Ongelmatuija

Uskomatonta, että naispappi on kaikkein ongelmaisin sarjan hahmoista.
Todella hankala nainen.Uskottomuutta, masennusta, viiniä ja oikuttelua ja raivoamista ym.Tuleekohan hänestä jatkossa ehkä vielä narkomaani tai lesbo?
Ei näy pysyvän tämä nainen minkäänlaisessa tasapainossa.
Varsinainen syntiinlankeemusautomaatti.Tälläistäkö on elämä sitten kaikilla papeilla?yhtä hankala tapaus kyllä näyttää olevan toinenkin sarjan pappi,
tämä Janne Mäkimaa.
4361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Johtuisikohan nykyisistä käsikirjoittajista. Sarjan alkuvuosinahan uskontoon ja kirkon viranhaltijoihin suhtauduttiin hyvin kunnioittavasti. Janne saarnasikin ja taisi piipahtaa myös lähetyssaarnaajana. Ylipäätään kirkon viranhaltijoita on vilissyt monta: kaksi pappia, suntio, piispa ja jokunen muukin ohessa. On kastettu, vihitty ja haudattu.

Ajan myötä käsikirjoittajat ovat vaihtuneet ja nämä uudet ovat päättäneet kääntää homman ylösalaisin eli tehdä pilaa kirkonmiehillä ja naisilla. Kirkon työilmapiiri on ollut kireä, minkä seurauksena papit ja suntio ovat jättäneet työnsä, jälkimmäisen oltua jopa eroamassa kirkosta. Pappien sukupuolielämällä on pidetty hauskaa. Toisaalta teologien rinnalle on tullut uskontotieteilijöitä, joten hengelliset asiat ovat edelleen mukana.

Ainakin tuo Tuija seksihulluus on niin rajua, että menee kyllä täysin käsikirjoittajien parodian piikkiin.

Äänestä

Mauristakin (ex-suntiosta)on tullut baarimikko ja inhottava juorukello.
Mukavasti vihjaili heti Roopelle Tuijasta ja Narskusta.Joka olikin sopivasti saatu kököttämään samaan kuppilaan, mihin Roope poikkesi.
Pilalle on mennyt Maurikin.Onneksi sarja loppuu.

Äänestä

Vetää muuten aika hyvin Laura Malmivaara tätä, sekoilevan hörhöpapin ja kypsymättömän kotiäidin roolia.Malmivaaralla aina nuorekas tyyli.Varmaan silloinkin jos jotakin mummoa näyttelisi.Naamakaan ei vanhene. kuten muilla sarjan näyttelijöillä.
Kuinkahan kauan Roope jaksaa ko.vaimon kanssa pitää suutaan korvissa ja ymmärtää.Hannaparka taisi jo herätä todellisuuteen.Hyytyykö Hannan hymy?







Onneksi ei enää ainakaan tarvitse terästää korviaan, saadakseen selvää Riston slangista.
Kun muka häipyi Tatjaanansa kanssa koko maasta.

Äänestä

Ennalta hyvin arvattu.Apuahan se Tuija viimein tajusi hakea.Pahalta on näyttänyt jo pitkään.Juurikin luonnehäiriöisen käytökseltä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuija hoitoon kirjoitti:

Uskomatonta, että naispappi on kaikkein ongelmaisin sarjan hahmoista.
Todella hankala nainen.Uskottomuutta, masennusta, viiniä ja oikuttelua ja raivoamista ym.Tuleekohan hänestä jatkossa ehkä vielä narkomaani tai lesbo?
Ei näy pysyvän tämä nainen minkäänlaisessa tasapainossa.
Varsinainen syntiinlankeemusautomaatti.Tälläistäkö on elämä sitten kaikilla papeilla?yhtä hankala tapaus kyllä näyttää olevan toinenkin sarjan pappi,
tämä Janne Mäkimaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu