Kekkerit tulossa ja 5-6 hengen voimin juhlitaan. Boolia pitäis tehdä, mutta kokemusta ei juurikaan ole. Hetken pähkäilyäni keksin jotain;
0,7L viinaa (38-40%)
1L Batteryä
1L limsaa (perinteine sprite tai sitten vadelma- tai päärynälimsaa. En oo päättäny vielä onko värillä niin väliä)
Miltä kuulostaa? Tein alkoholipitoisuus laskelman kun löysin netistä ohjeet ja tuon prosenttipitoisuus pitäis olla semmonen 14,81%
Sitten mittasin kulhoon tuon kokonaisnestemäärän jota siis tulis yhteensä 2,7L ja lampsin siitä normaalikokoisen juomalasin kanssa ja sain yhteensä 15 lasillista. Onko liian vähän?
Pitäiskö ostaa litran pottu viinaa ja laittaa 1,5L limsaa? Siitä rulis laskelmien mukaan 11,5%...
Onko hieman liian vähäinen? Ihan kännit on tarkoituksena vetää, että ei mitään tissuttelua.
Illan tarkoituksena on juoda kaljaa ja boolia yhdessä jonkun kotona ja siitä sitten lähteä illemmalla baareihin.
kiitos jos joku jaksaa lukea ja vastata :-)
Tulisko tälläsestä hyvää boolia?
6
1372
Vastaukset
- Punchbowler
Tuosta voi tulla ihan tepsivää kännäysjuomaa, jos sellainen on hakusessa. Booliksi tuota ei pidä kutsua – se on boolin häpäisemistä!
Boolissa on yleensä
- jotain väkevää (kirkasta, neutraalia) alkoholia, mahdollisesti myös likööriä
- viiniä
- virvoitusjuomaa
- hedelmiä, marjoja tai vastaavaa
Boolin tavanomainen alkoholipitoisuus on luokkaa 6–9 % eli puolet sinun "boolisi" väkevyydestä. Vähän väkevämpää kuin olut tai siideri, miedompaa kuin mieto viini. Yli 10 prosentin menevä pitoisuus alkaa olla boolista puhuttaessa jo arveluttavaa tasoa.
Kuka mitäkin haluaa juoda – en halua moralisoida mutta en myöskään haluaisi olla mukana "boolikekkereissäsi". - alottajaa
no eihän tuosta minun versiostani nyt puutu noista sun kriteereistäs ku toi viini, mistä kukaan ei tykkää :D mä luulin että booliksi voi kutsua ihan melkein mitä vain juomasekoitusta, en tiennytkään että siihen on jotkut suuremmatkin säännöt.
Mutta kiitos, voin jatkaa tästä eteenpäin asteen viisaampana, kai. :) - Tiskin tällä puolen
Mitään energiajuomaa ei booliin kannata laittaa, yli puolet ihmisistä eivät nimittäin niitä juo, ja niiden voimakas maku estää niiden nauttimisen.
- trtrtretertert
Kuinkahan hyvin tuo energiajuoma sopii limsoihin sekoitettuna? Itse olen tehnyt yleensä juomia sillä ajatuksella, että siihen tulee yhtä hiilihapollista (jos ollenkaan), yhtä mehua (jos ollenkaan), yhtä likööriä ja kirkasta.
Tuolla suhteella tulee muuten 10 prosenttista juomaa, joka on kyllä mielestäni booliksi kohtalaisen tujua.
Maun jälkeen tärkeintä boolissa on ehdottomasti se, että se on KYLMÄÄ eli jäädytä vaikka booliin laittamaasi mehua kunnon kimpale pakkasessa ja laita se boolikulhon pohjalle kun olet boolin ensin sekoittanut. Juoma pysyy kylmänä eikä juomasta tule vetistä kuten tavallisilla jääpaloilla tulisi.
Jos energiajuomasta haluat tehdä "boolin" niin itse heittäisin pelkästään energiajuomaa ja jägermeisteriä perään. Mielestäni paras energiajuomasta tehtävä drinkki. Toinen mielenkiintoisempi vaihtoehto on energiajuoma, vodka ja persikka tai aprikoosilikööri. - vikku pinkki
Kaada se battery viemäriin ja osta oikeita booliaineksia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1225516
- 715198
- 924228
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753660Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603298- 432881
- 152327
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️582049- 451907
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381733