miten niitä adhd-lääkkeitä saa?

ADDDDDDDDDDDDD

no, niin tässä mennään. lääkärissä käyty kuukauden odottelun jälkeen. lähete neuropsykologille tulossa (odotusaika väh.kuukausi) oppimiskykytestejä ja neuvontaa varten. että päästään terapiaan.
olen pettynyt.
tähän ikään mennessä olen jo oppinut tekemään kaiken tarvittavan, muuttamaan elämäntapojani, ruokavaliota, välttämään häiriöitä.
yli neljäkymppisenä olen hyvin tietoinen että ainoa mikä voi auttaa enää on tarkkaavaisuushäiriön poistaminen lääkkeillä. muuten pitää jättää taas yksi homma kesken ja tyytyä elämään sosiaalipummina.

voi kristuksen vittu - kieltäkää ne saatanan paskaterapianne.

1

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+10

      Lääkkeitä saa, siis reseptin, ADHD-asioihin perehtyneeltä lääkäriltä (neurologi tai psykiatri). Varmimmin ADHD-liiton suosittelemalta erikoislääkäriltä. Pyydä/vaadi/rukoile tuolta nyt käyttämältäsi lekurilta reseptiä. Käypä hoito-suosituksia on käsittääkseni viime vuosina ajanmukaistettu niin, että aikuiselle tulee tarvittava lääkitys antaa. Ilmeisesti rämmit julkisen terveydenhuollon sektoria läpi? Olisin suositellut yksityisiä. Missä päin Suomea olet? Jatka urheasti ainakin diagnoosin saantiin asti. Kun se on kourassa, saat joko tältä tai joltakulta toiselta lääkäriltä reseptin, jotta voit hoitaa työsi. Hyvää itsenäisyyspäivää ja joulunodotusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5564
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      198
      3622
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2428
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2375
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1258
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      65
      1058
    7. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1048
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      86
      1035
    9. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1022
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      975
    Aihe