miten niitä adhd-lääkkeitä saa?

ADDDDDDDDDDDDD

no, niin tässä mennään. lääkärissä käyty kuukauden odottelun jälkeen. lähete neuropsykologille tulossa (odotusaika väh.kuukausi) oppimiskykytestejä ja neuvontaa varten. että päästään terapiaan.
olen pettynyt.
tähän ikään mennessä olen jo oppinut tekemään kaiken tarvittavan, muuttamaan elämäntapojani, ruokavaliota, välttämään häiriöitä.
yli neljäkymppisenä olen hyvin tietoinen että ainoa mikä voi auttaa enää on tarkkaavaisuushäiriön poistaminen lääkkeillä. muuten pitää jättää taas yksi homma kesken ja tyytyä elämään sosiaalipummina.

voi kristuksen vittu - kieltäkää ne saatanan paskaterapianne.

1

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+10

      Lääkkeitä saa, siis reseptin, ADHD-asioihin perehtyneeltä lääkäriltä (neurologi tai psykiatri). Varmimmin ADHD-liiton suosittelemalta erikoislääkäriltä. Pyydä/vaadi/rukoile tuolta nyt käyttämältäsi lekurilta reseptiä. Käypä hoito-suosituksia on käsittääkseni viime vuosina ajanmukaistettu niin, että aikuiselle tulee tarvittava lääkitys antaa. Ilmeisesti rämmit julkisen terveydenhuollon sektoria läpi? Olisin suositellut yksityisiä. Missä päin Suomea olet? Jatka urheasti ainakin diagnoosin saantiin asti. Kun se on kourassa, saat joko tältä tai joltakulta toiselta lääkäriltä reseptin, jotta voit hoitaa työsi. Hyvää itsenäisyyspäivää ja joulunodotusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2302
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      235
      2238
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1508
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      24
      1323
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      41
      1289
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      132
      1261
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      979
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      979
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      932
    Aihe