Uskomatonta, että naispappi on kaikkein ongelmaisin sarjan hahmoista.
Todella hankala nainen.Uskottomuutta, masennusta, viiniä ja oikuttelua ja raivoamista ym.Tuleekohan hänestä jatkossa ehkä vielä narkomaani tai lesbo?
Ei näy pysyvän tämä nainen minkäänlaisessa tasapainossa.
Varsinainen syntiinlankeemusautomaatti.Tälläistäkö on elämä sitten kaikilla papeilla?yhtä hankala tapaus kyllä näyttää olevan toinenkin sarjan pappi,
tämä Janne Mäkimaa.
Ongelmatuija
4
323
Vastaukset
- Henki vaihtunut
Johtuisikohan nykyisistä käsikirjoittajista. Sarjan alkuvuosinahan uskontoon ja kirkon viranhaltijoihin suhtauduttiin hyvin kunnioittavasti. Janne saarnasikin ja taisi piipahtaa myös lähetyssaarnaajana. Ylipäätään kirkon viranhaltijoita on vilissyt monta: kaksi pappia, suntio, piispa ja jokunen muukin ohessa. On kastettu, vihitty ja haudattu.
Ajan myötä käsikirjoittajat ovat vaihtuneet ja nämä uudet ovat päättäneet kääntää homman ylösalaisin eli tehdä pilaa kirkonmiehillä ja naisilla. Kirkon työilmapiiri on ollut kireä, minkä seurauksena papit ja suntio ovat jättäneet työnsä, jälkimmäisen oltua jopa eroamassa kirkosta. Pappien sukupuolielämällä on pidetty hauskaa. Toisaalta teologien rinnalle on tullut uskontotieteilijöitä, joten hengelliset asiat ovat edelleen mukana.
Ainakin tuo Tuija seksihulluus on niin rajua, että menee kyllä täysin käsikirjoittajien parodian piikkiin. - Ontuen loppua kohti
Mauristakin (ex-suntiosta)on tullut baarimikko ja inhottava juorukello.
Mukavasti vihjaili heti Roopelle Tuijasta ja Narskusta.Joka olikin sopivasti saatu kököttämään samaan kuppilaan, mihin Roope poikkesi.
Pilalle on mennyt Maurikin.Onneksi sarja loppuu. - Kotikatunainen
Vetää muuten aika hyvin Laura Malmivaara tätä, sekoilevan hörhöpapin ja kypsymättömän kotiäidin roolia.Malmivaaralla aina nuorekas tyyli.Varmaan silloinkin jos jotakin mummoa näyttelisi.Naamakaan ei vanhene. kuten muilla sarjan näyttelijöillä.
Kuinkahan kauan Roope jaksaa ko.vaimon kanssa pitää suutaan korvissa ja ymmärtää.Hannaparka taisi jo herätä todellisuuteen.Hyytyykö Hannan hymy?
Onneksi ei enää ainakaan tarvitse terästää korviaan, saadakseen selvää Riston slangista.
Kun muka häipyi Tatjaanansa kanssa koko maasta. - Arvailija2
Ennalta hyvin arvattu.Apuahan se Tuija viimein tajusi hakea.Pahalta on näyttänyt jo pitkään.Juurikin luonnehäiriöisen käytökseltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741