiin.

    Etelä-Amerikassa kun kapitalismi kyykyttää, siellä aletaan kannattaa vasemmistoa jopa aivan liian pitkällekin, eli menevät kommunisimiin asti kapitalismin kyykyttäessä, se on aivan yhtä tyhmä ratkaisu kuin eurooppalaisten äärioikeiston vastaava.

    Pitäsi ymmärtää ottaa se demokratia takaisin, sillä sitten määriteltäsiin se miten paljon missäkin maassa on oikeistolaisuutta tai vasemmistolaisuutta.

    Ei tämä enimmäine kerta ole kun globaali kapistalismi ihmisiä ympäri maailmaa kyykyttää:

    "Globalisaatiota, vapaakauppaa on ollut ennenkin 1800-luvun lopussa, joka johti ensimmäiseen maailmasotaan sekä välittömästi tämän jälkeen alkoi toinen vapaakaupan kausi, joka johti suureen pörssiromahdukseen 1929, josta alkoi kehitys, joka johti toiseen maailmansotaan. Siis molemmat suuret vapaakaupan kaudet ovat johtaneet maailmasotiin.

    Toisen maailmasodan jälkeen ymmärrettiin, että sääntelyä tarvitaan, etteivät tapahtumat enää uusiutuisi. Bretton Woods-sopimus syntyi tältä pohjalta. Nyt on meneillään kolmas vapaakaupan kehitysaalto. Mitään ei ole opittu. Kun tulee uusi sukupolvi, niin se yleensä toistaa historiassa tehdyt virheet oppimatta niistä mitään.

    Historian tunteminen kuitenkin tarjoaa mahdollisuuden olla toistamatta vanhoja virheitä. EU:n, WTO:n, IMF:n harjoittama talouspolitiikka on vanhojen virheiden toistamista."

    http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2012/05/22/kayko-kreikalle-kuin-ddrlle/201229910/12?offset=30#viesti-6603939

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KySSyyVaaN kirjoitti:

Äärioikeisto pitää "punavihreää eliittiä" vihollisenaan, mutta voisiko joku tai joku heistä määrittää että keitä he ovat? Punavihreys minusta tarkoittaa ihmisen asettamista rahan edelle ja luonnon asettamista teollisuuden edelle. Haluaisin tietää että mitä väärää näissä teeseissä on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu